Toto dělají zpravodajské služby všude ve světě. A pokud jde o tu „ruskou provokaci“... Cyril Svoboda vysvětluje věci, kterým se politici i novináři strašně divili

12.12.2018 20:36 | Zprávy

ROZHOVOR Brexit nám přinesl velké poučení, za které je exministr zahraničních věcí Cyril Svoboda vděčný. „Všichni voliči v České republice vědí, co to je referendum. Už vědí, že se lehce hlasuje o velkém tématu, ale teprve když se realizuje, ukáže se, jaké to má strašlivé náklady, politické, ekonomické, možná i bezpečnostní,“ prohlásil někdejší šéf KDU-ČSL, který dnes učí na Vysoké škole CEVRO. Evropě i nám přeje, aby se v příštím roce Evropa nerozhádala, aby si uvědomila, že příčina obou strašlivých světových válek, první i druhé, vznikla z konfliktu v Evropě.

Toto dělají zpravodajské služby všude ve světě. A pokud jde o tu „ruskou provokaci“... Cyril Svoboda vysvětluje věci, kterým se politici i novináři strašně divili
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Cyril Svoboda

Prezident Miloš Zeman zpochybnil práci Bezpečnostní informační služby, o zpravodajcích prohlásil, že jsou to čučkaři, protože varují před rostoucí aktivitou ruských a čínských zpravodajských služeb na našem území, ale přitom prý nebyli za několik let schopni chytit jediného špiona. Souhlasíte s tak negativním hodnocením?

Nesouhlasím, protože zpravodajská služba ve svém písemném projevu něco konstatuje a z podstaty věci nemůže uvádět důkazy a zdroje, protože by pak nemohla samozřejmě dál fungovat. Spíš je otázka, jestli se obecně důvěřuje nebo nedůvěřuje české zpravodajské komunitě. Já osobně jí důvěřuji, takže to, co napíše zpravodajská služba a co se dostane do ruky poslancům, tudíž i novinářům a veřejnosti, jsou konstatování, která se mohou někomu zdát jako čučky, ale samozřejmě žádná zpravodajská služba na světě nepíše do své zprávy přesné argumenty, protože pak by mohla zrušit své zdroje. Takže komunikace se zpravodajskou službou probíhá na principu důvěřuji, nedůvěřuji.

Většina politiků se zpravodajců zastala. Ohradila se i samotná Bezpečnostní informační služba. Nejde o válku mezi prezidentem a BIS nebo jejím šéfem, když už dvakrát odmítl prezident jejího ředitele Michala Koudelku povýšit do hodnosti generála, byť ho už dvakrát navrhla vláda? A dokonce žádal po vládě i odchod ředitele Bezpečnostní informační služby.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Libuše Frantová

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

20:17 Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

Je svoboda v České republice skutečná, nebo žijeme jen v iluzi? Jana Bobošíková ve svém ostrém rozho…