Vláda propojená na SPD a s podporou komunistů? Oldřich Vlasák prozradil, co to pro nás může znamenat v Bruselu

10.04.2018 22:05 | Zprávy

ROZHOVOR Posílení vlivu komunistické strany jak v Parlamentu, tak třeba podporou vlády za dojednané ústupky, je podle bývalého místopředsedy Evropského parlamentu Oldřicha Vlasáka pro Českou republiku negativní a silně poškozující její pověst. „Stejně tak nám v Evropě ubližuje propojení vlády na SPD. Jestli půjdeme tímto směrem, hlas České republiky bude velmi oslaben,“ varuje v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz expředseda Svazu měst a obcí, který je zastupitelem Královéhradeckého kraje za ODS a v současné době působí ve Výboru regionů Evropské unie.

Vláda propojená na SPD a s podporou komunistů? Oldřich Vlasák prozradil, co to pro nás může znamenat v Bruselu
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Oldřich Vlasák

Co si myslíte o současné zahraniční politice České republiky? Vláda se rozhodla vyhostit tři ruské diplomaty kvůli kauze otráveného ruského agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii, aby tak ukázala jako řada dalších států Evropské unie solidaritu s Velkou Británií. Třeba Slovensko ani Rakousko to neudělaly. Bylo to z naší strany rozumné rozhodnutí?

Českou zahraniční politiku bohužel v poslední době charakterizuje nekoordinovanost a někdy příliš ostrá slova odpovědných politiků. Co se týče kauzy otráveného bývalého ruského agenta, jedná se o velmi složitou situaci. Nemáme mnoho relevantních informací a jsem přesvědčen, že některé informace ani zveřejnit nejdou, jsou pod určitým stupněm utajení. Bohužel jsme v poslední době i v zahraniční politice spíše svědky populistických gest místo toho, abychom se opírali o fakta a o mezinárodní dohody. Myslím, že ve vztahu k Velké Británii je třeba další postup koordinovat s okolními státy a vysokou představitelkou Evropské unie pro zahraničí. Pro jednoznačná vyjádření v zahraniční politice je třeba mít nezvratné důkazy a v ostrých výrocích je třeba být velmi opatrný.

Ale Evropská unie už se vyjádřila, že za otrávením ruského agenta je nejspíš Rusko, i když to samozřejmě obvinění odmítá. Ale není to důvodné podezření vzhledem k tomu, že se něco podobného už stalo v případě otravy jiného ruského agenta Litviněnka?

Ano, podoba tady rozhodně je. Proto je nutná zahraničně-politická koordinace. To, co postrádám, je i diskuse uvnitř vrcholové veřejné správy státu. Jeden názor má prezident, jeden názor koalice včetně premiéra, jeden názor opozice. Zázemí máme v odborných útvarech a složkách. Je třeba po interní debatě formulovat jedno stanovisko, za ním si stát a to prosazovat. Naše zahraniční politika musí držet kontinuitu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Kampaň

Dobrý den, možná se pletu, ale neutrácí za kampaň ze všeho nejvíc právě vaše hnutí? Možná by nebylo na škodu, kdyby se limit pro politickou kampaň snížil - co vy na to? Třeba byste jako politici pak víc makali a nespoléhali na to, že pak uděláte kampaň - nic osobního, zrovna vás je vidět docela dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

20:17 Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

Je svoboda v České republice skutečná, nebo žijeme jen v iluzi? Jana Bobošíková ve svém ostrém rozho…