Rozhovor s vlivným poslancem ČSSD, který asi nepotěší Sobotku, Dienstbiera a Pelikána...

14.06.2016 15:32 | Zprávy

ROZHOVOR Předseda ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny Jeroným Tejc z ČSSD říká, že není důvod dělat z Ruska nepřítele připravujícího útok na Evropu. V současné migrační krizi a při hrozbě teroristických útoků bychom měli hledat spíše cesty spolupráce s Ruskem. Bezpečnostní situace v západní Evropě se zhoršila a kriminalita v souvislosti s příchodem uprchlíků se zvyšuje. Vadí mu návrhy ministra Pelikána, které mají kriminalizovat slovní výroky ve větší míře, než je tomu dnes. „Proti těm budu vystupovat a hlasovat, neboť další omezování svobody slova ve jménu politické korektnosti považuji za nepřípustné,“ vysvětlil Tejc.

Rozhovor s vlivným poslancem ČSSD, který asi nepotěší Sobotku, Dienstbiera a Pelikána...
Foto: archiv J. Tejc
Popisek: Předseda ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny Jeroným Tejc (ČSSD)

V NATO se vede debata o posílení obrany proti „agresivnímu Rusku“. Mluví se o zintenzivnění cvičení, o umístění některých vojsk ve východních členských státech EU, již probíhá posílení protiraketové obrany (Rumunsko) a v prvé řadě se všeobecně naléhá na země Aliance, aby zvýšily výdaje na obranu. Je tato aktivita opodstatněná? Jsou vztahy s Ruskem stále tak problematické, že je potřeba posilovat obranu na hranicích s ním?

Pohled na Rusko by neměl být černobílý. Je to velmoc, která logicky stejně jako jiné velmoci hájí své zájmy. Není důvod na toto zapomínat stejně jako není důvod dělat z Ruska nepřítele připravujícího útok na Evropu. NATO je dostatečně silné, aby ochránilo své členy. Nevěřím tomu, že by Rusko riskovalo válečný konflikt s členskými státy NATO. Současně je třeba mít na paměti, že Ukrajina není součástí NATO a nejsme jako stát vázáni spojeneckými závazky vůči ní. Posílení rozpočtů na obranu v jednotlivých zemích je zřejmě nezbytné. Nicméně cílem tohoto posílení by měla být především lepší schopnost bránit hranice členských států před nelegální migrací a schopnost reagovat na teroristické hrozby.

V rámci debaty nad tímto tématem padla myšlenka, že bychom měli usilovat jak o stálé vojenské základny NATO, případně USA na našem území, tak o umístění prvků americké protiraketové obrany u nás, což jsme dříve odmítli v případě radaru v Brdech. Získalo by to vaši podporu?

Není důvod vracet se zpět. Většina občanů naší země se v době úvah o zřízení základny v Brdech jasně vyslovovala proti tomuto záměru. Jsme součástí NATO, a tedy základny na našem území jsou součástí alianční infrastruktury. Jsem důrazně proti snahám oživit projekt jakékoliv cizí vojenské základny u nás.

Jak se díváte na občasné návrhy na zrušení sankcí proti Rusku? Sdílíte všeobecné přesvědčení, že navzdory tomu, že Putin má obrovské hospodářské problémy, i nadále je schopen si držet podporu veřejnosti?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

20:17 Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

Je svoboda v České republice skutečná, nebo žijeme jen v iluzi? Jana Bobošíková ve svém ostrém rozho…