Snížíme dluh, zvýšíme důchody... Ekonomka Švihlíková převedla sliby politiků do „reálu“. To budou voliči koukat

06.09.2021 17:36 | Rozhovor

„Pokud chci snižovat dluh, dobrá. Jak to udělám? Budu osekávat výdaje? Jaké přesně? Koho se to dotkne? Když chci nízké daně, jaké služby tím pádem už stát nebude financovat? Budu je privatizovat, budou jen pro vyvolené? Heslo se určitě dobře vyjímá na volebním plakátu, ale reálný život takhle nefunguje,“ konstatuje ekonomka Ilona Švihlíková. „Absolutně odrazující jsou pro mě řeči o tom, jak vlastně v rozpočtu vůbec 200 mld. Kč nechybí a není potřeba kvůli tomu nic měnit. Což je nereálné a lživé,“ dodává.

Snížíme dluh, zvýšíme důchody... Ekonomka Švihlíková převedla sliby politiků do „reálu“. To budou voliči koukat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilona Švihlíková

Je doba předvolební, plná slibů, kterým ovšem většinou lidé moc nevěří. Začněme ČSSD. „Od ledna 2022 zvedneme minimální mzdu na 18 tisíc Kč a od roku 2023 na 20 tisíc Kč a zákonem zaručíme její pravidelné navyšování.“ Je tento záměr v současné ekonomické situaci – a i té, která v době postcovidové nastane – reálný?

Programy politických stran mimo jiné ukazují na priority toho daného uskupení. V případě sociální demokracie to ukazuje na důležitost tématu mzdy a jejího vývoje. Minimální mzda je jeden z nástrojů, jak ovlivnit celkový mzdový vývoj. Pokud se podíváme na prognózu Ministerstva financí, tak to očividně počítá se mzdovou divergencí, produktivita práce má jít více do zisku a méně do mezd. To já za pozitivní opravdu nepovažuji.

Jak se díváte na další slib, že zásadně omezí zaměstnávání agenturních zaměstnanců. To jistě spolu souvisí, protože ti snižují cenu práce, nicméně ČSSD byla nyní osm let ve vládě a podnikla s tímto něco zásadního?

Fungování pracovních agentur je dlouhodobé téma sociální demokracie. Pokud vím, došlo ke zpřísnění podmínek, které umožňují získat povolení pro agenturu práce.

Pak tu máme zvyšování důchodů. To je jistě také potřeba. Slibují je skoro všichni. Piráti a Starostové například uvedli, že trvají na změnách, díky kterým průměrný důchod vzroste v roce 2025 na 18 až 19 tisíc korun. Nyní je něco přes 15 tisíc. Jak se na tento záměr díváte? A nebude inflace taková, že 19 tisíc za čtyři roky bude zhruba totéž co 15 tisíc dnes?

Je patrné, že řada politických subjektů zjistila, že senioři jsou významný volební segment. Předtím je brali pomalu jako parazity, nyní se předhánějí v tom, kdo je osloví. Jenže ono nejde jen o důchody, ale také o tu výdajovou stranu seniorů – bydlení, potraviny, léková politika, dostupnost zdravotní a sociální péče. Také na to je třeba pamatovat, což je ovšem podstatně těžší než navyšovat důchody třeba i nad rámec valorizace.

Piráti a Starostové mají také ambiciózní plán, že pokud budou u vlády, chtějí docílit vyrovnaného rozpočtu už v roce 2025. Jaký je váš názor?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Advokátka Hustáková: EU nebude mít dlouhého trvání, ANO si to musí uvědomit. Velké změny do roku 2030

4:45 Advokátka Hustáková: EU nebude mít dlouhého trvání, ANO si to musí uvědomit. Velké změny do roku 2030

Do roku 2030 nastanou velké geopolitické změny, sdělila ParlamentnímListům.cz advokátka Miroslava Hu…