Režisér Adamec pro PL prozradil, jak se zachovali někteří „přátelé“, když jeho žena přijala nabídku dělat mluvčí Babišovi

11.03.2019 17:28 | Zprávy

ROZHOVOR „Evropský parlament není pouhá žvanírna vysloužilých politiků, ale právě tam se rozhoduje o naší budoucnosti, o životě našich dětí,“ říká známý režisér Jiří Adamec a dodává. „Ale my stále volby do evropské sněmovny považujeme za méně než volby do spolků pěstitelů domácích králíků. Už bychom se konečně v tomto ohledu měli probudit.“ V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz zhodnotil třicet let po sametové revoluci a vrátil se i do „divokých devadesátek“. V souvislosti s uprchlickou krizí zmínil pokračovatele vstřícně přijatých migrantů v Londýně nebo v Paříži.

Režisér Adamec pro PL prozradil, jak se zachovali někteří „přátelé“, když jeho žena přijala nabídku dělat mluvčí Babišovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš

Letos si připomínáme třicet let od sametové revoluce. Co se nám podle vás za ty roky povedlo a co naopak ne?

To je otázka na disertační práci, ale dá se odpovědět i jednou větou: žijeme zcela jiné životy. S chybami, problémy, radostmi a konflikty, ale myslím, že obecně jsme všichni hodně získali.

Roky po sametové revoluci, tedy „divoké devadesátky“, zhodnotil nedávno na sněmu ANO i premiér Andrej Babiš. Podle něj šlo o dobu, kdy naší zemi vznikly „nevratné škody“, kdy si ODS „nakradla miliardy“ a „ničila celý demokratický systém“. Má pravdu? 

Jistě nelže, podle mého. Do jaké míry je to ale pravda pravdoucí, já opravdu nevím. Jistě se hodně věcí udělalo špatně, mnozí si značně nakradli, ale zase jako v mé první odpovědi: obecně jsme všichni hodně získali. Pravda, někteří ještě více…

Premiér mimo jiné zmínil, že je mu líto, že jsme prodali naši infrastrukturu včetně vody zahraničním firmám. Často skloňovaným případem je cenová politika francouzské firmy Veolia, pod jejímž vlastnictvím rozvodné sítě vzrostla několikanásobně cena vody pro domácnosti. Byla chyba, že jsme v 90. letech vodu prodali do rukou zahraničních investorů, nebo to bylo v době transformace v pořádku? Měli bychom strategické suroviny a infrastrukturu získat zpět pod naši kontrolu? A za jakou cenu?

Ano, i já si myslím, že existují hodnoty, které by nikdy neměly být na prodej, například vzduch nebo voda. Jsem přesvědčený, že koupit zpět se u některých cenností vyplatí i za jakoukoliv cenu.

Do roku 1989 se v rozhovoru pro XTV vrátil i Michael Kocáb. Mluvilo se mimo jiné o tom, jak je možné, že na 300 komunistických poslanců zvedlo ruku pro Václava Havla a kooptovalo nové demokratické poslance do Národního shromáždění. Jak si to s odstupem doby vysvětlit?

A co měli ti lidé v onom umírajícím Parlamentu v tomhle čase dělat? Copak byli slepí? A hluší? Copak neviděli, že je konec, že nadvláda jedné státostrany definitivně končí? A že přichází nový čas a na světlo Boží tlačí jiné „Bohy“??? Tak prostě zvedali ruku, ostatně byli tak zvyklí.

Blíží se volby do Evropského parlamentu. Jak moc je podle vás ovlivní například uprchlická krize nebo třeba dlouhotrvající nepokoje ve Francii, protiunijní nálady? Jak podle vašeho odhadu volby dopadnou?

Jak dopadnou volby… podle mě je problém v tom, že jsme se ještě nenaučili pochopit, že Evropský parlament není pouhá žvanírna vysloužilých politiků, ale že právě tam se rozhoduje o naší budoucnosti, o životě našich dětí. Nemusí nám to být sympatické, dokonce s tím můžeme i nesouhlasit, ale je to tak. Jsme prostě členy EU, ale my stále volby do evropské sněmovny považujeme za méně než volby do spolků pěstitelů domácích králíků. Už bychom se konečně v tomto ohledu měli probudit.

Když zmiňujeme uprchlickou krizi, jak by se měla Evropa postavit k uprchlíkům, kteří sem přišli v letech 2015 a 2016? Jsou nebo budou pro evropskou společnost jednou přínosem, nebo by bylo dobré, aby se vrátili domů?

Moc složitá otázka, já opravdu nevím. I když bych rád věděl, ale zkušenosti z Anglie i Francie nás varují. Byl jsem v Londýně i v Paříži a na vlastní oči jsem viděl pokračovatele vstřícně přijatých migrantů.

A v této souvislosti, jak naložit s džihádisty, kteří se chtějí vrátit do Evropy? Evropské státy je budou přijímat zpět, pokud jde o jejich občany. Není to příliš velké bezpečnostní riziko?

Ano, je to velké riziko, ale co s nimi, netuším. Naštěstí o tom nemusím rozhodovat. Špatně bych spal.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Eva Decroix, MBA byl položen dotaz

migrace

Jestli máme chránit naše křesťanské tradice a celkově Evropu, nemyslíte, že je třeba konečně zastavit nekontrolovatelný přiliv migrantů, který teď kvůli situaci v Sýrii může opět narůstat? Ač jako strana nic moc nezmůžete, máte aspoň nějaký návrh řešení, pro který se snažíte získat třeba v Bruselu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Advokátka Hustáková: EU nebude mít dlouhého trvání, ANO si to musí uvědomit. Velké změny do roku 2030

4:45 Advokátka Hustáková: EU nebude mít dlouhého trvání, ANO si to musí uvědomit. Velké změny do roku 2030

Do roku 2030 nastanou velké geopolitické změny, sdělila ParlamentnímListům.cz advokátka Miroslava Hu…