„Územní plán stanoví základní koncepci rozvoje území města. Jedná se o jakýsi dlouhodobý plán, kterým si město určuje, kde a jak se chce udržitelným způsobem rozvíjet. Ustanovuje budoucí využití území – co lze na jednotlivých místech stavět, například cesty, obytné domy, služby či výrobní areály,“ popsal náměstek primátora Lukáš Slíva (SPOLU). Plán má grafickou a textovou část.
Tento dokument není statický a postupně se mění. Majitelé pozemků chtějí své parcely často změnit na stavební, avšak mnohdy to není možné, protože se jedná o zemědělskou půdu, na které není územním plánem vymezena zastavitelná plocha připouštějící výstavbu. Město má v územním plánu vymezeno poměrně velké množství zastavitelných ploch, zejména pro rodinné domy. Tyto plochy ale nejsou zastavovány tak rychle, jak se původně předpokládalo. Proto není zatím důvodné vymezovat nové, rozsáhlejší zastavitelné plochy pro obytnou zástavbu. Z tohoto pohledu je ploch pro výstavbu rodinných domů ve městě zatím dostatek.
Podle nového stavebního zákona platí povinnost postupně převést územní plány do jednotného standardu, aby byly v celé České republice zpracovány jednotně. To přinese lepší srozumitelnost, porovnatelnost jednotlivých územních plánů a možnost efektivně pracovat s informacemi a daty obsaženými v těchto plánech. Frýdek-Místek tuto standardizaci provedl v loňském roce a náklady na toto převedení byly přibližně 195 tisíc korun. Město na tento projekt pod názvem „Standardizace územního plánu Frýdku-Místku“ s cílem zkvalitnit rozhodování veřejné správy o území pomocí standardizované územně plánovací dokumentace získalo dotaci EU z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) 165 tisíc korun.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV