„Jiřího Grušu jsem poznala v době, kdy byl velvyslancem v Rakousku. V roce 2001 proběhlo v jihotyrolském Brixenu připomenutí 150. výročí příjezdu Karla Havlíčka Borovského „do exilu“. Tehdy zde promluvil Jiří Gruša. Jeho řeč byla velmi spontánní, vyzdvihl osobnost Karla Havlíčka, pro nějž byla svoboda vším “ vzpomíná na Jiřího Grušu poslankyně Jana Fischerová.
Pardubický rodák, jehož vášní byla poezie, se narodil v roce 1938 a zemřel 2011 v Německu. Jiří Gruša byl jedním ze samizdatových autorů, který byl komunistickým režimem zbaven československého občanství. Trvale se usadil v Německu. Po pádu režimu se vrátil do Čech a věnoval se diplomacii. Byl ministrem školství, mládeže a tělovýchovy v Klausově vládě, poté byl jmenován velvyslancem v Německu, později v Rakousku. V tomto období byl vyznamenán Cenou Jaroslava Seiferta za sbírku Grušas Wacht am Rhein (Grušova Hlídka na Rýnu), za tu obdržel i cenu Magnesia Litera. Ředitelem Diplomatické akademie Vídeň se stal po roce 2004 a také byl prezidentem mezinárodního centra PEN-klubu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV