„Design week, ale na celý měsíc. Tak by se asi dalo shrnout, na co se mohou Olomoučané a návštěvníci města těšit v listopadu v Olomouci. Novým festivalem, který jsme v loňském roce uvedli poprvé, chceme popularizovat kulturní a kreativní odvětví, propojit tvůrce a veřejnost a také vzbudit v lidech zájem o kreativní obory, design, architekturu nebo třeba umělecká řemesla. Společně s našimi partnery jsme připravili obrovské množství akcí pro skutečně široké spektrum návštěvníků,“ popisuje náměstek primátora města Olomouce pro kulturu a cestovní ruch Viktor Tichák.
Na co se těšit?
-
96 eventů, 38 programových partnerů
-
33 tvůrčích dílen a family friendly akcí
-
13 výstav
-
kafe do vlastního lokálního designu – potrvá ve vybraných kavárnách celý měsíc
-
rozšíření do kraje – Hlubočky, Přerov, Šumperk, Jeseník
-
k hlavním pořadatelům přibývá Univerzita Palackého v Olomouci
-
druhý víkend zaměřený na vzdělávání
-
nově se se svými akcemi připojují také např. Design Olomouc, Vlastivědné muzeum Olomouc, Moravské divadlo Olomouc, Výstaviště Flora Olomouc, Střední škola designu a módy Prostějov, Divadlo na Cucky
Ke dvěma hlavním organizátorům z loňského roku, kterými jsou statutární město Olomouc a Inovační centrum Olomouckého kraje, se letos nově připojuje Univerzita Palackého. „Univerzita Palackého obohatí program letošního festivalu o dvě tematické víkendové konference zaměřené jednak na využití AI v kreativních odvětvích, jednak na 3D tisk a jeho využití pro kreativce. Mimo to se může veřejnost těšit na přednášku Olomouc ve filmu nebo pravidelné kreativní workshopy v UPointu,“ dodává prorektorka UP Andrea Hanáčková.
Na více než tři desítky vzrostl také počet programových partnerů a k institucím, jako jsou muzea, knihovny a menší galerie, se letos přidává spousta dalších spolků či samostatných tvůrců. Díky tomu se program nejen téměř zdvojnásobil.
„Už druhým rokem se snažíme přitáhnout pozornost široké veřejnosti na Olomouc jako centrum designu a kreativních odvětví. Jsem rád, že se nám letos daří řadu akcí rozšířit i dál do kraje. Vypíchnul bych letošní novinku, a to jsou Otevřené ateliéry, které pořádáme v Jeseníku, Přerově a Šumperku hned první festivalový víkend. Věřím, že z téměř stovky akcí si vybere každý a těším se na společná setkání, třeba i nad šálkem dobré kávy ve speciálním designovém hrníčku,“ říká ředitel Inovačního centra Olomouckého kraje Tomáš Dostál.
Vybere si každý
Stejně jako v loňském roce, i tentokrát odstartují Olomouc Design Days vernisáží výstavy Sklizeň 2024, tentokrát s podtitulem Zaseto. Vyklíčeno. Dozráno. Kurátorský výběr produktů regionálních tvůrců z různých uměleckých odvětví opět zaplní prostory Studia G21 na olomouckém Dolním náměstí. Vernisáž výstavy, která zahájí druhý ročník Olomouc Design Days, se odehraje 1. listopadu od 17 hodin. Výstava bude k vidění až do konce listopadu.
Pro zájemce, kteří rádi čerpají inspiraci anebo vyhledávají novinky ze světa designu, je připravena desítka diskusí a přednášek, které budou probíhat po celý měsíc na různých místech Olomouce. Akce Otevřená studia dokonce nechá nakouknout pod ruce šikovných tvůrců. Popustit uzdu kreativitě a fantazii zase bude možné na více než třech desítkách workshopů a tvůrčích dílen. Audiovizuální show a interaktivní besedy si letos připravilo i Moravské divadlo Olomouc, které v rámci Olomouc Design Days slavnostně otevře nový prostor v Sokolské ulici – Sedmičku.
Zapojení výchovně-vzdělávacích institucí
„Všemi aktivitami, které v rámci Olomouc Design Days pořádáme, se snažíme propojovat tvůrce a veřejnost, vzbudit zájem o kreativní obory. A v tom nám samozřejmě těmi nejpovolanějšími partnery umějí být právě profesionálové, kteří se zabývají výchovou a vzděláváním nových talentů. Jasným krokem pro letošní ročník proto bylo oslovit tyto instituce ke spolupráci a připravit poutavý program,“ představuje letošní novinku vedoucí oddělení koncepce kultury Radim Schubert. Například Střední škola designu a módy v Prostějově představí trendy v oblékání na módní přehlídce Fashion show: Impulse in pulse. Dům dětí a mládeže Olomouc si zase připravil několik workshopů a Základní umělecká škola Miloslava Stibora chystá na druhý listopadový víkend tvůrčí dílnu.
Výchovu talentů v praxi ukáže sympózium vedené světoznámým floristou Robertem Bartolenem v historické oranžerii ve Smetanových sadech. Propojí tvorbu studentů floristiky v duchu upcyklace a udržitelnosti a studentů fotografie, kteří budou celý proces tvorby dokumentovat. Pro nezúčastněné pozorovatele bude sympozium volně přístupné. Zakončením této spolupráce bude výstava Flowers ↔ Mess ↔ Photos.
Slavná jména i mladí tvůrci
V oranžerii ve Smetanových sadech proběhne také výstava Generace Brusel: deset stoletých. Ta oslaví 100. výročí narození deseti osobností českého designu skla a keramiky a připomene jména jako Jaroslav Ježek, Jitka Forejtová, Pavel Hlava nebo Věra Lišková. Současný design představí například výstava slovenské vizuální umělkyně Zuzany Svatik, v jejíž tvorbě se odrážejí témata genderové rovnosti, stereotypů či identity. Výstavě propůjčí své prostory Telegraph Loft.
Design na každém kroku i stylové nákupy
Design bude letos v listopadu v Olomouci viditelný opravdu všude. Novinka Dizajn Display promění ulice centra města v jednu velkou galerii – výlohy nejen aktuálně nevyužívaných budov totiž zaplní nejnovější realizace lokálních produktových designérů.
Milovníky kávy pak určitě zaujme spojení olomouckých kaváren a pražíren s místními výrobci keramiky a porcelánu, kteří budou společně nabízet „kávu do lokálního designu“.
Závěr Olomouc Design Days bude patřit Dizajntrhu, který poslední listopadový víkend zaplní prostory Konviktu autorskou módou, kosmetikou, bytovými dekoracemi a dalšími nápaditými kousky od nezávislých lokálních tvůrců. Nabídne tak jedinečnou možnost pořídit včas originální vánoční dárky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV