Přerov: Rozmanitost uměleckých děl Věry Katky Tatarkovičové na výstavě Proměny

08.01.2025 10:46 | Tisková zpráva

Obrazy s geometrickými tvary čistých linií s jemným nádechem kubismu, jiné s některými rysy surrealismu. Obrazy, v nichž jsou ladné křivky propojeny do zvláštních kompozic, využití personifikace, či obrazy s příběhem, k tomu keramické obrazy a keramické drobnosti.  Taková bude lednová a únorová výstava olomoucké výtvarnice Věry Katky Tatarkovičové v Galerii města Přerova. Po úspěchu s vánočním souborem keramických andělských obrazů, který doplňoval prosincový prodej uměleckých děl, zabere autorka celou galerii téměř na pět týdnů, aby zde prezentovala svůj malířský um, nadání tvořit prostorové objekty a citlivě propojovat materiály.

Přerov: Rozmanitost uměleckých děl Věry Katky Tatarkovičové na výstavě Proměny
Foto: prerov.eu
Popisek: Přerovské Horní náměstí

„Zejména malbu a keramické obrazy doplní kombinovaná technika na plátně, zahrnující především spojení malby a pasty nebo artové prolnutí keramiky a střepů. Prostor mimo stěny pak vyplní užité umění, svícny nebo keramická bižuterie. Entrée při vstupu nabídne velkoformátové barevné malby,“ představuje výstavu s výmluvným názvem PROMĚNY vedoucí Galerie města Přerova Lada Galová.

Věra Katka Tatarkovičová původně vystudovala chemickou průmyslovku v Hranicích, a poté analytickou chemii na Univerzitě Palackého v Olomouci. Separačním technikám se věnovala už jako studentka, později i jako pedagožka na olomoucké univerzitě. Založila úspěšnou soukromou firmu, která poskytovala poradenství, konzultace, pořádala semináře a dodávala vybavení do chemických laboratoří. V roce 2002 však nastal v jejím životě obrovský zlom. Byla jí diagnostikována nevyléčitelná nemoc a brzy byla upoutána na invalidní vozík.

„V tomto období jsem se začala výrazně aktivněji zabývat výtvarnou činností, kterou jsem vždy měla ráda, ale na kterou mi dříve nezbývalo příliš času. Mohla jsem se začít věnovat tomu, co mi přináší opravdovou radost a současně přispívá k rehabilitaci. V této pro mě zlomové době jsem si v rámci rehabilitace poprvé sáhla na keramickou hlínu a vdechla jí život. Tato činnost mě okouzlila natolik, že jsem se jí rozhodla věnovat intenzivně. Mými prvními výrobky byly různé vázy, zvonky, a jiná drobnější keramika. Později jsem začala tvořit především keramické obrazy. Způsob jejich ztvárnění je poněkud atypický, ale je zcela charakteristický pro mou tvorbu,“ popisuje svou cestu k umělecké tvorbě sama autorka. 

Ráda hojně využívá kombinaci materiálů. Často spojuje malbu na plátně s keramikou do jednoho celku, zkouší kombinace technik a způsoby zpracování, hledá nové výzvy. „Ve svých dílech plně nerespektuji zásady žádného výtvarného směru ani nenapodobuji tvorbu nějaké konkrétní osobnosti. Veškerá moje tvorba je ovlivněna jednak mým citem, pohledem na svět, mojí mentalitou, sledováním umění jako celku, ale zejména možnostmi a způsobem zpracování s ohledem na můj handicap v součinnosti s časem. Proto také výstava nese název PROMĚNY“ dodává Věra Katka Tatarkovičová.

Vernisáž výstavy PROMĚNY se uskuteční ve čtvrtek 23. ledna v 17 hodin, výstava potrvá do neděle 23. února 2025. O hudební doprovod se postará kapela GAIA Otrokovice, úvodní slovo pronese Helena Peštuk Sedláčková. Výstava bude prodejní.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Jihlava: U novorozenců nově vede jméno Viktorie, u kluků stále Jakub

22:42 Jihlava: U novorozenců nově vede jméno Viktorie, u kluků stále Jakub

Rok 2024 byl ve znamení méně narozených dětí, méně uzavřených sňatků, ale také méně zemřelých.