Voliči, žeňte bičem každého, kdo chce v EU zrušit právo veta, varuje Petr Mach

06.06.2024 20:02 | Rozhovor

Z výroků Danuše Nerudové, profesorky ekonomie, se nedá sestavit kloudná představa, co vlastně chce, obává se lídr eurokandidátky SPD a ekonom Petr Mach. „Ať má v hlavě cokoliv, nechtěl bych, aby se Česká republika stala pokusným králíkem jejích chaotických představ.“ Mach se v rozhovoru pro PL zaobírá i tím, jak by dopadla ČR poté, co by Brusel získal možnost rozhodovat většinovým hlasováním o jejích rozpočtových příjmech.

Voliči, žeňte bičem každého, kdo chce v EU zrušit právo veta, varuje Petr Mach
Foto: Hans Štembera
Popisek: Střípky z politiky: Politická situace 2024. Bude lépe? Debatovali Tomio Okamura a Petr Mach

Zaujala mě vaše televizní debata s Danuší Nerudovou o zachování samostatnosti v daňové oblasti. Paní Nerudová tvrdila, že daně chce nechat v samostatné působnosti členských států, ale pak se zamotala do výkladu unijního kapitálového trhu a korporátních daní. Co vlastně znamená, přeloženo do normálního jazyka, to co tam lídryně kandidátky STAN naznačila?

Upřímně říkám, že se ve výrocích paní Nerudové moc nevyznám. Zdá se mi, že si často protiřečí. Oblast daní je jednou z mála posledních oblastí, kde dosud EU rozhoduje na principu jednomyslnosti, to znamená, že každý stát může návrhy komise vetovat. Paní Nerudová jednou řekla, že chce daně nechat na národní úrovni, pak řekla, že chce oblast daní v EU přesunout do rozhodování kvalifikovanou většinou, tedy zrušit právo veta.

Paní Nerudová také hovořila o tom, že z výnosu této daně by měl být financován Green Deal. Když uvážíme, jak vysoké náklady tento projekt „dekarbonizace“ bude mít, je podle vás reálné, že to všechno mohou zaplatit korporátní daně?

Musíme si uvědomit, že emisní povolenky jsou vlastně kamuflované daně. EU obešla princip jednomyslnosti, když platby firem – elektráren, tepláren, skláren – a postupně dalších částí ekonomiky nenazvala „daně“ z CO2, ale „povolenky“. Efekt to má stejný jako daň, dopadá to na firmy a spotřebitele a putuje to do rozpočtu EU a národních rozpočtů. Už teď vidíme, jak drastické to pro firmy a obyvatele je, tak mi připadá jak z jiné planety chtít na oltář Green Dealu položit další daně.

Paní Nerudová také hovořila o nahrazování práva veta kvalifikovanou většinou, a to i v oblasti daní. Co by to reálně znamenalo, pokud by unijní většina mohla diktovat členským státům, jak mají vypadat jejich rozpočtové příjmy?

EU už nyní stanovuje minimální sazby daně z elektřiny, daně z cigaret, daně z plynu, daně z piva, daně z alkoholu, určuje minimální sazby DPH. Paní Nerudová teď volá po tom, aby EU nějak určovala i pravidla pro daň z příjmu právnických osob. Kdyby se daně přesunuly do většinového hlasování, jak chce paní Nerudová, stačilo by, aby se proti České republice postavilo minimálně 15 států z 27, když budou reprezentovat dohromady aspoň 65 % populace EU. Takto to zavedla Lisabonská smlouva. Pro větší státy je snadnější přehlasovat menší. Podle mě by měli čeští voliči hnát bičem pryč každého, kdo chce rušení práva veta!

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, vím, že zákon vymyslela tato vláda, ale většina jejích členů se neobtěžuje s tím nám lidem něco vysvětlit. Obracím se tak i na Vás s dotazem, nač je takový zákon, koho a za co přesně má trestat? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vidlák: Bojte se Trumpa, darmožrouti. Zažijete dezolátské peklo

9:04 Vidlák: Bojte se Trumpa, darmožrouti. Zažijete dezolátské peklo

VIDLÁKŮV TÝDEN Mají se „lepší lidé“ bát Donalda Trumpa? „Oni se bojí oprávněně. Trump těm ‚šikovným‘…