Stát se o handicapované roky nestaral, naznačil poslanec hnutí ANO Patrik Nacher
12.12.2018 14:22 | Zprávy
ROZHOVOR „Ti lidé, kteří pobírali příspěvek, neměli žádnou šanci péči zafinancovat. Jestli se na něčem shoduje drtivá většina politických subjektů, tak je to na tom, že domácí péče by měla být upřednostňována před ústavní péčí. Kdyby se příspěvek na péči nevalorizoval, tak by to byl samozřejmě problém, zejména u třetího a čtvrtého stupně, kde se jedná o 24 hodinovou péči,“ řekl nám poslanec Patrik Nacher.
reklama
Ve Sněmovně bylo schváleno navýšení příspěvku na péči o zdravotně postižené ve třetím a čtvrtém stupni závislosti. Jak se k tomu stavíte Vy osobně? Máte nějaké osobní zkušenosti s lidmi, kteří se o tělesně postižené starají?
V rámci tohoto tématu se pohybuji v roli člověka, který roky pomáhá lidem s handicapem v rámci struktury Národní rady osob se zdravotním postižením u Václava Krásy a teď poslední rok i jako poslanec. Když jsem dělal pro Národní radu osob se zdravotním postižením, tak jsme od začátku, tedy od roku 2007, od kdy se dávka vyplácí, upozorňovali na to, že je potřeba po třech letech částku valorizovat. Úměrně tomu, jak se zvyšují náklady, náklady asistentů a celé té péče. Ale téměř deset let jsme marně volali do zdi a k prvnímu zvýšení došlo až v roce 2016.
K jakému navýšení po těch deseti letech došlo?
V roce 2007 byl příspěvek u čtvrtého stupně 12 000 a ve třetím 8 000, který se v roce 2016 zvedl o deset procent na 13 200, respektive 8 800. Teď po dvou letech je zvýšení skokové o šest tisíc na 19 200. Ve třetím stupni závislosti se jedná o zvýšení o 4 tisíce, z 8 800 na 12 800.
Zvýšení v roce 2016 nebylo dostačující, příspěvek se zvedl pouze o 1200. Měli lidé pečující o postižené šanci s touto částkou vyjít?
Když porovnáte, jak se zvyšuje minimální mzda nebo další jiné částky, tak tady se od roku 2007 do roku 2016 nedělo vůbec nic. Ti lidé,kteří pobírali příspěvek, neměli žádnou šanci péči zafinancovat. Jestli se na něčem shoduje drtivá většina politických subjektů, tak je to na tom, že domácí péče by měla být upřednostňována před ústavní péčí. Kdyby se příspěvek na péči nevalorizoval, tak by to byl samozřejmě problém, zejména u třetího a čtvrtého stupně, kde se jedná o 24 hodinovou péči.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Myslíte, že prodloužení věku ochodu do důchodu náš systém spasí? Není hlavní problém v tom, že se nerodí tolik dění a není třeba změnit toto? A divíte se, že se jich rodí tak málo, když je naše životní úroveň tak mizerná a co si budeme nelhávat, pokud máte děti, ještě vám klesne? Nejde mi o to být b...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.