Uřezané hlavy, islamizace a idiotská politika Sobotky a EU. Puč v Turecku mohl proběhnout kvůli sblížení Erdogana s Putinem, a USA o něm věděly. Znalec promlouvá

26.07.2016 15:30 | Zprávy

ROZHOVOR Bývalý muslim, autor knihy Islám a islamismus v České republice Lukáš Lhoťan, který navštěvuje Blízký východ, říká, že pokud puč v Turecku nebyl zinscenován Erdoganem, tak mohlo jít o poslední pokus části tureckých prozápadních sil o zamezení sbližování Erdogana s Ruskem. Jak se Erdoganovi daří budovat islámský režim, je dle Lhoťana výsledek idiotské politiky vedení EU. Vždyť i premiér Sobotka, v rozporu s deklarací našich poslanců, prosazuje otevření EU Turecku a povolení bezvízového styku.

Uřezané hlavy, islamizace a idiotská politika Sobotky a EU. Puč v Turecku mohl proběhnout kvůli sblížení Erdogana s Putinem, a USA o něm věděly. Znalec promlouvá
Foto: hns
Popisek: Pokus o puč v Turecku, ilustrační koláž

Jednoduchá, ale současně složitá otázka. Co se v Turecku vlastně stalo? Objevují se spekulace, že šlo o vládou zinscenovanou záležitost, jiné, že v puči měly prsty USA kvůli sbližování Turecka s Ruskem… Co si o tom myslíte vy?

To se asi nedovíme jen tak brzo, ale na základě dostupných informací o obviněních vznesených tureckými vládními představiteli na adresu USA si dovolím nastínit možný scénář.

Erdogan dlouhodobě omezuje demokracii, sekularismus a lidská práva v Turecku. Dokud držel linii dle Bruselu a současné vlády USA, tak mu to bylo Západem tolerováno. Jenže nenadálý obrat před pár týdny v politice Erdogana vůči Putinovi mohl vyděsit některé skupiny prozápadních vojáků v Turecku nebo jim mohl dát pocit, že by Západ mohl puč tolerovat. Pokud ten puč nebyl zinscenován Erdoganem, tak mohlo jít o poslední pokus části tureckých prozápadních sil o zamezení sbližování Erdogana s Ruskem.

Myslím si, že je zde jistá možnost, že ruská rozvědka mohla zjistit informace o plánovaném pokusu o puč; jeho rozsah byl veliký a nedal by se jen tak utajit, a Putin to mohl jako dobré gesto Erdoganovi nahlásit. A samozřejmě přidat informaci, že Američané o tom vědí. To by vysvětlovalo hodně věcí – jak obvinění turecké vlády vůči USA, tak i blokování americké základny tureckou armádou věrnou Erdoganovi, seznamy údajných spiklenců krátce po potlačení puče apod. Podle informací tureckých médií šéf tajné služby Hakan Fidan informoval po 16. páteční hodině zástupce vedoucího generálního štábu Turecka o přípravě puče. Myslím si, že Erdogan mohl být Rusy upozorněn na přípravu převratu a zahájil velkou čistku státní správy a armády od všech lidí podezřelých z napojení na tajné služby USA a Západu.

Jaký bude mít puč dopad na vztahy s USA? Turecko tvrdí, že za pučem stojí v USA žijící klerik Fethullah Gülen, a požaduje jeho vydání. Turecký premiér Binali Yildirim totiž uvedl, že „každá země, která chrání Fethullaha Gülena, bude pro Turecko nepřítelem“. Rovněž je zajímavé, že turecká vláda paralyzovala vojenskou základnu Incirlik, kterou využívají i Američané…

Jak jsem řekl, blokování základny Incirlik může souviset s rolí USA v převratu. S  Fethullahem Gülenem je to o vnitřní politice Turecka. Gülen je vůči Erdoganovi v podobném vztahu, jako byl Trockij vůči Stalinovi. Erdogan je technokrat moci a člověk využívající demokracii ve svůj prospěch, ale demokracie není jeho cílem. Gülen je snílek inspirující malou islámskou sektu a teoretizující v praktické rovině o souladu islámu a liberální demokracie. Gülen je tedy idol mnoha Turků, kteří nejsou fanatickými muslimy, ale věří v možnost symbiózy islámu a demokracie. Proto ho potřebuje Erdogan odstranit. Gülen nemá divize vojáků, ale má vliv na intelektuální vrstvu turecké společnosti a vytváří ideovou opozici vůči Erdoganovi a jeho stále otevřenější diktatuře.

Jaký dopad bude mít dle vás celá záležitost na vztahy s Ruskem? Bude oteplení vztahů s Ruskem stálejší záležitostí?

To těžko říci, Erdogan se asi bude snažit lavírovat mezi Západem a Ruskem s cílem vytěžit z toho co nejvíce, ale pokud se Západ rozhodne nemlčet k stále otevřenější islámské totalitě v Turecku, tak je možné, že Erdogan a jeho věrní uzavřou otevřené spojenectví s Ruskem, byť si myslím, že i pro Rusko by to bylo nevýhodné. Putinovi vyhovuje mít neoficiálního spojence v řadách NATO. Osobně by mne zajímalo, jestli informace turecké rozvědky a znalosti tureckých vojáků o armádách NATO končí jen na stole Erdogana nebo pokračují dále do Kremlu?

Jaký budou mít tyto proběhlé události vliv na vztah s EU a na dohodu o imigraci? Erdogan zahájil tažení proti soudcům a opozici. Nezhorší porušování lidských práv vztah Turecka a EU? Není to příležitost, jak hledat vlastní evropské řešení migrační krize bez Turecka?

Nevím, jaký to bude mít dopad, je moc brzo to hodnotit, ale to, kam se dostal Erdogan a jak se mu daří budovat islámský režim, je výsledek politiky vedení EU a pochybuji, že tu výslovně idiotskou politiku vůči Turecku vedení EU opustí. Vždyť i náš premiér Sobotka, v rozporu s deklarací našich poslanců, prosazuje otevření EU Turecku a povolení bezvízového styku!

Hovořilo se o tom, že turecká společnost je rozpolcená na „prozápadní“ městské obyvatelstvo a islámský „venkov“ a zbytek Turecka. Hynek Kmoníček napsal v nadsázce, že reakce veřejnosti ukazují, že sekulární část Turků asi odjela na dovolenou…

Máte odvahu v dnešní stále fanatičtější atmosféře v Turecku jít demonstrovat proti diktátorovi Erdoganovi? Když vám Erdoganovi stoupenci beztrestně uřežou hlavu, jak to udělali jednomu vojákovi, jenž povstal proti Erdoganovi před pár dny, tak vás zmasakruje Erdoganovi věrná policie a Erdogan vás označí za teroristu, a EU s USA budou zticha a budou to vše tolerovat, jen aby se jejich kamarád islámský fanatik Erdogan nenaštval...

Nevyužije tedy Erdogan současnou situaci k dokonání „převratu“ attatürkovské republiky v islámskou osmanskou říši?

To se již děje víc než deset let a aktivně tomu pomáhají EU a USA svými řečmi o nutnosti omezit vliv armády a sekularistů v Turecku ve prospěch „demokracie“, tedy ve prospěch islamistů. Aktivně v tom pomáhají i naši čeští multikulturalisté, kteří říkají, že hrozba ze strany islamistů je zveličována, že není důvod se bát…

A nemůže dojít k „diplomatické revoluci“? Odpoutání se Turecka od USA a Evropy?

Může a bylo by to dobře, lepší islámské Turecko jako nepřítel Evropy a přítel Ruska než islamizovaná Evropa. Obávám se, že Erdogan využije snahu vládnoucích elit EU a USA udržet Turecko na straně Západu k tomu, aby zesílil tlak na prosazování islámu v Evropě...

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Za zdánlivou stabilitou velké síly.“ Petr Drulák popsal, co nám skutečně hrozí

6:56 „Za zdánlivou stabilitou velké síly.“ Petr Drulák popsal, co nám skutečně hrozí

Změna světového řádu je vždy historicky doprovázena velkými válkami, varuje bývalý špičkový diplomat…