„Den rodiny jsme se rozhodli oslavit společně s našimi pěstouny a vybrali jsme si prostředí pražské ZOO, které zejména děti určitě ocení. A právě děti a co nejlepší, podnětné prostředí pro jejich růst a dospívání jsou pro nás zájmem číslo jedna,“ říká Tomáš Böhm, ředitel Dobré rodiny. Do Prahy dorazí nejen pěstounské rodiny v metropole a jejího okolí, ale také pěstouni s dětmi z Teplicka a Ústecka. Pro některé z nich to bude vůbec první návštěva zoologické zahrady v životě.
Akci zahájí v 10.00 hod. úvodním slovem ministryně práce a sociálních věcí, Michaela Marksová-Tominová spolu s předsedou správní rady Dobré rodiny, Michalem Kociánem. Po úvodních slovech se společně odeberou ocenit nejlepší zvířecí rodinu ZOO, které Dobrá rodina připravila za příkladnou péči o mláďata speciální ovocný dar. Pro děti je v ZOO přichytáno oblíbené malování na obličej a ve vzdělávacím centru mohou namalovat také své zážitky z návštěvy ZOO.
Hledáme náhradní rodiče pro 10 000 dětí
Mimo zázemí vlastní biologické rodiny vyrůstá v Česku 23 000 dětí. Více než polovina z nich je v náhradních rodinách, zhruba 10 000 jich je ale stále umístěno v pobytových zařízeních- dětských domovech a kojeneckých ústavech. Takové prostředí ale neumožňuje jedinci vytvořit si pevný citový vztah a limituje jej i v dospělosti. Proto se Dobrá rodina akcí ke Dni rodiny rozhodla upozornit veřejnost na to, že pěstounů pro děti v ohrožení je stále nedostatek a počet dětí v ústavech v Česku stále cca 4x převyšuje průměr běžný ve vyspělých zemích. „Umisťování dětí do pobytových zařízení je reliktem z minulé doby. Důvěra Čechů v instituce je obecně vysoká, ale postupně se to snažíme měnit a poměr dětí v náhradních rodinách zvyšovat. Naším dlouhodobým cílem je zakotvení věkové hranice pro umisťování dětí do ústavů do české legislativy,“ říká Tomáš Böhm, ředitel Dobré rodiny a dodává, že podobnou hranici (obvykle 3 roky věku, ale také 6-7 let věku) má většina evropských států včetně sousedního Slovenska a Polska. „Druhým cílem je sjednocení systému péče o děti pod jeden resort. Jen tak může vše fungovat efektivně, být pod kontrolou a zároveň umožnit objektivní porovnání. Aktuálně cítíme, že jsme mnohdy omezováni nutností meziresortního jednání, což ne vždy je ku prospěchu dítěte,“ komentuje Böhm vizi Dobré rodiny s tím, že v tomto směru je pro Česko dobrým příkladem Slovensko, které již systém sjednocený má.
„Každé dítě má právo na život v rodinném prostředí. Ministerstvo práce a sociálních věcí proto usiluje o zkvalitnění systému péče o ohrožené děti tak, aby co nejméně dětí muselo být ze svých rodin odebráno. A pokud je to opravdu nezbytné, aby pokud možno šly do pěstounské péče a až v poslední řadě do péče ústavní. Jednoznačnou prioritou je posílení sociálních služeb na podporu rodin a vytvoření systému sociálního bydlení. Zásadní je i další rozvoj dlouhodobé pěstounské pece i pěstounské pece na přechodnou dobu. Mé veliké uznání patří všem, kdo nabízí své lidské i profesionální kapacity ohroženým dětem a pomáhají jim tak překonávat složitá životní období,“ vyjadřuje svými slovy podporu a uznání rodinám ministryně práce a sociálních věcí, Michaela Marksová- Tominová.
O pěstounské péči budou veřejnost v ZOO v sobotu 14. 5. 2016 informovat dobrovolníci Dobré rodiny spolu s doprovázejícími pracovníky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva