Zeman je mimo meze slušnosti, Mynář pohrdá soudností lidí. Kvóty jsou v EU standard, tak co křičíme o diktátu? V Bělé žádné nebezpečné hordy nejsou. Trochu jiný hlas z ANO, než předvedl Babiš

26.09.2015 18:18 | Zprávy

ROZHOVOR Červené trenýrky nad Hradem jsou podle Jiřího Zlatušky (ANO) testem, co naše společnost unese, určitě to ale není kýč. Angela Merkelová otevřeností vůči syrským uprchlíkům jen dostála humanistickým zásadám a problém je uměle zveličován. A sami Češi by se hlavně měli snažit využít pozitivní potenciál uprchlíků.

Zeman je mimo meze slušnosti, Mynář pohrdá soudností lidí. Kvóty jsou v EU standard, tak co křičíme o diktátu? V Bělé žádné nebezpečné hordy nejsou. Trochu jiný hlas z ANO, než předvedl Babiš
Foto: Hans Štembera
Popisek: Druhý den sněmu ANO se nesl ve znamení voleb a hlavně focení se s předsedou Babišem. Kdo s ním nemá snímek na památku, jakoby nebyl...

Co podle vás bude znamenat to, že kancléř Mynář nemá bezpečnostní prověrku?

To se dalo čekat, ono by se také mohlo stručně říct, že bezpečnostní hrozbou pro stát je sám prezident republiky. To ale není nic nového a z prezidentova vyjádření na tiskové konferenci si odnáším vědomí hlubokého rozporu v jeho vyjádřeních. Rozhoduje se podle toho, jak se mu to hodí. Když jeho kancléř zcela očekávaně a zřejmě i oprávněně nedostane bezpečnostní prověrku, bude ve funkci setrvávat tak dlouho, než se vyčerpají všechny opravné prostředky, dovolání a stížnosti. Možná se bude odvolávat až k evropskému soudu pro lidská práva.

Když se na druhou stranu stane něco s prezidentskou standartou, lidé letí okamžitě, aniž se vyšetřuje míra zavinění nebo to, jestli problém není někde jinde. Nemají právo na obranu a prostě jsou vyhozeni okamžitě při první známce provinění. Tím se nezastávám ostrahy Hradu, jen ten rozpor ve vyjádřeních Miloše Zemana je tak markantní, to je mimo meze slušného chování hlavy státu, která respektuje elementární procesní postupy. Mám z toho ten nejhorší dojem, ale ne kvůli panu Mynářovi jako takovému.

Nicméně – jak hodnotíte způsob, jakým se o věci Vratislav Mynář vyjadřoval?

To, že tvrdil, že ještě nerozlepil obálku s výsledkem prověrky, je pohrdání soudností veřejnosti, ale je to také cynický a naprosto pragmatický kalkul s tím, že se věrní prezidenta sešikují za ním, že nepotřebuje nikoho, kdo přemýšlí. Prostě je jen třeba jen sešikovat stoupence na úrovni nálady v hospodě.

Vyvěšení rudých trenýrek nad Hradem přispělo k dalšímu rozdělení společnosti, o skupině Ztohoven se mluví jednak jako o performerech a umělcích, pro někoho jsou to zločinci. Jak se díváte na vyvěšení rudých trenýrek na Pražském hradě?

Zločin to podle mě není, možná jde o přestupek, ale nejsem zběhlý v právním posuzování takových věcí. Pokud jde o to, jestli je to umělecký čin, současní performeři dělají ledacos. Nevím, co si na Hradě představují pod pojmem umění, ne každý snáší každý umělecký styl a můžeme se lišit v tom, co nám připadá estetické nebo vkusné. Zjevně to, co udělala skupina Ztohoven, není umělecký čin na úrovni kýče. Je to ale věc, která také hraničí s tím, co společnost unese jako svobodné vyjadřování. Ve spojených státech se vedly spory, jestli je na veřejnosti možné pálit americkou vlajku, a nejvyšší soud nakonec potvrdil, že je to součást svobody projevu. Vyjádření postojů performerů a tuto taškařici – pro někoho zábavnou, pro někoho nevkusnou – lze pohlížet jako na vyjádření názoru. Nikdo z těch, kdo to provedli, si jistě neosoboval právo na to, že vyjadřuje většinový názor, dělali to s tím, že vyvolají kontroverzní reakce. A upřímně si myslím, že z těch trenýrek na tyčce nad Hradem se stát nezhroutí, jsou zde jiné horší problémy. Například bezpečnostní prověrka kancléře Mynáře.

Jak hodnotíte to, že Česká republika a další státy odmítající kvóty, byly na jednání ministrů vnitra zemí EU přehlasovány a vláda musela ustoupit?

Myslím, že jsme nebyli ke kvótám až tak přinuceni a vládní postoj považuji za nešťastný. Vyřazuje nás z evropské debaty, když jsme nepřišli se žádným konstruktivním návrhem. Kvóty se používají v Evropské unii všeobecně – od produkce cukru po plochu vinic a zemědělské dotace a je to v rámci Unie běžný nástroj. Z věcného hlediska jde o bouři ve sklenici vody. Postoj české vlády považuji za nešťastný už proto, že si jím vláda vystavuje horší vysvědčení, než by mohla mít. Deklarovala ochotu poskytnout azyl většímu počtu lidí, než plynulo z kvót, a nejde zde o omezení, když to i tak děláme. Jen zde deklarujeme nechuť k tomu, aby se v rámci EU učinil krok, od nějž by se odvíjela společná azylová politika, obrana vnějších hranic apod. Místo toho, abychom se jako Česká republika chovali konstruktivně, vykřikujeme něco o diktátech a dáváme v přístupu k běžencům dohromady s tím, co předvádí Maďarsko. A to mi připadá krajně znechucující.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Daniel

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Zase jen řeči

Vy tvrdíte, jak je třeba reagovat na zpětnou vazbu od lidí. To si myslím taky. Ale pak koukám, že jste se neobtěžoval reagovat ani na jeden z dotazů zde. Tak si představujete tu komunikaci v praxi? Podle mě je to tak se vším. Jako politici něco slibujete, ale realita je pak úplně jiná.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Peníze skryté za řečmi o společných hodnotách. Švihlíková o USA a EU

18:23 Peníze skryté za řečmi o společných hodnotách. Švihlíková o USA a EU

„V EU se jedná zejména o ideologii spojenou s progresivním liberalismem, která je prolezlá nejen vlá…