Vy netušíte, co přijde. Tálibán ustaví ,,vůdce". A muslimové u nás... David Bohbot ví přesně

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

25.08.2021 10:27 | Rozhovor

Afghánistán se stane další zemí podporující mezinárodní terorismus a začne na svém území budovat výcvikové tábory a školící střediska pro teroristické skupiny určené k působení v Evropě. Myslí si to bezpečnostní expert David Bohbot, který se věnuje studiu terorismu a metod jeho prevence více než 30 let. „Znovu se ukáže slabost Západu a jeho neschopnost čelit rostoucímu vlivu radiálního islámu. Začne se stěhovat i hodně lidí ze zemí Blízkého východu a Afriky, protože se tam začnou šířit války a islamizace. A Evropa je pro imigranty stále nejoblíbenější destinací,“ nahlíží do brzké budoucnosti Bohbot. Podle stínového ministra vnitra formace Trikolora Svobodní Soukromníci dojde k růstu rizika radikalizace místních muslimů, urychlí se procesy islamizace a také pravděpodobnost teroristických útoků v mezinárodním měřítku.

Vy netušíte, co přijde. Tálibán ustaví ,,vůdce". A muslimové u nás... David Bohbot ví přesně
Foto: Archiv PLTV
Popisek: David Bohbot v pořadu Horké téma

Všichni s napětím sledují vývoj událostí v Afghánistánu. Očekával jste, že Tálibán se tak rychle chopí moci? 
 
Ano, čekal jsem to. Už 11. července jsem na svém Facebooku popsal přesně to, co se v uplynulých dnech skutečně stalo. Že útěk Američanů způsobí chaos a že Tálibán už si v podstatě dělá, co chce. Američané se chovali hloupě, pokud nedokázali vidět to, co jsem jasně viděl já. Nesouhlasím s lidmi, kteří říkají, že to udělali schválně. S největší pravděpodobností opravdu věřili, že afghánská armáda bude bojovat a Tálibán jim dá víc času na organizovaný odsun vojáků a civilistů.
 
 
Kde se podle vás stala největší chyba? Proč se teď celý svět dívá na USA a jeho spojence jako na ty, kteří prohráli válku o Afghánistán? 
 
Důvod, proč se to stalo, je, že neposlouchali ty správné lidi. Jsem si jist, že Američané, kteří dlouho bojovali v této oblasti a znají mentalitu místních lidí, očekávali totéž, co já. Ale byli ignorováni.
 
Jak podle vás splnila svou roli česká vláda? Reagovala na vývoj událostí v Afghánistánu dostatečně rychle, především s ohledem na nutnost evakuace našich občanů?
 
Naše vláda dělala to, co obvykle. Pasivně přihlížela a poslouchala pokyny ze zahraničí. Osobně mě to mrzí. Stát přece nemusí mít 100 milionů obyvatel, aby dokázal vzít věci do vlastních rukou a vytvářel vlastní zahraniční a bezpečnostní politiku. Znám příklady i menších zemí, které berou věci do vlastních rukou a vytváří vlastní budoucnost. Jestliže jednou dostanu tu možnost, postarám se, abychom to dělali stejně.
 
Velká debata se vede o tom, jestli vůbec a kolik Afghánců jsme měli evakuovat do České republiky a jaký má být teď jejich osud. Jak se na tuto věc díváte ze svých zkušeností vy? 
 
S dovolením teď budu mluvit jako Izraelec. Když izraelská armáda odešla z jižního Libanonu, dostala se do podobné situace. Každý, kdo se chtěl odstěhovat do Izraele, prošel tvrdými výslechy a prověrkami. Hodně lidí bylo odmítnuto, i když to pro ně mohlo znamenat rozsudek smrti. Vystěhovalci z Libanonu nedostali příliš možností někomu ublížit, nebo se radikalizovat. Libanonci museli striktně respektovat izraelské zákony a způsob života občanů Izraele a věděli, že při porušení pravidel mohou být kdykoliv vyhoštěni. Takhle to je správně. Prioritou musí být bezpečnost vlastního národa.
 
Mezi Izraelci a Čechy je však velký rozdíl. Izraelci jsou tvrdí, nenechají se ovlivnit. Navíc rozdíly v mentalitě mezi nimi a Libanonci nejsou ani zdaleka tak velké, jako rozdíly mezi Čechy a obyvateli Afghánistánu. Agresivita Afghánců by žádného Izraelce nestrašila. Tady je to jinak. V Izraeli byl proces integrace Libanonců úspěšný. Ti, co se tam dostali, se stali dobrými občany a jejich děti běžně sloužili i v izraelské armádě. Obávám se, že v ČR budou výsledky zcela odlišné. 
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Za zdánlivou stabilitou velké síly.“ Petr Drulák popsal, co nám skutečně hrozí

6:56 „Za zdánlivou stabilitou velké síly.“ Petr Drulák popsal, co nám skutečně hrozí

Změna světového řádu je vždy historicky doprovázena velkými válkami, varuje bývalý špičkový diplomat…