Zkušený diplomat promlouvá o novém ministru Petříčkovi. Může překvapit jen příjemně, nikdo od něj osobnost neočekává

28.09.2018 7:45 | Zprávy

ROZHOVOR Bývalý ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda vítá, že nový kandidát na šéfa diplomacie Tomáš Petříček má potřebnou kvalifikaci a umí cizí jazyky. „Nicméně ministr je člen vlády, reprezentuje českou zahraniční politiku a musí mít autoritu, aby ji byl schopen prosazovat. To znamená vyzrálou osobnost. Takže pan Petříček může jen příjemně překvapit, protože to od něj nikdo neočekává,“ prohlásil dlouholetý přední politik, který prý nikdy dosavadního asistenta europoslance Miroslava Pocheho neviděl ani neslyšel. A Cyril Svoboda řekl svůj názor i na iniciativu své stranické kolegyně, lidovecké europoslankyně Michaely Šojdrové na přijetí padesáti syrských sirotků.

Zkušený diplomat promlouvá o novém ministru Petříčkovi. Může překvapit jen příjemně, nikdo od něj osobnost neočekává
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Cyril Svoboda na besedě v Poděbradech o české a evropské zahraniční politice

Poslanci Evropského parlamentu doporučili Evropské komisi, aby zahájila řízení proti Maďarsku, protože premiér Viktor Orbán podle nich pošlapává evropské hodnoty, omezuje svobodu tisku, nezávislost soudů a občanské aktivity. V České republice to vyvolalo v části politické scény velkou kritiku, maďarského premiéra se zastal například i český premiér Andrej Babiš. Jaký je na výsledek hlasování v Evropském parlamentu váš názor?

Atmosféra v Evropském parlamentu je logickým důsledkem postoje Maďarska. Teď nejde o jednotlivosti. Myslím, že kdyby Maďarsko bylo v jedné otázce odlišné od zbytku Evropské unie, tak dokonce získá sympatie. Ale podle mého názoru je Maďarsko už od přijetí ústavy přes reformy až po postoj k migraci vnímáno jako země, která je permanentním potížistou. Tím neřeším otázku, kdo má pravdu. Ale výsledek je takový, že poslanci v Evropském parlamentu budou marně vzpomínat, kdy v posledních měsících udělalo Maďarsko nějaký vstřícný krok v Evropské unii. Takže usnesení Evropského parlamentu vidím jako politický, logický krok, nic dramatického.

Proti další bývalé postkomunistické zemi – Polsku – už Evropská komise kvůli omezování nezávislosti justice řízení zahájila, proto se nabízí otázka, jestli není na řadě Česká republika, třeba kvůli kritice politiků vůči veřejnoprávním médiím, kvůli posilování vlivu vládnoucí strany ANO v bezpečnostních složkách či kvůli zneužívání dotací politiky.

Polsko je něco jiného. Ve chvíli, kdy se „realizují“ nějaké politické sankce, zdá se mi, že řízení je kontraproduktivní, to už se pak dotýká národní hrdosti všech, i těch, kteří nejsou vášnivými stoupenci polské vládní strany Právo a spravedlnost. Já pečlivě rozlišuji mezi usneseními Evropského parlamentu, kde může zaznít cokoli, to je typické pro parlament, že přijímá různé rezoluce a usnesení, jsou jich desítky a stovky, do nich se promítají zápasy jednotlivých frakcí v Evropském parlamentu, liberálů versus konzervativců, euroskeptiků apod.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

20:17 Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

Je svoboda v České republice skutečná, nebo žijeme jen v iluzi? Jana Bobošíková ve svém ostrém rozho…