Válka? Ne, Trump to udělá jinak. Generál Šedivý analyzuje vyhrocený spor USA a Íránu

28.06.2019 20:00 | Zprávy

ROZHOVOR „Závěry poskytnuté USA dovolují vyvodit závěr, že se jednalo o íránské aktivity,“ říká generál Jiří Šedivý k napadení dvou tankerů v Hormuzském průlivu, za které nejspíše nese vinu Írán. Útok prý může být reakcí na nedávno uvalené sankce, Írán totiž skrze průliv nemůže exportovat svou vlastní ropu. A dojde vlivem vyhrocených nálad z posledních týdnů k otevřenému konfliktu mezi USA a Íránem? „Spíš si myslím, že USA využijí jiné možnosti. Nedávno uveřejnily, že provedly odvetný kybernetický útok na armádní struktury. Jestli tyto prostředky selžou a pokud bude napětí vzrůstat, může se stát, že USA provedou několik leteckých útoků, nebo útoků křídlatými raketami,“ uvádí generál Šedivý a připomíná, že k podobnému scénáři již USA v minulosti sáhly. Připomíná také americké fiasko z roku 1980, kdy se Spojené státy pokusily osvobodit rukojmí, zadržované íránskými radikály. Šedivý také chválí rozhodnutí Donalda Trumpa, který minulý týden na poslední chvíli „odpískal“ vojenský úder na Írán.

Válka? Ne, Trump to udělá jinak. Generál Šedivý analyzuje vyhrocený spor USA a Íránu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý náčelník Generálního štábu AČR Jiří Šedivý

V minulých týdnech došlo k útoku na dva tankery v Ománském zálivu. USA z útoků viní Írán. Jde v této chvíli prokázat, že Írán za útoky stojí?

Celý prostor Hormuzského průlivu a navazujícího Ománského zálivu, především jeho přilehlé části k Hormuzského průlivu, je poměrně dobře monitorován. Je sledován pohyb jak lodí, tak letadel. Lze tedy poměrně přesně určit, kdo stál za útoky na tankery, tím spíš, že byly kamerami zaznamenány aktivity útočníků u napadených tankerů. Mimo to pravděpodobně existuje i soustavné monitorování radioprovozu a telefonického provozu, z čehož se dá vyvodit, kdo byl za útoky, nebo kdo o nich nejméně věděl a nezasáhl proti nim.

Závěry poskytnuté USA dovolují vyvodit závěr, že se jednalo o íránské aktivity. Je ovšem potřebné prověřit, zda útočníci byli v kontaktu se státními orgány Iránu, nebo se jednalo o teroristickou organizaci. V tomto bodě by měly jak USA, tak Írán spolupracovat. Tím spíš, že Írán odmítá odpovědnost za útoky. Pro vyšetřování by měl učinit vstřícné kroky, aby se vyloučil podíl Íránu na útocích.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

20:17 Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

Je svoboda v České republice skutečná, nebo žijeme jen v iluzi? Jana Bobošíková ve svém ostrém rozho…