Ve volebním obvodu 22 budete kandidovat do Senátu za nové uskupení VLASTA – koalice občanů Prahy 10, KDU-ČSL a Liberálně ekologické strany. Díky tomu, že jste prezidentem České lékárnické komory, jste i známá osobnost a dá se tak předpokládat, že vaše kandidatura může být úspěšná. Máte již představu, čím byste se v horní komoře Parlamentu zabýval, případně jaká oblast výboru by vám byla nejbližší?
Jsem profesí lékárník, byl jsem opakovaně zvolen prezidentem České lékárnické komory a zastupitelem pražské městské části. Mojí prioritou je tedy zdravotnictví, veřejná správa a životní prostředí. Pokud budu zvolen, rád bych se stal členem senátního výboru pro zdravotnictví a sociální politiku a výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí. Alternativou pro mě může být i výbor pro záležitosti Evropské unie, neboť jako člen evropské asociace PGEU (Svaz lékárníků Evropské unie) se v Bruselu pravidelně účastním diskuzí k nově připravovaným evropským směrnicím pro zdravotnictví a projednáváme jejich dopad na českou legislativu.
Budete kandidovat za obvod 22, který zahrnuje Prahu 10, což je poměrně velký obvod - k 1. 1. 2014 měla Praha 10 celkem 108 477 obyvatel. Co byste rád pro Pražany z desítky v Senátu dobrého udělal?
Členy koalice Vlasta jsou zástupci řady občanských iniciativ působících v Praze 10. Vím tedy dobře, co lidi v Praze 10, Dubči a Štěrboholích pálí. Je to nedostatek míst v mateřských školkách, ale také nedobré hospodaření a skoupé informování radnice o jejích investičních záměrech. Aktuálně je to skandální miliarda za novou budovu radnice, kterou většina v zastupitelstvu prohlasovala na samém konci volebního období. Zásadní pozornost chci věnovat životnímu prostředí a dalšímu rozvoji této městské části. I když senátor nemůže o těchto věcech přímo hlasovat, má podle našich zákonů právo kdykoli na zastupitelstvu vystoupit, dávat podněty, klást nepříjemné dotazy a svojí autoritou se za občany „prát“. Počítám pevně s tím, že se jednání zastupitelstva budu pravidelně účastnit.
Senát je přímo provázaný s Poslaneckou sněmovnou, odkud chodí schválené zákony na posouzení senátorům. Teď je aktuálně právě „ve hře“ služební zákon, o němž se dosud ve sněmovně vedly předlouhé debaty. Sice to vypadá na to, že se koalice a opozice již ohledně tohoto zákona dohodnou, ale jak se díváte všeobecně na sněmovní hádky mezi pravicovou opozicí a koalicí?
Je pro mě nepochopitelné, že po letech přípravy nové legislativní normy, těsně před jejím schválením ve třetím čtení, dochází mezi koalicí a opozicí k „principiální diskuzi“. Dohadování a teatrální vystupování některých zákonodárců se bohužel netýká podstaty projednávané věci, ale osobních a stranických antipatií bez ohledu na konečný výsledek. Tento způsob jednání můžeme sice někdy pozorovat i v parlamentech jiných zemí, ale všechno má své meze. Poslanci a senátoři byli zvoleni proto, aby tvořili a schvalovali kvalitní zákony, které budou mít dlouhodobou platnost a nebude je nutné „každou chvíli“ opravovat následnými novelami. Nekvalitní zákony a neschopnost se domluvit na hlavních principech jsou neomluvitelné.
Funkce senátora je poměrně vytížená politická funkce. Vy jste prezidentem České lékárnické komory, v případě úspěchu ve volbách se této funkce vzdáte, nebo jak byste chtěl svou práci provázat?
Práci senátora se chci věnovat na sto procent. Po svém zvolení bych tedy rezignoval na funkci prezidenta České lékárnické komory.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová