Navrhovaná legislativní změna předpokládá, že obce budou moci za účelem regulace krátkodobých ubytovacích služeb v bytových domech, rodinných domech nebo ve stavbách pro rodinnou rekreaci vydat nařízení, které upraví období, po které bude v těchto prostorách poskytování ubytovacích služeb zakázáno, a podmínky, za jakých bude možné v uvedených prostorách ubytovací služby poskytovat.
Zavedení nouzového stavu v důsledku epidemie koronaviru vedlo k zásadnímu omezení krátkodobých ubytovacích služeb. Praha považuje za nezbytné této situace využít ke změně podmínek, aby se poskytování krátkodobých ubytovacích služeb realizovaných prostřednictvím platforem typu Airbnb nevrátilo zpět do původního stavu, který byl z hlediska života v centru města neúnosný.
„Podstatou návrhu je zmocnění obcí, aby mohly vydat nařízení, kterým budou regulovat rozsah krátkodobého ubytování v bytech. Jak se ukázalo v období před epidemií koronaviru, problematice regulace krátkodobého ubytování je potřeba se věnovat zejména ve velkých městech, neboť jeho poskytování prostřednictvím platforem typu Airbnb již dávno překročilo rámec sdílené ekonomiky. Proto je potřeba upravit legislativní rámec tak, aby česká města držela krok s těmi světovými metropolemi, které toto oprávnění mají. Doufám, že návrh získá v Parlamentu podporu, podobně jako v dubnu, kdy Sněmovna přijala první z našich návrhů umožňující živnostenským úřadům získávat od digitálních platforem informace o pronajímaných bytech, a mohly tak lépe vymáhat dodržování zákonných povinností. Všechny naše návrhy směřují k tomu, aby se využívání sdílené ekonomiky v oblasti krátkodobého ubytování dostalo do rozumných kolejí a neobtěžovalo ty, kteří v centru trvale bydlí,“ říká Hana Kordová Marvanová.
Krátkodobé ubytování zprostředkované internetovými platformami se stalo výnosným byznysem, kdy byty i celé domy v podstatě slouží jako penziony či hotely, avšak bez toho, aby byly kolaudovány jako ubytovací zařízení se všemi požadavky na takováto zařízení kladenými. Výhodnost byznysu je do značné míry dána i tím, že jde o právně nikoli zcela vyjasněnou a obtížně kontrolovatelnou oblast a toto podnikání probíhá z velké části v zóně šedé ekonomiky.
Takto specifikovaný současný stav rozmachu sdíleného ubytování s sebou nutně nese řadu problémů, počínaje snížením dostupnosti bydlení pro občany a obtěžováním stálých obyvatel, zejména v centru města, přes dopady na obecní i státní pokladny, nerovné podmínky či nekalou soutěž ve vztahu k hotelovému průmyslu, až po změnu charakteru obytných zón určených tradičně pro dlouhodobé ubytování a bezpečnostní rizika.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV