Jaroslav Votýpka (zvolen za STAN) má s prací v menší obci dlouholeté zkušenosti. „Umíme respektovat, že kraj má své úkoly, ale v dlouhodobém pohledu se ke svému venkovu chová macešsky. Bohužel, současné období není výjimkou. Jediný trvalý kontakt kraje s venkovem přes Program obnovy a rozvoje venkova je v porovnání s jinými kraji malý. Program podporuje přitom nejen obce, ale i dobrovolné svazky obcí. V různých obměnách se opakuje každoroční souboj o finanční naplnění a podobu tohoto programu. Vysoce pozitivní je v tomto směru působení starostů z venkova, členů krajského zastupitelstva v komisích a výborech,“ domnívá se člen zastupitelstva obce Lučina.
„Přes osobní intervence a přislíbenou pomoc se nám ale nedaří získat podporu kraje v rámci programu Revitalizace MSK, který je pro obce zdrojem čerpání peněz k řešení dopadů činnosti důlního a hutního průmyslu. A totéž platí v dalších oblastech, například v oblasti komunikací, na které nejsou peníze dostupné,“ pokračuje Jaroslav Votýpka.
Podle něj by měl kraj především zvýšit alokaci peněz v Programu obnovy a rozvoje venkova. „Po vyřazení obcí z programů Ministerstva zemědělství se výrazně snížily možnosti pro obce na údržbu a obnovu venkova. Kraj by měl také proto zvýšit svůj zájem o venkov při prosazování cílů v rámci nových operačních programů EU v období 2014-2020. Vím, že je to naivní přání, ale vyslovit se musí,“ dodává zastupitel z Lučiny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV