Jak hodnotíte návštěvu Angely Merkelové v České republice a to, jak se k otázce imigrace a kvót staví česká vláda?
Nepřeceňoval bych význam kritiky, které se Merkelové ve věci ilegálního přistěhovalectví z Arábie v těchto dnech dostalo nejen od našich, ale i od ostatních politiků V4. Ona ví, že například premiér Sobotka i ti další musejí říci několik ostrých a rozhodných slov pro uklidnění své domácí veřejnosti, ale ví i to, že za těmito slovy žádné zásadní kroky nepřijdou a všichni budou hrát dál podle not, které jim za zavřenými dveřmi rozdala. Něco ve smyslu: „Chlapci, nebojte, já to snesu, když před svými voliči na mě uděláte trochu bububu, hlavně když pak potichu pojedeme podle mého plánu.“
A co říkáte návrhu Angely Merkelové na evropskou armádu, který podporuje i Sobotka? Je reálné to prosadit?
Copak, reálné to asi není, ale hlavně je to nebezpečné a záludné. Nastolovat myšlenku společné unijní armády by mělo smysl, kdyby nejdřív existovala jasná politická shoda, co by taková armáda měla dělat, jakou doktrínu naplňovat, vůči jakým rizikům chystat vojenské akce a s jakým finálním cílem. Existuje dnes ale taková shoda? Víme, jak by se taková armáda měla vymezovat vůči silám NATO, jak a od jakých autorit by přijímala pokyny?
Nikoli, je to přesně naopak. Mezi členskými zeměmi i mezi politickými silami uvnitř nich existují dramatické rozdíly v názorech i na priority zahraniční politiky, natož na to, jak, kde a s jakým cílem nasazovat životy svých vojáků. Jenže tato faktická vážná překážka vzniku společné armády EU je ve skutečnosti paradoxně pravým důvodem, proč tuto myšlenku bruselské elity – nyní zrovna shodou okolností Sobotkovými ústy – nastolují. Jejich vizí je ustavit společnou armádu i bez shody na tom, co by měla dělat, a pak k té shodě členské země donutit. Chtějí ji ustavit i bez debaty o jejím politickém zadání a o způsobu, jak by toto zadání mělo vznikat, počkat si na záminku první krize a následně členské země k podpoře takového zadání, které bude vyhovovat těm silnějším, prostě dotlačit. Společná armáda se tak má stát dalším rafinovaným nástrojem na utužení evropské unifikace a centralizace, na omezení demokracie a národních suverenit.
Ministr Chovanec sice říká, že letos žádné uprchlíky nepřijmeme, ale více než půl miliardy korun bude stát veřejná zakázka na generálního poskytovatele integračních služeb pro osoby s udělenou mezinárodní ochranou pro období let 2017 až 2019. Veřejnou zakázku vypsalo Ministerstvo vnitra a úkolem generálního poskytovatele integračních služeb bude koordinace a zajištění integračních služeb oprávněným osobám formou subdodávky ve spolupráci se subdodavateli, kterými mohou být obce, nestátní neziskové organizace, církve a zaměstnavatelé. V materiálu, který rezort Milana Chovance předložil vládě, se píše o přibližném počtu tisíc osob, které by měla Česká republika přijmout ve zmíněném tříletém období. Poskytováním integračních služeb je míněna pomoc oprávněným osobám při jejich začlenění do společnosti, a to zejména v oblasti bydlení, vzdělávání, odstranění jazykové bariéry a pomoc při vstupu na trh práce…
Ano, o těchto projektech se ví. Samy o sobě nemusejí nic znamenat, vláda je vysvětlí jako nutnou zálohu pro případ potřeby, který zatím nehrozí. Spíš je důležitější, co naše vláda (a další hlasití kritikové Bruselu a Merkelové ve vládách zemí EU) nedělá. Zatím nedostala pod kontrolu naše hranice ani na tu úroveň, kterou drží Německo vůči nám, přitom rizika evidentně hrozí spíše opačným směrem.
„Nejde ale, aby některé země řekly, že u nich muslimy obecně nechtějí a že je jim jedno, jestli je to nutné z humanitárních důvodů, nebo ne,“ prohlásila v neděli Merkelová. „Myslím, že musíme najít společné řešení a že podílet se na něm bude muset každý,“ odpověděla Merkelová na dotaz, zda věří, že systém kvót se nakonec bude realizovat. Myslíte, že se budou kvóty realizovat? Či spíše návrh eurokomisaře Günthera Oettingera? Podle ČTK řekl, že Komise EU navrhuje, aby byly v EU harmonizovány azylové procedury i právo na dávky pro žadatele o azyl a pak by nebyly potřeba kvóty na uprchlíky, protože by polevila přitažlivost zemí jako Německo, Rakousko a Švédsko…
Dějiny evropské integrace jsou dějinami podvodů na voličích, jsou dějinami ignorování hlasu veřejnosti i dohodnutých procedur. Co neprojde nahlas jednou cestou, protlačí se později nenápadně cestou jinou. Nyní třeba cestou rovných sociálních dávek pro ilegální přistěhovalce ve všech zemích EU. Pak začnou být země jako my pro příchozí atraktivní, protože je zde levněji. Nebo nám bude vnucena ona „harmonizovaná“ azylová politika.
Čestný předseda TOP 09 a předseda zahraničního výboru Sněmovny Karel Schwarzenberg pro Aktuálně.cz řekl, že se bohužel staré předsudky vůči Němcům zase vynořují. Němci jsou ale podle něj v posledních letech naši nejlepší spojenci. Řekl, že si váží Angely Merkelové a že je to žena s velmi zdravým politickým instinktem. Dle něho Německo prozatím situaci s uprchlíky docela dobře zvládá a my bychom měli přijmout uprchlíky – několik tisíc by prý neškodilo… Jak se díváte na roli Německa v EU a ve vztahu k nám a migrační krizi vy?
Někdo tomu říká předsudky, někdo zkušenost s Němci, na kterou by rád Schwarzenberg zapomněl. Německo nejenže situaci s uměle do Evropy transportovanými přistěhovalci nezvládá, ono ji do značné míry zrežírovalo, ale hlavně: Proč sem máme vůbec kohokoli přijímat? Protože se doma ti lidé mají hůř? Na světě se mají velmi nuzně tři miliardy lidí, žijí v chudobě, v diktaturách, souží je hlad, žízeň i nemoci, trápí je občanské a kmenové války i cizí intervence. Je řešením pár tisíc z nich (těch nezabezpečenějších) přemístit sem a zde jim platit bezpracný život?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík