Majitelé zemědělských velkovýroben s oblibou tvrdí, že když budou mít menší dotace, bude menší úroda a všechno zdraží. Jenže to není pravda. Dnes existují technologie, s jejichž pomocí můžete mít stejné výnosy za menší náklady.
Když totiž do zemědělství zapojíte data, přestanete řídit práce skrze nástěnku s lístečky a začnete místo toho používat software, můžete toho vypěstovat víc (třeba i o pětinu) a ušetřit na hnojivech a chemikáliích, kterými to pole nekropíte plošně. Používáte je jenom tam, kde to půda skutečně potřebuje. Finanční úspory můžou být v řádech tisíců korun na hektar – podle toho, co pěstujete.
Takzvané precizní (chytré) zemědělství umí v Česku dělat hned několik šikovných firem, mezi nimi úspěšný brněnský start-up WorldFromSpace. Pomáhají třeba s efektivním pěstováním cukrových melounů v Pakistánu, na čajových plantážích v Keni nebo s hlídáním slonů v Indii. Mluvil jsem o tom nedávno přímo s jejich ředitelem. Tahle firma totiž využívá otevřená data z evropského satelitního systému Copernicus a právě s jejich zapojením dokáže zemědělcům po celém světě pomoct k tomu, aby měli dobré výnosy s menšími náklady a ještě byli ohleduplnější k půdě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV