To je přece šílené! Mediální expert Mikeš o poměrech v ČT. Tvrdě. Platy, rozpočet, kývači... A je toho víc

06.02.2020 21:08 | Zprávy

ROZHOVOR „Je přece šílené, že nevíme, za co se vlastně v České televizi platí, kolik dostávají umělci, kolik dostávají moderátoři,“ říká mediální expert Jiří Mikeš. V rozhovoru zdůrazňuje, že akcionáři jsou obyčejní poplatníci koncesionářských poplatků, a ze svého pohledu popisuje, jak by měl probíhat výběr do křesel televizní rady. Podle Mikeše tam patří i ekonomové a odborníci na reklamu. Odmítá také kritiku moderátora Českého rozhlasu Luboše Xavera Veselého, který prý nevede rozhovory nenávistně a dokáže navázat vztah s tím, s kým interview dělá.

To je přece šílené! Mediální expert Mikeš o poměrech v ČT. Tvrdě. Platy, rozpočet, kývači... A je toho víc
Foto: Archiv Jiřího Mikeše
Popisek: Ing., Mgr. Jiří Mikeš

Na šest míst v Radě České televize je 90 přihlášek. O čem vypovídá velký zájem?

Já bych viděl dva zájmy. Jednak těch vyčůránků, kteří do rady chtějí, protože chtějí měsíčně dvacet tisíc, aniž by se museli příliš namáhat. A pak těch, kteří chtějí televizi změnit nebo bránit – pražská kavárna. Takže jde o směsku různých lidí. Domnívám se, že postupovat takhle je naprostá hloupost. Rada České televize musí být kontrolní orgán a kontrolovat korunou. To znamená, že musí hájit zájmy nás, kdo platíme koncesionářský poplatek, jestli se neplýtvá. Změnu náplně televize bych nechal na odbornících, které televize má. Kromě některých mají hodně slušných a schopných lidí a vysílací schéma ať si dělají sami.

Ale členové rady by tam měli mluvit za nás a kontrolovat televizi korunou. Je přece šílené, že nevíme, za co se vlastně v televizi platí, kolik dostávají umělci, kolik dostávají moderátoři. Výběr do rady by měl být jiný – za prvé by měli přizvat ekonomy, někoho, kdo je důvěryhodný. A za druhé zástupce občanských společností a profesionálů včetně Asociace komunikačních agentur a podobně – tedy lidi, kteří rozumějí tomu, co je a co není reklama. Když se dívám na některé sponzorské spoty, žasnu, jak je možné, že Rada pro rozhlasové a televizní vysílání neví, co je sponzoring. Proto je o členství takový zájem a svědčí o tom, že televize je v nějakém prapodivném stavu.

Zmínil jste, že by v radě měli být zastoupení ekonomové. Jedním z ekonomů, kdo se do rady hlásí, je ekonomka Hana Lipovská, kterou nominovala Česká biskupská konference. Stala se terčem kritiky pro vyjádření pro ParlamentníListy.cz, že nechápe smysl existence veřejnoprávních médií. Někteří jí vyčítají také angažmá v Institutu Václava Klause. Co vy na to?

Trochu ujela s vyjádřením o veřejnoprávních médiích. Veřejnoprávní média mají existovat, ale v jiné podobě, vezměme například BBC, ale tu už také mění. Možná to Lipovské trochu ujelo, ale jinak s ní souhlasím. Čtu její texty a rozhovory, je to chytrá mladá dáma, a jestli ji jmenuje Česká biskupská konference v čele s kardinálem Dominikem Dukou – a on je velice rozumný a chytrý člověk –, pak se divím, že to vyvolalo takovou nevoli. Tak se holka trochu ukecla, ale jinak má skvělé názory.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vidlák: Rozdíl mezi Fialou a Babišem. Voliči, chceš?

4:40 Vidlák: Rozdíl mezi Fialou a Babišem. Voliči, chceš?

VIDLÁKŮV TÝDEN Může Babiš oproti Fialovi zásadně otočit kormidlem a změnit směřování naší země? Podl…