Téměř milion lidí v České republice čelí problémům s bydlením.
Vyplývá to ze “Zprávy o vyloučení z bydlení 2021”, která byla prezentována v rámci kulatého stolu Sociální bydlení v ČR, ke kterému jsem byl také pozván. Ta zveřejněná čísla jsou alarmující a je třeba začít otázku dostupnosti bydlení co nejdříve systematicky řešit.
Bydlení patří mezi jednu ze základních potřeb a je podmínkou pro samostatný stabilní a spokojený život. Není proto možné, aby se každý desátý občan v této zemi potýkal buď s bytovou nouzí, byl ohrožen ztrátou bydlení nebo více než 40 % svých příjmů platil za bydlení. Přičemž tato situace zasahuje také domácnosti seniorů, samoživitelek a samoživitelů a v neposlední řadě ovlivňuje desítky tisíc dětí, které v tomto prostředí vyrůstají. Téměř každý desátý občan je odkázán přinejmenším na peněžité dávky, část z nich pak na řešení své situace potřebuje komplexní pomoc sociálního systému.
Dovolte mi malou vsuvku. V minulém volebním období jsme slíbili dodat řadu protikorupčních zákonů, klíčové změny v legislativě pro eGovernment, ale i novelu exekučního řádu. Vše jsme splnili. Ačkoliv přiznejme si, že z opozičních lavic má všechno své limity.
Jednou z našich priorit pro toto volební období je, aby pokud možno každý měl kde bydlet. Aby obce i města mohla stavět či pronajímat byty ve spolupráci s firmami a za podpory státu. Jedním z pilířů musí být, i když to chvíli potrvá, zákon o podpoře v bydlení. Jeho přípravě se Piráti pod vedením Olgy Richterové už tři roky věnovali. A to ve spolupráci s odborníky a organizacemi, které se touto problematikou dlouhodobě zabývají. Právě jim patří za jejich zapojení a podporu velké poděkování.
Zákon by se měl zaměřit na posílení role obcí v otázce bydlení a na vytvoření systému nástrojů podpory v bydlení, což pomůže ohroženým skupinám. Jsou to právě obce a města a jejich samosprávy, kdo má určovat bytovou politiku. Ony nejlépe znají své občany a jejich potřeby a mají k nim nejblíž. Systém je přitom postaven na nástrojích, které jsou prověřené v českých podmínkách.
A jaké principy musí zákon o podpoře v bydlení zahrnovat :
- Důraz na prevenci, protože prevence je vždy levnější než řešení následných problémů.
- Dostupná síť odpovídající podpory pro všechny. Pomoc v bytové nouzi by měla být dostupná pro každého v rozumné vzdálenosti.
- Široká paleta funkčních nástrojů podpory v bydlení - nejen výstavba sociálních bytů.
- Adekvátní, předvídatelné a stabilní financování veřejných služeb bez nadbytečné administrativní zátěže.
- Systém musí mít reálný harmonogram. Nejde o to naložit další povinnost obcím či jiným subjektům podpory v bydlení a očekávat efekt v nereálných termínech.
- Minimalizace vzniku vyloučených lokalit i příležitostí pro obchod s chudobou: využívání standardních bytů v běžné zástavbě, přičemž nájemní smlouvy nejsou uzavírány na dobu kratší než jeden rok.
- Jasná nediskriminační pravidla a podmínky pro poskytování podpory. Pro podpořené domácnosti platí stejná pravidla jako pro každého jiného nájemníka.
- Individualizace poskytované podpory, tedy výběr vhodného nástroje řešení dle situace každého zájemce o podporu.
- Místně specifická řešení - Zákon nenařizuje ani neupřednostňuje jeden způsob řešení problémů v bydlení pro všechny obce.
- Důraz na kvalitu podpory v bydlení a minimalizaci rizik, například riziko neplnění finančních závazků, nadměrného opotřebení či narušení sousedského soužití.
Děkuji všem odborníkům, kteří se na přípravě této normy podílejí. Jednou z mých hlavních priorit bude, abychom zákon o podpoře v bydlení dotáhli úspěšně do konce a především pomohli milionu lidí v této zemi, kteří mají dnes s bydlením problémy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV