Syn Palestince a člen Zelených varuje před vyčleňováním muslimů. Pak promluvil o prezidentově závislosti na alkoholu

27.12.2014 11:13 | Zprávy

ROZHOVOR Verbální útoky na ženy v šátku, uřezané prasečí hlavy, močůvka nebo krev vylitá na mešitu. Obavy z radikalizace protiislámských nálad v české společnosti vyslovuje Šádí Shanaáh (Strana zelených), ředitel Česko-arabského centra pro kulturní dialog INSAAN. „Jestli budeme všechny muslimy a muslimky vyčleňovat jako nějaké nebezpečné exoty, kteří musejí být dáni do izolace, tak se vracíme do doby, kdy se tohle dělo například Židům.“

Syn Palestince a člen Zelených varuje před vyčleňováním muslimů. Pak promluvil o prezidentově závislosti na alkoholu
Foto: shanaah.eu
Popisek: Šádí Shanaáh

Zároveň se Shanaáh, který je synem Češky a Palestince, obává populismu, nacionalismu a sklonů k autoritářství v Evropě a ve světě vůbec. „Když eroduje sociální soudružnost a solidarita, eroduje i demokracie,“ uvedl v rozhovoru pro ParlamentniListy.cz.

Jaký byl pro Vás rok 2014?

Skvělý, plný nových zážitků a nových příslibů do budoucna, jak po pracovní, tak po osobní stránce.

Jak byste hodnotil politickou situaci v zemi? Je lepší nebo horší než jindy?

Řekl bych, že svým způsobem o něco lepší, ale současně ve mně budí dojem ticha před bouří. Hodně klíčových věcí se neřeší, není zájem o veřejnou celospolečenskou diskuzi nad celkovým směřováním země, nad vizí toho, jakou si přejeme mít společnost a kde vidíme Českou republiku v budoucnosti. Koncept technokratické politiky bez politiků, jak ho prosazují „manažeři“ z ANO, považuji především za znepokojivý.

Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) stáhl záštitu ministerstva projektu „Muslimové očima českých školáků“, za kterým stojíte. O čem tohle svědčí? A jak vůbec projekt pokračuje?

Svědčí to o absolutní absenci toho, čemu se říká „leadership“. Kdyby ho ministr měl, tak by neustoupil křiklounům jen proto, aby v senátních volbách náhodou nepřišel o pár hlasů. Nedávno, po opakovaných dotazech jednoho známého právníka, ministerstvo dokonce přiznalo, že neexistují odborníci, kteří doporučili záštitu odebrat. To byl totiž nějakou dobu argument ministra Chládka. Teď zbyla už jen výmluva na negativní ohlasy rodičů. Což je zvláštní, protože v té době projekt ještě vůbec neběžel na žádné škole. Zkrátka skupina islamofobů se dohodla na poslání několika dopisů a ministr se ohnul, kam momentálně zafoukal větřík „lidového“ rozhořčení.

Pracovala podle Vás vláda dobře? Vzpomenete si na nějaké rozhodnutí nebo krok, který by Vám výrazně vadil nebo naopak, který byste s radostí přivítal?

Jsem velmi zklamaný ze služebního zákona, který státní správu nezbaví politických tlaků a machinací. Považuji tento zákon za klíčový k lepší správě země. Další klíčové zákony, například o financování politických stran, se také nějak zadrhly. V této souvislosti doporučuji ke shlédnutí web Rekonstrukce státu. Uvítal jsem, že vláda odmítla dotovat nové bloky jaderné elektrárny, když zjistila, že je to ekonomický nesmysl. Bohužel už se zase hledají cestičky, jak to ČEZu zafinancovat z našich kapes. Možná, že to má i souvislost s chybějícím zákonem o financování politických stran.

Jak na Vás působilo vystupování a rozhodování ministra financí Andreje Babiše? Věříte mu?

Nevěřím. Je to člověk, který znepokojivým způsobem koncentruje moc, a nelze říci, že by si jeho obchodní impérium vedlo od jeho vládního angažmá hůře. Ještě horší je to, že mu sedá na lep tolik lidí, když je bambulíkuje o tom, že ANO není politická strana, že on není politik a že může existovat nepolitická politika. Zatím Babiš drží ANO svým mikromanagementem a penězi před implozí, která postihla Věci veřejné, v podstatě podobný projekt. Ale je to jen otázka času, kdy se ta podivná směs lidí v ANO, které nedrží žádný program, sesype. Alespoň doufám. V opačném případě Babiš vyšťouchne sociální demokraty a budeme mít oligarchu premiérem.

Jak hodnotíte prezidenta Miloše Zemana, jeho činnost, výroky, zahraničněpolitické postoje apod.?

Kromě snad vetování zákona, který by zlikvidoval lesní školky, hodnotím Zemana velmi negativně. Jako Klaus je i Zeman narcis, který se snaží být zajímavý provokací a zbytečně polarizuje společnost. Má evidentně problém s alkoholem, který podle mě ovlivňuje i výkon jeho funkce. Směrem do zahraničí je to ostuda, od jeho výroků o Ukrajině, přes muslimy, až po chválu, kterou pěl na autoritáře v Číně, Kazachstánu nebo Tádžikistánu.

Koho byste chtěl „na Hrad?“

Upřímně si myslím, že i kdyby se Zeman chtěl stát znovu prezidentem, tak mu to jeho zdravotní stav nedovolí. Přál bych si na Hradě někoho důstojného, někoho, kdo bude lidi stmelovat a dávat motivaci jiným politikům, aby mysleli za horizont jednoho volebního období. Co třeba Eliška Wagnerová? Vladimíra Dvořáková?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Lenka Knechtová byl položen dotaz

bydlení

Vámi kritizovaná digitalizace stavebního řízení je podle mě zanedbatelný problém v porovnání s tím, že má ČR problém s nedostatkem bydlení, které, když už je, tak je pro většinu smrtelníků nedostupné. A upřímně nemám dojem, že když jste byli ve vládě, že jste problém nějak řešili. Můj dotaz tak zní,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dusno mezi Černochovou a Řehkou. Pavel a „červené barety“. Po výživném jednání výboru hovoří poslanec Vích

17:45 Dusno mezi Černochovou a Řehkou. Pavel a „červené barety“. Po výživném jednání výboru hovoří poslanec Vích

Rozčílení ministryně Jany Černochové kvůli incidentu na cvičení v Keni, kvůli kterému tato zatajovan…