Do Estonska, Lotyšska, Litvy a Polska vyšle příští rok čtyři posílené prapory. Roli rámcových zemí by měly převzít Německo, USA, Kanada a Velká Británie.
Nad rámec této iniciativy připravují státy Visegrádské skupiny vlastní výcvikovou aktivitu v pobaltských zemích. „Každý stát V4 v tříměsíčním období vyšle do Pobaltí jednotku o velikosti roty za účelem výcviku a ujištění baltských spojenců. První vyšle svoje vojáky Česká republika v lednu příštího roku," potvrdil ministr obrany Martin Stropnický.
Splněné úkoly z Walesu
Členské státy NATO prohlásily za naplněný Akční plán připravenosti přijatý před dvěma lety na summitu ve Walesu. Podařilo se tak zvýšit schopnosti sil rychlé reakce, byly vytvořeny síly velmi vysoké pohotovosti schopné reagovat na bezpečnostní hrozby ze všech směrů.
V šesti zemích na východě Aliance vznikly předsunuté prvky na podporu přijetí spojeneckých sil, posílila se role Mnohonárodního sborového velitelství ve Štětíně a došlo k vytvoření Mnohonárodního divizního velitelství v Rumunsku.
V Afghánistánu i v příštím roce
Severoatlantická aliance také potvrdila, že bude pokračovat v misi v Afghánistánu i v příštím roce, protože bezpečnostní situace v zemi stále není dobrá. Česko počítá pro příští rok s vysláním 270 vojáků.
Delegace vedená prezidentem Milošem Zemanem v průběhu summitu jednala s afghánským prezidentem Ašrafem Gháním. Ten ocenil českou pomoc k zajištění bezpečnosti ve své zemi. České firmy se také budou podílet na modernizaci afghánských ozbrojených sil.
„Je téměř jistá generální oprava čtyř vrtulníků afghánských vzdušných sil, kterou provede náš státní podnik LOM Praha. O opravě dalších několika desítek strojů se jedná," řekl po setkání ministr Stropnický.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV