Byl jste členem ODS. Do jaké míry se dnes účinkování této vládní strany rozchází s vašimi představami o kvalitním vedení země?
Ani mi to nepřipomínejte! Ze všech vlád, jaké jsme měli od převratu v roce 1989, je tato koaliční vláda ODS s partnery vůbec ta nejhorší. Předseda vlády Petr Fiala se zřejmě ani nepokusil přesvědčit své levicové vládní souputníky o nezbytí zásadní reformy, tedy zeštíhlení státu, jenž během dlouhých let jeho předchůdců zbytněl do podoby byrokratického molocha.
Nedokázal také včas zkrotit inflaci, jež v nedostatečně konkurenčním prostředí napáchala ohromné škody a snížila koupěschopnost obyvatel nejméně o dvacet procent. Místo redukce úředníků státní a lokální správy, likvidace dotací a zbytečných výdajů vláda zvýšila daně a dále snížila hospodářský výkon i životní úroveň. Právem se mluví o dotačním socialismu. Vůbec se nepokusila zreformovat systém – džungli směrnic a pravidel, jež brzdí hospodářský rozvoj a ničí střední podnikatelskou třídu. Stačí srovnání s Polskem a pohled na naši nedostavěnou silniční síť. Potřebné investice do infrastruktury mají velkou návratnost. Místo toho se naše přetížená dálnice D1 stále opravuje a brzdí provoz… A tak by se dalo pokračovat.
Po rozhodnutí Ústavního soudu, který dal vládě v otázce snížení valorizace penzí zelenou, vyjádřila řada důchodců, že jí to vrátí u voleb. Jak moc vážná je taková hrozba?
Nepochybně se tak stane. Důchodci chodí k volbám daleko častěji a tvoří velký voličský blok, penzi pobírá zhruba 2,4 milionu lidí a tvoří polovinu příznivců Babiše. A i kdyby získal nějakých deset procent k těm sedmnácti, co od nich má, víc není pravděpodobné, tak by se jeho počet voličů z dnešních 33 procent, který už jejich naštvané hlasy obsahuje, zvýšil maximálně o jedno a půl procenta. To ovšem nestačí na výhru. Ano, ani s podporou 44 důchodcovských procent SPD, prostě na sestavení vlády nemá koaliční potenciál. Socdemokraté totiž vyhořeli a pětiprocentní hranici zřejmě nepřekonají. Samozřejmě, nelze předvídat. Mohla by vzniknout nějaká nová radikální strana. Češi jsou ale opatrní a volí jen „strany mírného pokroku v mezích zákona“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jan Rychetský