Šéf Pirátů o tom, co prorůstá společností jako rakovina a natahuje ruku pro svůj podíl. A také o šmírování

04.02.2014 12:31 | Zprávy

ROZHOVOR Nejsme opatrní. Češi jsou podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše obecně jednodušší lidé, kteří podléhají pudům a jsou tak velmi ovlivnitelní. Předpokládá, že se jedná o pozůstatek „socialistické výchovy" a očekávání ochranářské ruky státu všude. I proto se Piráti snaží v tomto směru přinášet osvětu, aby si občané svá data hlídali lépe. S ParlamentnímiListy.cz však hovořil například i o sociálním bydlení.

Šéf Pirátů o tom, co prorůstá společností jako rakovina a natahuje ruku pro svůj podíl. A také o šmírování
Foto: pirati.cz
Popisek: Ivan Bartoš, NEPOUZIVAT

Nevím, zda jste měl příležitost se seznámit s návrhem zákona o kybernetické bezpečnosti, který zpracoval Národní bezpečnostní úřad. Jisté je, že by se měl v Poslanecké sněmovně v nejbližší době projednávat. Ozývají se však již nyní hlasy různých sdružení a společností, že - i v případě, pokud by zmiňovaný zákon vstoupil v platnost - situaci to nezmění. Domníváte se, že je u nás kybernetická bezpečnost na tom hůře než třeba v okolních zemích?

Se zákonem o kybernetické bezpečnosti jsme měli možnost se seznámit a také jsme zákon připomínkovali. Naši zástupci se pravidelně účastní konferencí na toto téma. Zákon nastavuje rámec pravidel a některé pravomoci bezpečnostních orgánů státu.

Kybernetická bezpečnost u nás je obecně na velmi vysoké úrovni. Mimo jiné proto, že od nás pochází velmi mnoho kvalitních odborníků v oboru IT. Něco jiného může být konkrétní zabezpečení např. státních institucí, ale ani to není na špatné úrovni (opět díky dostatku kvalifikovaných odborníků, kteří celosvětově chybí). Nicméně např. toto ukazuje důležitost vzdělanostní ekonomiky, kterou Pirátská strana prosazuje.

Vše, co ParlamentníListy.cz kdy napsaly o Pirátské straně, najdete ZDE. (Pod minulým názvem ZDE.)

Ve skutečnosti většina opravdu kritických chyb jsou selhání řízení. Což je např. vidět na armádě a obdobných organizacích v USA, kde případy Bradleyho Maninga a Edvarda Snowdena zcela jasně ukázaly, že k příliš mnoha informacím má přístup příliš mnoho lidí. Jako Piráti bychom rádi zdůraznili, že většina těchto informací neměla být nikdy sbírána. Další velká část měla být veřejná. Pak by utajených informací bylo řádově méně a šlo by je opravdu hlídat (čili by se neprojevilo těch několik málo negativních věcí, které se projevily).

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„EU řekne, že neprší. Oni se tedy tváří, že je sucho.“ Nepřátelé svobody v ČR. Nestor médií promluvil

4:46 „EU řekne, že neprší. Oni se tedy tváří, že je sucho.“ Nepřátelé svobody v ČR. Nestor médií promluvil

Musíme znovu bojovat za ubránění demokracie i svobody slova a její opětovné rozšíření. Protože s hro…