Válka? Ne, Trump to udělá jinak. Generál Šedivý analyzuje vyhrocený spor USA a Íránu

28.06.2019 20:00 | Zprávy

ROZHOVOR „Závěry poskytnuté USA dovolují vyvodit závěr, že se jednalo o íránské aktivity,“ říká generál Jiří Šedivý k napadení dvou tankerů v Hormuzském průlivu, za které nejspíše nese vinu Írán. Útok prý může být reakcí na nedávno uvalené sankce, Írán totiž skrze průliv nemůže exportovat svou vlastní ropu. A dojde vlivem vyhrocených nálad z posledních týdnů k otevřenému konfliktu mezi USA a Íránem? „Spíš si myslím, že USA využijí jiné možnosti. Nedávno uveřejnily, že provedly odvetný kybernetický útok na armádní struktury. Jestli tyto prostředky selžou a pokud bude napětí vzrůstat, může se stát, že USA provedou několik leteckých útoků, nebo útoků křídlatými raketami,“ uvádí generál Šedivý a připomíná, že k podobnému scénáři již USA v minulosti sáhly. Připomíná také americké fiasko z roku 1980, kdy se Spojené státy pokusily osvobodit rukojmí, zadržované íránskými radikály. Šedivý také chválí rozhodnutí Donalda Trumpa, který minulý týden na poslední chvíli „odpískal“ vojenský úder na Írán.

Válka? Ne, Trump to udělá jinak. Generál Šedivý analyzuje vyhrocený spor USA a Íránu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý náčelník Generálního štábu AČR Jiří Šedivý

V minulých týdnech došlo k útoku na dva tankery v Ománském zálivu. USA z útoků viní Írán. Jde v této chvíli prokázat, že Írán za útoky stojí?

Celý prostor Hormuzského průlivu a navazujícího Ománského zálivu, především jeho přilehlé části k Hormuzského průlivu, je poměrně dobře monitorován. Je sledován pohyb jak lodí, tak letadel. Lze tedy poměrně přesně určit, kdo stál za útoky na tankery, tím spíš, že byly kamerami zaznamenány aktivity útočníků u napadených tankerů. Mimo to pravděpodobně existuje i soustavné monitorování radioprovozu a telefonického provozu, z čehož se dá vyvodit, kdo byl za útoky, nebo kdo o nich nejméně věděl a nezasáhl proti nim.

Závěry poskytnuté USA dovolují vyvodit závěr, že se jednalo o íránské aktivity. Je ovšem potřebné prověřit, zda útočníci byli v kontaktu se státními orgány Iránu, nebo se jednalo o teroristickou organizaci. V tomto bodě by měly jak USA, tak Írán spolupracovat. Tím spíš, že Írán odmítá odpovědnost za útoky. Pro vyšetřování by měl učinit vstřícné kroky, aby se vyloučil podíl Íránu na útocích.

Co by Íránci útokem získali?

Jen ve vztahu k sankcím, které znovu USA uvalily na Irán – ty způsobují Íránu značné hospodářské ztráty. Za předpokladu, že by za útoky byl Írán jako stát, dalo by se odvodit, že se jedná o reakci na uvalené sankce a nemožnost exportovat vlastní ropu právě cestou Hormuzského průlivu. Útoky na tankery a tím omezením bezpečnosti přepravy ropy touto cestou by byly postiženy i ostatní státy Perského zálivu. Irán by tím „vyrovnal pozice“. Na druhou stranu by Írán utrpěl tím, že by byl viníkem možné ropné krize, která by mohla následovat. V každém případě, kdyby byl Írán potvrzeným útočníkem, by v důsledku utrpěl ztráty Írán. Na Írán směřuje podezření i proto, že již v minulosti Írán (2012) opakovaně pohrozil, že uzavře Hormuzský průliv.

20. června Íránci sestřelili americký průzkumný dron, který se pohyboval nad Hormuzským průlivem. Írán tvrdí, že se dron nacházel nad jeho územím, Američané oponují, že letěl v mezinárodním vzdušném prostoru. Měl Írán právo dron sestřelit? Překročila v tomto případě některá ze stran obvyklé meze?

Pokud by prokazatelně letěl bezpilotní prostředek nad územím Íránu, pak by po pokusu o navázání komunikace s letícím aparátem měl následovat pokus o komunikaci s  odpovídající autoritou USA (nebo USA v Iránu zastupující). Po selhání pokusů o komunikaci, měl Irán právo prostředek „Global Hawk“ sestřelit. Jiná situace je v případě, že bezpilotní prostředek letěl nad mezinárodními vodami. V takovém případě sestřelení amerického dronu je aktem nepřátelství, na který můžou USA odpovídajícím způsobem reagovat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Euro

Můžete zaručit, že když budete v příští vládě, nebude podnikat kroky pro zavedení EURA a budete dělat vše pro zachování Koruny nebo podlehnete tlaku zbylých stran, hlavně teda topky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ševčík: Němcům se rozsvítí, až se v Německu zhasne. Co způsobí Trump

12:25 Ševčík: Němcům se rozsvítí, až se v Německu zhasne. Co způsobí Trump

Docent Miroslav Ševčík vnímá návrat Donalda Trumpa jako možnou cestu zpět ke zdravému selskému rozum…