Včera proběhlo ve Vatikánu setkání papeže Františka s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen (v kalhotách a bez závoje).
Po setkáních s papežem a rovněž kardinálem státním sekretářem poskytla von der Leyen rozhovor Vatikánskému rozhlasu, ve kterém uvedla, že vztahy mezi Svatým stolcem a Evropskou unií jsou „dokonalé”.
Podle jejího názoru minulé půlstoletí ukázalo, že obě tyto instituce „vysílají na stejných vlnách” a jejich dobrá spolupráce se zakládá na sdílení stejných hodnot, jako úsilí o mír, solidaritu a důstojnost člověka a dále, že „Křesťanství je v Evropě hluboce zakořeněné. (...) Křesťanské hodnoty vnímáme v našich každodenních činnostech, když mluvíme o velkém tématu míru, když mluvíme o důstojnosti člověka, ale také o solidaritě – nebo poněkud starším jazykem o milosrdenství. Při těchto příležitostech vnímáme křesťanské kořeny a také hloubku, s níž jsou zapuštěny do našich časů. (...) Je tu ale ještě druhý prvek. V dobách polarizace, populismu, nacionalismu má ohromná a jednotící síla náboženství, angažovaného ve službě smíření a jednoty, nesmírný význam. A máme-li na mysli, že je to jednotící prvek, který nám dodává sílu stavět se čelem k současnosti a především k závazkům, které jsou před námi, pochopíme, jak velkou roli náboženství sehrává.”
Toto zdánlivě „odzbrojující“ prohlášení předsedkyně Evropské komise si podle mě žádá několik poznámek.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV