Tohle je ochrana ohrožených skupin?! Zrušit cílené antigenní testování a zakázat návštěvy? Lékař Boriš Šťastný je ve varu

24.11.2020 21:25 | Zprávy

ROZHOVOR Podle nařízení ministerstva zdravotnictví povinnost plošného testování v domovech seniorů končí 3. prosince, zaměstnanců 12. prosince. „Pokládám to za naprosto chybné a předčasné rozhodnutí. Je v rozporu s tím, co ministerstvo zdravotnictví a odborné kruhy opakovaně uvádí stále dokola. Podle mě je i v rozporu se současnou epidemiologickou situací. Musíme si uvědomit, že cílené plošné antigenní testování v těchto ohrožených skupinách je jedinou účinnou zbraní proti šíření epidemie. Pokud přestaneme testovat plošně klienty a zaměstnance, tak se epidemie do těchto zařízení opět dostane,“ konstatuje lékař Boris Šťastný z občanské iniciativy Jistota.

Tohle je ochrana ohrožených skupin?! Zrušit cílené antigenní testování a zakázat návštěvy? Lékař Boriš Šťastný je ve varu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Boris Šťastný

V tiskovém prohlášení občanské iniciativy Jistota píšete v tom smyslu, že stav v domovech důchodců je alarmující. Jaký tedy je?

Nejsou to jen domovy důchodců, ale všechna pobytová zařízení sociálních služeb, mezi které se řadí domovy pro seniory, patří sem domovy se zvláštním režimem nebo domovy pro osoby se zdravotním postižením. Naše občanská iniciativa s naprostou většinou poskytovatelů žádala jako jedna z prvních, aby bylo zavedeno plošné povinné testování antigenními testy. Jsme rádi – byť to bylo na začátku provázeno zmatky – že bylo toto nařízení vydáno a začalo být aplikováno. Testy byly dodány a zařízení skutečně začala s testováním.

Je třeba si uvědomit, že pobytové sociální služby patří dnes k hybatelům epidemie z hlediska zásahu, protože v rámci tohoto komunitního prostředí dochází velice snadno k přenosu infekce a s ohledem na charakter a související onemocnění klientů dochází tam ke zvýšenému počtu úmrtí. Když se podíváme na vývoj zásahů v sociálních službách, vidíme, že značné procento tvoří nemocní, nově infikovaní nebo zemřelí právě tady. Návštěvy jsou zde zakázané, takže jediné riziko zavlečení nákazy, které přichází v úvahu, je od personálu.

Plošné testování personálu i klientů bylo odborníky opakovaně vyzdvihováno. Naposledy samotným ministrem zdravotnictví v nedělních Otázkách Václava Moravce, kde bylo jasně řečeno, že Česká republika nepřistoupí k plošnému testování jako na Slovensku, ale bude cíleně testovat jednotlivé ohrožené skupiny – ať už jsou to sociální služby nebo ohniska v rámci škol, protože je to skvělá cesta. Antigenní testování funguje zejména, když v té skupině probíhá opakovaně v nějakých časových intervalech přibližně pěti až sedmi dnů. A najednou se dozvídáme, že ministerstvo zdravotnictví toto opatření zrušilo ať už pro klienty, tak i pro zaměstnance. 

Podle nařízení ministerstva zdravotnictví povinnost plošného testování v domovech seniorů končí 3. prosince, zaměstnanců 12. prosince...

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Vláda České republiky byl položen dotaz

Peníze

Kam se podēly peníze z DPH? To není naivní dotaz,se zdražováním roste i DPH,lidem se nepřidává,firmy se nedotuji ,musí skončit,nebo utéct,tak kde jsou ty peníze?????

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„A tihle lidé ho volí a věří, že Rusko je agresor.“ Umělecký kovář se střetl s voliči Fialy

18:35 „A tihle lidé ho volí a věří, že Rusko je agresor.“ Umělecký kovář se střetl s voliči Fialy

Vietnamské hospodářství jede na plno. Na rozdíl od našeho. Pro mnohé kontroverzní umělecký kovář Jiř…