Kterou z událostí na české politické či společenské scéně považujete letos za nejvýznamnější? A která světová událost právě končícího roku 2016 nejvíce ovlivní v příštím roce náš život, podle vašeho názoru?
Českou politiku určitě rozvířily incidenty i přímo trapasy prezidenta Zemana, který by se měl určitě chovat jinak. On je sice člověk inteligentní, který má velký přehled, ale mně na něm nejvíc vadí, že říká jen to, co lidé chtějí slyšet. Prostě je populista. Výsměchem je i to, kterými lidmi se obklopil, ať už je to jeho mluvčí nebo kancléř. Uznával jsem ho v roce 1989 i o pár let později, kdy se choval odvážně, byl to chlap s koulema, ale teď je to už jen trapné divadlo, co předvádí.
Za velmi nebezpečnou považuji situaci v Sýrii, která určitě bude mít vliv i na události v příštím roce. Moc se mi nelíbí to nynější spojení Putina s Erdoganem, tedy cara se sultánem, když oba dva umí být velmi tvrdí a nekompromisní. Nejprve to po sestřelení ruského letadla vypadalo na válku mezi nimi, nyní se spojili, což nemusí mít pro vývoj na Středním a Blízkém východě zrovna pozitivní dopad. Panují tam hrozně křehké vztahy i mezi velmocemi a do toho ještě zasahuje válka s Islámským státem. Je to hodně výbušná oblast a já doufám, že to snad nepovede k ještě vážnějšímu válečnému konfliktu.
Globalizace a v jejím rámci transfery výrobních procesů, především do Asie, často berou lidem dobře placená pracovní místa, a ta nová nemá kdo vytvořit. A zatímco ti majetnější mají stále víc, část veřejnosti chudne, o čemž se samozřejmě raději nemluví. Do jaké míry lidé přestávají věřit finančnímu systému kapitalismu? A není právě toto důvodem odklonu od podpory tradičních stran a příčinou vzestupu populistických hnutí či různých podobných lídrů ve většině vyspělých zemí?
Jak to celé dopadne, ukáže až budoucnost, já se ale domnívám, že ty tradiční strany by fungovat zase měly. Populisté svět z problémů nedostanou, spíše to ještě více povede k rozevírání nůžek mezi chudými a bohatými. Takoví Babiš i Trump jsou úspěšní podnikatelé, v současné době i celkem oblíbení politikové, ale jsou to bohatí lidé, kteří chtějí být ještě bohatší a ještě vlivnější. Andrej Babiš se také obklopil na regionální úrovni často neschopnými jedinci, takže někdy i proto kolabovaly radnice. Prostě to nefungovalo. A vést stranu jako firmu také znamená direktivní řízení, kde demokratické hlasování nemá zrovna až takovou váhu.
Je pro vás letošní triumf Donalda Trumpa a jeho usídlení v Bílém domě velkým překvapením, anebo se to dalo v rámci současného vývoje světové politiky celkem očekávat? Je to tedy pokračováním brexitu a úspěchů i dalších populistických politiků v Evropě? Jedná se o masivní nástup nového politického směru, kterému frustrovaní voliči dali přednost před tím tradičním, protože chtějí zásadní společenskou změnu?
Vítězství Trumpa je pro mne velkým zklamáním, i když Hillary Clintonovou jsem také moc nemusel. Trump je starý, zkušený mazák v oblasti podnikání, který v minulosti nejednou dokázal, že miluje především svoje bohatství. Nyní se chce stát jedním ze světových vládců. On pro mne představuje i velké nebezpečí, může být neřízenou střelou, jež nemá daleko od zmáčknutí toho „červeného knoflíku“. Naštěstí zahraniční politika USA je už nějakým způsobem nastavená a za jedno volební období ji zřejmě nepůjde zcela změnit. Trump toho v předvolební kampani i hodně nasliboval a není možné, aby to splnil, takže si myslím, že v dalším volebním období už neuspěje.
U nás v České republice se stále debatuje o údajném otáčení na Východ – má tahle debata vůbec nějaký smysl, když jsme jednoznačnou součástí Severoatlantické aliance a Evropské unie? Anebo se domníváte, že je u nás v poslední době opravdu „cítit“ velký vliv ruské propagandy, a proto je namístě o těchto záležitostech hovořit?
Určitě je nutné o tom mluvit, neboť Rusko je militantní země s touhou po moci a po expanzích. Anexe Krymu je toho nezvratným důkazem. Putin se nemůže stále smířit s rozpadem gigantického Sovětského svazu a má jistě zálusk i na pobaltské země, aby měl lepší přístup k Severnímu moři. Je pravdou, že má v Rusku velkou podporu – když jezdím občas po světě, tak vidím ty bohaté Rusy s tričkem Putina na hrudi. Je to celkem pochopitelné, protože on nechal zbohatnout střední třídu, já mu ale vůbec nevěřím.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán