Zeman není levicový prezident, ale mocenský cynik s neurvalým stylem. Politické dění končícího roku bilancuje Jiří Dolejš

27.12.2014 23:59 | Zprávy

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Místopředseda KSČM a poslanec Jiří Dolejš pro ParlamentníListy.cz rozebral a shrnul, co dobrého či špatného v tomto roce udělal pro lidi kabinet Bohuslava Sobotky. Přitom se zamyslel i nad působením ministra financí Andreje Babiše a také nad rozpačitým prezidentováním Miloše Zemana. „Zeman určitě není nekritizovatelný monarcha. Jeho neurvalý styl snižující důstojnost prezidentského úřadu se mi prostě nelíbí,“ poznamenal Dolejš v rozhovoru. Jako bývalý prognostik přidal i zamyšlení nad tím, co svět čeká v roce 2015.

Zeman není levicový prezident, ale mocenský cynik s neurvalým stylem. Politické dění končícího roku bilancuje Jiří Dolejš
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místropředseda KSČM Jiří Dolejš

Jen před pár dny jsme si připomněli tři roky od úmrtí Václava Havla. Myslíte si, že se za ty tři roky nějak proměnilo vnímání Havla? Jak hodnotíte Havlův význam, jeho činy a myšlenky, politickou ideologii a i chyby, které udělal?

Osobu prvního polistopadového prezidenta si budeme připomínat i dál. Prostě proto, že minimálně v symbolické rovině vstoupil do historie, a to počínaje okamžikem, kdy ho v prosinci 1989 poprvé vyzdvihl ještě komunistický parlament. Nechme to ale už historikům. Uctívačské či nenávistné aktivity kolem něj ale na mne působí trapně. Byl to přece reálný člověk z masa a kostí, a ne socha. V jeho intelektuálních postojích vůči zneužívání moci za minulého režimu lze ovšem nalézt i sympatické rysy. Svého času se neštítil ani slova socialismus. Nenávist vyvolával svým universalistickým přístupem zejména u nacionalistů. Tento typ negativní mytologie lze vystopovat už od časů dr. Sládka. Opačný extrém je až nábožná adorace jeho abstraktního moralismu. Ovšem jeho určitý liberální idealismus jako osa jakési politické ideologie – pokud se dá u něj něco takového vůbec určit – byl po roce 1989 konfrontován s výkonem moci v nejvyšší ústavní funkci během transformace, kdy rozhodovaly zájmy rodících se mocenských elit. A tady se důvody k věcné kritice ukazují podle mne často. V prezidentské roli ale skončil už před 11 lety, a tak dělat z něj posvátnou ikonu, či naopak na něj házet všechny problémy dneška, je hloupé. Ostatně jeho nástupce Václav Klaus má na tom, jak dopadla mnohými kritizovaná transformace naší společnosti, a na tom, že mluvíme o trendu oligarchizace společnosti, asi výrazně větší vliv než on.

Prezident Miloš Zeman v tomto roce proslul výroky k zahraničněpolitickým událostem a část společnosti pobouřil i svými vulgarismy. Myslíte si, že kvůli tomu by měl odejít do politického důchodu, nebo zatím na „smetiště“ historie české politiky nepatří?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

20:17 Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

Je svoboda v České republice skutečná, nebo žijeme jen v iluzi? Jana Bobošíková ve svém ostrém rozho…