Ministr Rakušan: Příčina leží v Turecku

06.09.2022 17:58 | Zprávy

Projev na 35. schůzi Poslanecké sněmovny 6. září 2022.

Ministr Rakušan: Příčina leží v Turecku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vít Rakušan

Dobrý den, dámy a pánové. Já možná překvapím svojí reakcí, nicméně vysvětlím potom kontext celé věci.

Já se rozhodně nebráním tomu, abychom tuto debatu otevřeli na půdě Poslanecké sněmovny, protože, jak už tady zmínil pan kolega, ten problém je dlouhodobě neřešen a velmi dlouho neřešen. A samozřejmě v téhle chvíli graduje a já vám vysvětlím, proč. 

Vy jste řekl - za nás ty migrační trasy nebyly. No tak ono je to tím, že Erdogan v téhle chvíli před prezidentskými volbami z území Turecka pouští Syřany, kteří tam dlouhodobě po dohodě na evropské úrovni byli, Evropská unie Turecku platila nemalé finanční prostředky. Ta dohoda pozbyla své platnosti a prezident Erdogan samozřejmě otvírá cestu do Evropy. To je první věc, která tady je, a proto i skladba těch migrantů, kteří se objevují na našem území. Na území Rakouska, na území Maďarska, na území Německa, na území Slovenska jsou z 90 až 95 % Syřané. Jsou to lidé, kteří ovšem nepřicházejí v téhle chvíli ze země původu, to znamená ze Sýrie, ale jsou to lidé, kteří v této chvíli přicházejí z Turecka, což je prokázaná a doložitelná záležitost.

První věc, která dominovým efektem nefunguje, je Maďarsko. Maďarsko, nepřijímá readmise. To znamená, do Rakouska chodí ne desítky denně, ne stovky denně, ale tisíce denně. Stav myslím někdy minulý týden bylo asi 5 až 6 000 lidí, kteří přišli do Rakouska. Rakousko se snaží uplatnit readmisní dohodu vůči Maďarsku, Maďarsko nepřijímá. Slovensko se snaží uplatnit readmisní dohodu vůči Maďarsku, Maďarsko nepřijímá. Máme tady dominový efekt. Česká republika se snaží uplatňovat readmisní dohody ke Slovensku.

Tady bych se zastavil. Měli jsme jednání na úrovni policejního prezidenta České a Slovenské republiky, kde byl dohodnut základní koncept readmisí tak, aby Slovensko stejně jako Česká republika vůči Německu muselo přijímat. Ve středu v Brně mám bilaterální jednání se slovenským ministrem vnitra na té vrcholné úrovni, kde Česká republika má ve spolupráci našeho ministerstva, policie a i při zásahu Ministerstva spravedlnosti připravený koncept nutnosti dodržování readmisní dohody, která mezi Slovenskem a Českou republikou platí. Není pravda, že bychom na to vůbec nereagovali. S panem policejním prezidentem už někdy před 14 dny jsme měli velkou tiskovou konferenci k migrační situaci. Na základě této tiskové konference bylo spuštěno cvičení, kdy se v uvozovkách zavřely slovensko-české hranice, respektive se tam obnovila na dobu 48 hodin kontrola. Ty kontroly tam probíhaly.

Další, co jsme udělali, je navýšení kapacity správ uprchlických zařízení z nějakých 800 na 1 040. Toto Správa uprchlických zařízení využívá veškeré své volné kapacity, které v této chvíli má, jak jsem řekl, personálně i kapacitně bylo toto zařízení navýšeno. Dalším krokem, příští pondělí mám jednání s bavorským ministrem vnitra o tom, jakým způsobem se k readmisim staví německá strana. Pan policejní prezident myslím, pokud se nepletu, včera nebo předevčírem, jednal se saským policejním šéfem, protože se v médiích objevily informace o policejních odborech německých, které by požadovaly uzavření hranice. Není to oficiální názor vedení německé policie ani saské, ani bavorské, ani politické reprezentace na centrální, ani zemské úrovni. To znamená, že Německo nemá v této době zájem uzavírat hranice s Českou republikou, což chci garantovat, a to je důvod, proč jedu na ono jednání s bavorským ministrem vnitra.

Další věc, kterou jsme v téhle chvíli udělali, je to zařazeno samozřejmě jako jeden z bodů na ministerské setkání ministrů Evropské unie, kterému Česká republika v této chvíli předsedá. Je to problém, který se netýká České republiky, ba naopak my stále těžíme z toho, že se jedná o tranzitní migraci. V případě Rakouska jsou dennodenně ve stovkách žádosti o azyl. V případě České republiky nikoliv. Ti lidé dostávají výjezdní příkaz k opuštění České republiky a samozřejmě, že v některém případě odcházejí do Německa, kde Německo v některém případě dané lidi vrací do České republiky stejně, jako my vracíme a budeme vracet na Slovensko. To je dominový efekt, který je spuštěn především tím, že Maďarsko jako takové v podstatě nebere žádné readmisní dohody se svými okolními státy. Je potřeba si uvědomit, že je to problém celoevropský a ano, máte pravdu, to řešení musí být na evropské úrovni, proto české předsednictví explicitně k tomu bude mít i návrh nějakého řešení úpravy azylového práva na evropské úrovni. Za další posílení vnější ochrany hranic, což je velmi důležitá záležitost. Bavíme se o reformě Frontexu, Frontex navyšuje počet svých příslušníků. Mimochodem za českého předsednictví se bude vybírat i nový šéf Frontexu, budeme i u toho výběru jako takového. Tedy Česká republika zareagovala okamžitě; v současné době se ve Zlínském a Jihomoravském kraji koná zvýšený dohled Policie České republiky nad touto oblastí. Dochází i k namátkovým kontrolám přímo na hranicích a v téhle chvíli ten záchyt je samozřejmě v číslech, která odpovídají tomu, co se ve střední Evropě děje.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala (SPD): Nechceme umírat na Ukrajině za zájmy USA

6:15 Fiala (SPD): Nechceme umírat na Ukrajině za zájmy USA

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k válce na Ukrajině.