Možnost, že v únoru již nebude UK členem Evropské unie, je velmi vysoká. Poslanci v Londýně již projednávají "rozvodovou smlouvu", a to stejné činí i výbory zde. Hlasovat o ni asi budeme na konci měsíce, na miniplenárním jednání v Bruselu.
Nastane tak druhá fáze "rozvodu", která opět může vyústit v vzájemně nevýhodný "tvrdý Brexit".
Kabinet premiéra Johnsona totiž zřejmě staví na dvou bodech:
- Dojednání nového "režimu" ve vztazích Unie a UK do konce tohoto roku, což dává odhadem půl roku na dojednání něčeho, co se obvykle vyjednává mnoho let (a co podléhá ratifikaci všech zemí Unie)
- Odmítnutí "regulatorního souladu", tedy vůli, aby UK postupně odcházela od dnešních standardů (jak technických, tak zdravotních či sociálních, což vylučuje "jednoduchý obchod"). Vzhledem k tomu, že právě "netarifní" (regulatorní) překážky jsou to, co nejvíce omezuje obchod, není toto dobrá zpráva pro ty, co by chtěli co nejintenzivnější obchod mezi EU a UK zachovat...
To, jak jednání v dalších měsících bude vypadat (a jak pevná jsou zmíněná východiska premiéra), rozhodne o nákladech, které Brexit (hlavně a nejen) pro občany UK přinese a jaké náklady bude znamenat pro ekonomiku UK. O tom, že oslabí pozici Evropy (=nás všech Evropanů) v dnešním neklidném světě snad není pochyb.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV