Slovenský profesor: Ta čísla jsou u vás příliš vysoká. Bohorovnost není na místě. Co udělali u sousedů jinak?

18.09.2020 13:49 | Zprávy

ROZHOVOR Profesor Milan Lapin, RNDr., doc. – uznávaný slovenský expert na klimatologii, meteorologii a další oblasti vědy – se vyjadřuje k pandemii korona viru. Páteční uzavření hranic, které pocítí Češi cestující na Slovensko, hodnotí pozitivně jako prevenci. Srovnává čísla nakažených v obou zemích a pozastavuje se nad propastným rozdílem v neprospěch Česka. Dále se věnuje otázce prostředí a klimatu, které covidu-19 vyhovuje. Ukazuje se, že se rychle šíří nejenom v teplu a vlhku, ale navzdory prognózám odborníků také v teplém a suchém klimatu (SAE, Kuvajt či Saudská Arábie). Další vývoj je tedy nejasným, vakcína bude podle Lapina hotova cca do roka – a do té doby může přijít další vlna zvýšeného výskytu onemocnění.

Slovenský profesor: Ta čísla jsou u vás příliš vysoká. Bohorovnost není na místě. Co udělali u sousedů jinak?
Foto: Repro Facebook
Popisek: Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová

Pane profesore, onemocnění způsobující virus covid-19 se znovu hlásí o slovo. Zdaleka nejenom v Česku jde křivka nakažených v posledních dnech prudce nahoru – a hovoří se o hrozící druhé vlně, jejíž intenzity se obáváme. Jak to zatím vnímáte vy, jak se stavíte například k otázce tolik diskutovaných roušek?

Já osobně roušku požívám. Samozřejmě je pravda, že chodit s ní v nějakém náročnějším terénu, opravdu není žádný komfort, ale důležité na tom je, že ta společnost si uvědomila, že musí zkrátka něco obětovat, aby se virus nešířil.

Na Slovensku se to v červnu podařilo – to znamená, že ta čísla rapidně poklesla, teď samozřejmě to letní cestování přineslo nárůst nakažených.

Ale podstatné v tuto chvíli je, aby to neohrozilo ekonomiku, protože další pád na podzim by měl velké a dlouhodobé důsledky.

V Česku se řeší samozřejmě ekonomika, ale také se diskutuje o pojmu svoboda. Ku příkladu právě slovenský krizový štáb vydal v tomto týdnu lehce kontroverzní nařízení, že Češi nesmějí jet (až na obvyklé výjimky pendlerů) na Slovensko bez testu na covid 19. To by samo o sobě bylo ještě v pořádku, ale od pátku prý budou Češi namátkově lokalizováni podle telefoních čísel, aby se ověřilo, zda skutečně testy mají. Není to už přece jen příliš velký zásah do osobní svobody, podřídit se v podstatě, řeknu-li to lidově „fízlování“ a sledování?

Víte, to je samozřejmě složité. Ale pokud epidemie dosáhne stavu, kdy zcela explicitně ohrožuje další a další občany, tak musíme z té svobody prostě slevit. Jednotlivec nemůže dělat to, co se mu zachce, to by byl zcela mylný výklad toho pojmu svoboda.

Dejme tomu, ale zajímavé je, že covid-19 nepatří mezi infekční choroby, které je nutno ze zákona nahlásit. Alespoň v ČR to tak není...

Máte pravdu, není to tak ani na Slovensku. Ale nejsem si jist, zda v době, kdy na tuto nemoc stále není vyvinuta vakcína a umírají lidé, je taková bohorovnost na místě. Ale v tuto chvíli musíte přiznat, že ta čísla jsou u vás až příliš vysoká. Pravdou je, že na Slovensku je testovaných asi 70 procent z toho co v Česku, ale infikovaných je jenom jedna desetina, takže to je opravdu obrovský rozdíl!

A upřímně řečeno, neumím si to tak úplně vysvětlit, ale věřme těm oficiálním číslům, protože si na druhé straně nemyslím, že by je někdo účelově měnil a nějak s nimi manipuloval. To asi ne.

A na jak dlouho tedy vidíte ta přísná nařízení?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: .

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Miroslav Ševčík: Jak probíhal 17. listopad 1989

19:11 Miroslav Ševčík: Jak probíhal 17. listopad 1989

Naprostá většina občanů bývalého Československa prožívala poslední měsíce roku 1989 v napjatém očeká…