Složitá kauza Zadeh: Spolupráce s cizími tajnými službami je smrtelný hřích, tvrdí muž, který případ sleduje

09.12.2016 13:44 | Zprávy

Podle obžaloby šidil Zadeh a jeho čtrnáct společníků stát při dovozu pohonných hmot do Česka, celková škoda činí 2,5 miliardy korun. O muži, který znovu skončil za mřížemi, ParlamentníListy.cz hovořily se Zdeňkem Jemelíkem ze spolku Šalamoun.

Složitá kauza Zadeh: Spolupráce s cizími tajnými službami je smrtelný hřích, tvrdí muž, který případ sleduje
Foto: Archiv Z. Jemelíka
Popisek: Zdeněk Jemelík

Lze úvodem vysvětlit, z čeho je pan Zadeh vinen?

Pan Zadeh je obžalován z řízení sítě obchodníků, kteří při obchodování s PHM krátili DPH a během třinácti měsíců způsobili škodu 2,5 miliard korun. Zábavné na tom je, že podstatná většina lidí, které měl řídit jej nezná (pro vysvětlení: znají ho 3 obžalovaní manažeři P.P.S. a možná 2 svědci z cca 60  ho aspoň někde viděli).

Dokazování viny Shahrama Zadeha není a nebude pro české soudy jednoduché. Vy sám jste v jednom článku v Parlamentních listech usoudil, že projednávání případné žaloby u Evropského soudu by bylo pro českou justici zdrojem mezinárodní ostudy. Proč?

Monitoroval jsem již desítky kauz, ale v žádné nebyla tak vysoká koncentrace procesních pochybení a nezákonností v přípravném a vazebním řízení jako v této. Netýká se to otázky viny a neviny: jak to je s jeho zaviněním, to si v současném stavu netroufám odhadnout. Ale i lump má právo na spravedlivý proces.

Jak se v tomto světle jeví událost, kdy byl Zadeh propuštěn na základě rekordní kauce 150 milionů korun a hned na dvoře věznice znovu zatčen?

Bylo to účelové darebáctví. Měli současně kauci a chlapa za mřížemi.

Případ Zadeha je nesmírně složitý. Je proto možné, aby někdo byl již dnes přesvědčen o jeho nevině?

Určitě. Jeho žena, rodiče a někteří právníci, kteří věc sledují.

Zadeh je český občan, ale íránské národnosti a jeho rodný Teherán se o něj rovněž „zajímá“. Jak vnímáte toto?

Patrně zájem „Teheránu“ vyvolala naše média vyprávěním o jeho zapojení do pátrání po „Hance a Tonče“. Spolupráce s cizími tajnými službami je smrtelný hřích.

V případu vystupuje jedna osoba nejdříve jako spoluviník, dnes je z něj s policií spolupracující svědek. Jak podle Vás takové změny prospívají názorům u nás i v zahraničí na celé vyšetřování?

Škodí mu. Zpochybňuje to zákonnost vyšetřování. Jde to za hranice postavení spolupracujícího obviněného, status spolupracujícího spolupachatele jako svědka trestní řád nezná. Až se to dostane k Evropskému soudu pro lidská práva, Evropa se bude divit, co se to u nás děje.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Foltýn

Chápu vás dobře nebo docela ostře kritizujete Foltýna, za kterým stojí tato vláda? Pro mě je šok, že by někdo, kdo je v ODS kritizoval něco, co tato vláda udělá. A obecně, co si vlastně myslíte o celé té snaze vlády vnutit lidem její názory a jakékoliv jiné eliminovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stačilo! není levicové, ale populistické. Loví protestní voliče.“ Dolejš končí v ÚV KSČM

0:01 „Stačilo! není levicové, ale populistické. Loví protestní voliče.“ Dolejš končí v ÚV KSČM

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „Samozřejmě, že mám obavy, že se KSČM v této nové realitě rozpouští, nejde jí o ko…