Za útoky na Evropu možná stojí pravicoví extremisté, chtějí rozpoutat nenávist. Chováme se k příchozím blbě a vychováváme z nich radikály, varuje John Bok. Třeba ten fracek Chovanec...

29.07.2016 4:46 | Zprávy

„Erdogan je podle mne zločinec a jeho postupy mi připomínají postupy Hitlera. Jako když Hitler nechal zapálit Reichstag... úplně stejné!“ nechal se slyšet politický aktivista a předseda spolku Šalamoun John Bok o pokusu o turecký státní převrat. A znovu se obul do těch politiků, kteří bědují nad tím, že právě „noví“ imigranti stojí za útoky v Nice a v Německu.

Za útoky na Evropu možná stojí pravicoví extremisté, chtějí rozpoutat nenávist. Chováme se k příchozím blbě a vychováváme z nich radikály, varuje John Bok. Třeba ten fracek Chovanec...
Foto: Hans Štembera
Popisek: John Bok, šéf spolku Šalamoun

Útoky posledních dní ve Francii a v Německu byly vesměs dílem jedinců. Dá se podle vašeho názoru proti tomu vůbec nějak bojovat? Předznamenávají tyto útoky nějaké selhání společnosti?

Tam jsou podle mne dvě frustrace. Když se podíváte na ataky, které se teď staly ve Francii a v Německu, tak ty páchají vždy druho- nebo třetigenerační potomci imigrantů z arabského světa. Ať to jsou Alžířané nebo Tunisané z Francie, ale vždy jde o to, že jsou na tom sociálně blbě a jsou pak ve frustraci. Proto si nemyslím, že bychom měli cítit nějaké nebezpečí od nových migrantů, ba naopak. V Nice i v Německu ale šlo o mladé lidi, jejichž rodiče přišli sice z muslimského světa, ale kdo ví, zda oni byli vůbec „islámští“. Přece nebylo z jejich úst možné při těch útocích slyšet něco jako „Alláh Akbar“. Byli to prostě mladí lidé, kteří v Německu žili v té nejnuznější části země. Tyhle všechny faktory je třeba mít na paměti. To, že to může být inspirováno Islámským státem a pak také narůstající nenávistí vůči Americe a i vůči Evropě – to jsou podle mne jen řeči o ničem. A to přestože evropské země jako jsou Anglie, Francie, Belgie, Holandsko, Španělsko či Portugalsko byly koloniálními zeměmi a z toho důvodu tady panují jakési intelektuálské úvahy o tom, že jim něco dlužíme.

Pokud jde o Sýrii, tak tam musíme brát v potaz navíc i to, že i když je Assad autoritativním vládcem, přesto lidi v Sýrii žili blahobytně. Když se historicky a ekonomicky podíváte na Sýrii, tak tam je vysoká vzdělanost – lidé odtamtud hovoří cizími jazyky, francouzsky a anglicky tam hovoří dokonce i elektrikář či údržbář a standard životní úrovně tam byl dobrý, neboť ta země má naftu a i další věci. Šlo ale o to, že tamější režim tam potlačoval své odpůrce. Vezměte si, že všechno vypuklo ne po arabském jaru, ale až po válce v Sýrii.

Takže asi budete souhlasit s těmi politiky, kteří tvrdí, že v případě útoků nemůžeme hledat přímou souvislost s migrační krizí a s přijímáním migrantů...

Ani já si v žádném případě nemyslím, že by tyto atentáty souvisely s utečenci. To je podle mne hysterie a politická karta těch, kteří usilují o to, abychom se v Evropě „zavřeli“. Sice chápu, že příval utečenců je pro Evropu těžká věc, ale dal se očekávat. Vždyť to v šedesátých letech předvídal už Římský klub, protože viděl, jak se západní Evropa ekonomicky a sociálně zmáhá. Pravdou na druhou stranu je, že ty země, z nichž lidé utíkají, mají naftu, čili nejsou ani ony chudé. Ano, mají naftu, přitom se nijak ekonomicky a ani technicky nerozvíjejí. Prostě žijí jen z nafty. To ale nikdy není pro rozvoj společnosti dobré, protože nemusíte vytvářet nějaký um a žijete jen z nějakého místního obchodování a z peněz, které vám přináší nerostné bohatství. To ale má hodnotu jen v tom okamžiku, kdy ho umíte přetavit ještě do další hodnoty. Takové Rusko přitom jedná podobně – vyváží naftu a plyn, ale přitom naftu nezpracovává na výrobky, které by pak mohlo exportovat. Na rozdíl od takových Norů. Možná někomu mé vyprávění bude připadat nesouvislé, ale není. Jde o to, že si lidé mnohdy neuvědomují, že spolu různé věci souvisí...

Domníváte se, že se pachatelé teroristických činů vzájemně inspirují a že útoků bude přibývat?

Ano, mám obavy, že tohle vše může inspirovat různé cvoky a politické síly, které by chtěly nastolit tvrdou ruku v Evropě, kdy bychom byli zase na každém kroku kontrolovaní podobně, jako jsme byli za totality. Možná by i chtěly, abychom byli stále závislejší na státu a věřili i tomu, že nás stát ochrání. Tyto politické síly bych nazval ne pravicovými, ale extrémními. I Hitler nebyl pravicový, ale extrémní. Podle mne tyto síly mohou chtít pomáhat ve vyvolávání této situace ataky, jimž jsme nyní podrobováni. Možná to je ode mne jen bláznivý nápad, ale správní analytici se zabývají i takovýmito možnostmi. Jinými slovy, někdo využívá této situace k tomu, aby ji ještě zhoršil a tím by pak bylo možné nastolit pevnou ruku centrální moci, která nás bude vodit za ručičky, jako se to dělo u nás za totality. To bych ale nechtěl.

Zanedbala v tomto směru něco Evropa a EU?

Ano, Evropa zanedbala dění v severní Africe a na Středním východě. Vykládáme o tom, jak tady mají Američané tendenci se nevměšovat nebo izolovat se, ale Evropa je přece také trošku izolovaná. A přitom se nás to týká. Státy Evropy se drží zpátky a nejsou ani schopné se dohodnout na jednotném postupu v případě Islámského státu. Oni prostě jen řeknou, že se nebudeme „vměšovat“, ale pak se divíme, že tady najednou máme příval zoufalých lidí. Imigranti ze svých domovů totiž utíkají především proto, že se tam nedá žít. Samozřejmě že i proto, že je Evropa pro ně lákadlo. Však se podívejte kolem sebe, jak si lidi v Čechách žijí blahobytně, jak vzkvétají jejich baráky a rodiny si staví nové domky a kolik mají aut... No a jestli těm migrantům někdo toto ukazuje na internetu, tak kdo by potom nechtěl do takového ráje? Nikdo jim ale už neříká, že tady u nás budou jen občané třetí kategorie. Tedy většinou.

Přesto, že jsme v EU a přijímáme od Unie dotace, a podílíme se na evropských zákonech a máme paní Jourovou v Bruselu, tak se ministr Chovanec všemu vehementně brání a nechce kvóty od EU. Když na Evropu dolehne problém utečenectví, tak je to pro nás vše najednou velký problém a vymlouváme se na to, že jde o ekonomické migranty... Já jsem vám ale k tomu již několikrát v rozhovorech říkal, že velká část migrantů z východní Evropy na Západ během totality byli ekonomičtí migranti, kteří nechtěli žít v systému, v němž nemohli podnikat, a kde nemohli rozvíjet svůj talent a uplatnit svou dovednost ve svůj vlastní prospěch. No a když někdo utíká z ekonomických důvodů, tak na tom přece není nic špatného! Jsem přesvědčený o tom, že většina z těch, co k nám prchají, nejsou fanatickými muslimy, i když se mohou jimi stát. Pokud se k nim zachováme blbě a nejsme schopni vyřešit situaci oboustranně, mohou se totiž stát lehkou obětí někoho, kdo jim začne šeptat do hlavy, že my jsme ti zlí a my za to vše můžeme...

Opravdu jste o tomto všem přesvědčen?

Podívejte se historicky na to, co udělal Hitler se Židy! Možná, že mi nějaký váš čtenář k tomu napíše, že blábolím ode zdi ke zdi, ale to nejsou bláboly, ony všechny ty věci souvisí se vším a my se máme poučovat v historii, neboť tam leží odpovědi, k nimž teď klademe otázky. Prostě by stačilo, kdybychom se dívali zpátky a prozkoumávali situace, které se již odehrály. Tam najdeme odpovědi! Politici si ale honí svá vlastní trika, tváří se hodně důležitě a přitom společnosti dávají jen poloviční anebo blbá řešení. Podívejte se třeba na toho horlivého Milana Chovance! Ten je vedle Babiše jeden z nejnebezpečnějších politiků této země! To ten profesor rasista je vedle něj jen směšná figurka. Namísto toho, aby řešili situaci, tak jeden o druhém říká, kdo je největší parchant. Babiš i Chovanec jsou podle mne neodpovědní frackové. Vždyť je směšné, jak Chovanec říká, že sem přivedl 800 Syřanů... Takový počet spolkne velké krajské město a ani si toho nevšimnete!

Zmínil jste, že by se migrantům mělo na rovinu říkat, že v Evropě budou občany třetí kategorie. Kdo by jim to měl říci?

Když jedete do Paříže, tak vidíte hodně slumových ghett – ti lidé tam jsou sice na podpoře, ale není tajemstvím, že tam bují vysoká zločinnost. Ti lidé, kteří tam žijí, tak jejich předkové přitom kdysi přišli do Francie za prací, převážně šlo o Alžířany. Teď má velké problémy s migranty i Velká Británie, přitom byla schopná před lety plně asimilovat Indy a Pákistánce, tedy přistěhovalce svého někdejšího impéria. Pravdou ale je, že tito lidé zvláště v šedesátých a sedmdesátých letech působili v Anglii různé nepokoje, kdy třeba v Brightonu zapalovali ve velkém auta. Chci jen říci, že spektrum imigrantů je velmi široké, ale politici to velmi zjednodušují, pokud to vše svádí jen na Islámský stát.

Trochu jste mi uhnul z otázky na občany třetí kategorie...

Chci říci, že masa lidí nikdy nemůže být společností absorbovaná úplně, takže chápu problém, který Evropu čeká a chápu i ČSSD, když říká, že kdyby u nás bylo imigrantů hodně, že by jim stát nebyl schopen poskytnout to, co by potřebovali. Ale přece můžeme přijmout utečence jen na určitou dobu, až přejde ta největší pohroma. No a pak je můžeme oddělit na ty, co u nás budou chtít zůstat a usadit se podobně jako to udělali ve velkém Vietnamci a na ty, co se nechtějí asimilovat.

Která země by podle vás měla potenciál přijmout tyto imigranty?

Třeba Rusko. Protože má ohromný rozvoj a mohlo by mít v tomto směru i ohromný potenciál, který ovšem nemá, protože to je totalitní systém. Proto ti šikovní a podnikaví Rusové utíkají k nám. Podívejte se, kolik jich tady máme...

Prezident Miloš Zeman již dlouhodobě poukazuje na nebezpečí teroristických útoků. Nemůže se nakonec stát, že ho jeho mluva postaví do role jistého budoucího vítěze prezidentských voleb?

Může. On jistě bude apelovat na nízké pudy lidí. A bude záležet na té druhé straně, jestli najde ve svém středu člověka silného a udatného, který bude mluvit jako třeba já a nebude přitom populistou a bude lidem problematiku vysvětlovat. Zatím nikdo lidem nic nevysvětluje a jen je straší anebo chlácholí. Nic mezi tím.

V souvislosti s pokusem o státní převrat v Turecku vyvstává hodně důležitá otázka – co bude dál s ohledem na dohodu EU s Tureckem k zastavení přílivu migrantů? A jak vy osobně chápete, co se v Turecko vlastně stalo?

To je jednoduché! Stávajíc puč zorganizoval prezident Erdogan. Jistě už měl dopředu připravené seznamy lidí, které bude zatýkat a také je pozatýkal během osmačtyřiceti hodin. To ale není možné, to muselo být dlouhodobě připravené. Vemte si také další věc: Kdy se sestřelilo ruské letadlo a kdy Erdoganovi došlo, že mu jsou Rusové nakonec prospěšní, protože likvidují Kurdy, které by on také nejradši zlikvidoval. Však si uvědomte, že to bylo jen tři týdny před „pučem“, kdy se Erdogan Rusům omluvil a pak se začal s Putinem „kamarádit“.

Erdogan je vůbec pro mě zvláštní člověk, vždyť on zároveň s tím, jak tlačí na EU v otázce migrantů ještě ve své zemi posiluje muslimské myšlení. Totiž v Turecku byla vždy armáda obranou demokracie, v níž působili vzdělaní důstojníci, co studovali v Anglii či ve Francii a jinde na Západě a inklinovali ke státu, který nemá mít své zřízení spjaté s náboženstvím. Proto také uctívali Kemala Atatürka. A tohle vše Erdogan věděl. On totiž potřeboval odstranit opozici a proto předstíral puč. Podle mne je to zločinec a jeho postupy mi připomínají postupy Hitlera. Jako když Hitler nechal zapálit Reichstag... úplně stejné! Erdogan vyhodí akademicky vzdělané lidi ze škol, pozatýká je a také sáhne do státního zastupitelství a na soudce. Jak to, že se nikdo nezabývá tím, že má Turecko takovou speciální policii, která porazí i armádu? No a když si ještě k tomu spojíme, že tento člověk říká, že turečtí mořeplavci objevili Ameriku, tak pak patří do psychiatrické léčebny.

Jak to může v Turecku nakonec skončit?

Do země, kde se takovýmto způsobem likviduje svoboda, bych já nikdy nejel. Ani na dovolenou, protože tím pak podporujete ekonomiku takovéhoto zločinného systému. Další absurditou je to, že je Turecko v NATO. Já se dnes bojím i o Kypr, neboť tam jsou zase nacionalistické spády. Ale kam to vše povede, tak to podle mne neví nikdo. Ale jistě vím, že takovýto útok na elitu národa je velmi podivný. Já nevím, jací byli turečtí soudci, ještě nedávno Erdoganovi nevadili. Ale pak zlikvidoval ze dne na den justici, protože mu soudci některé věci nebyli ochotni odsouhlasit. Nejideálnější záminkou je udělat puč. Prostě je to chorobný a nebezpečný člověk.

Jak vnímáte, že turecká vláda chce jednat s opozicí o zavedení trestu smrti? Lze vůbec toto komentovat?

Je to čuňárna a oni snad vědí, že do EU nikdy s tímto trestem smrti nemohou vstoupit, neboť EU přijímá jen ty státy, které nemají ve svém právním kodexu trest smrti. Erdogan ale podle mne v tomto začne kličkovat – napřed to bude jen pro vlastizradu a pak to bude běžet proti politickým nepřátelům a podobně. Vždyť je to zločinec, a je hrozné, že v jednadvacátém století tady začínáme něco, co tady bylo již před desítkami let. Turecko je totiž země, která má na svých bedrech v rámci Evropy těžký hřích: první genocidu v moderních dějinách, kdy zlikvidovali Armény při hromadných popravách, při pochodech smrti, znásilňováním, vražděním a nabodáváním malých dětí, jiné pak nechali chcípat v poušti žízní. To je Turecko! A tento prezident nikdy neřekl a ani neřekne, že se za toto omlouvají. Turci si těchto zvěrstev přitom byli vědomi, ale vyvražďovali nakonec i v momentu, kdy byli na útěku po celé Evropě. O tom ale žádný novinář nenapíše...

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Za zdánlivou stabilitou velké síly.“ Petr Drulák popsal, co nám skutečně hrozí

6:56 „Za zdánlivou stabilitou velké síly.“ Petr Drulák popsal, co nám skutečně hrozí

Změna světového řádu je vždy historicky doprovázena velkými válkami, varuje bývalý špičkový diplomat…