Seďa (ČSSD): Rekonvalescence naší ekonomiky

29.05.2020 11:15 | Zprávy

Nejen z pohledu Evropské unie, která navrhuje výraznou finanční injekci do evropské ekonomiky, také česká vláda pomáhá k rozjezdu naší ekonomice. Otázkou je efektivita a účinnost vynaložených peněz daňových poplatníků.

Seďa (ČSSD): Rekonvalescence naší ekonomiky
Foto: archiv A. Seďa
Popisek: Bývalý poslanec Antonín Seďa (ČSSD)

 Sdělovací prostředky odhalily on-line v průběhu doby koronavirové rozdíly jednotlivých zemí. Ukazuje se totiž, že neo liberalismus způsobil zanedbání infrastruktury, nedostatečné kapacity a dostupnost veřejných služeb, zejména zdravotnictví či nedostatek zdravotních a ochranných pomůcek v případě vzniku krizí. Odkryla se důležitost hospodářské a potravinové soběstačnosti, solidarity, sebekázně či disciplinovanosti. Zároveň boj s koronavirem ukázal na potřebu a sílu vědy, výzkumu a vývoje. Naopak se ukázal problém s vysokou mírou administrativy a byrokratických překážek, problém nejasné legislativy a zejména resortismu.

Po každé nemoci následuje rekonvalescence. Ta je úspěšná tehdy, pokud se zvolí správný postup a pokud je pacient zodpovědný. A tady se již dnes naráží na rozdíly v pohledu pomoci naší ekonomice. Například ČSSD navrhuje zvýšení podpory v nezaměstnanosti z důvodu budoucích problémů vysoké nezaměstnanosti a nedostatku volných pracovních příležitostí. Velmi účinným se stal program Antivirus či kurzarbeit, napomáhající udržet pracovní místa.

Pravice daleko více intervenuje pomoc ve prospěch podnikatelů a firem. Přitom se zapomnělo, že dnes ekonomickým subjektům hrozí ztráta likvidity a druhotná platební neschopnost. Proto bylo a je důležité, jak se peníze ze státního rozpočtu použijí a jak budou efektivní pro rozjezd hospodářství. Dávat peníze na polomrtvé podniky, které měly problémy před koronavirovou krizí není dobrým řešením.

Ztráta příjmů a pocit ohrožení jsou nyní v celé společnosti. Proto předpokladem pro rekonvalescenci naší ekonomiky je také vyrovnání se společnosti s krizí. Strach a obavy krize vždy prohlubovaly. Ekonomika funguje, jen když se peníze točí. A je jedno, zda ve spotřebě domácností, firem či státu. Proto jsou velmi důležité investice, které zároveň přinesou efekt v blízké budoucnosti. Efekt pro české hospodářství a nikoliv nákupy zahraničních výrobků či techniky. Důležité je zachovat i sociální soudržnost ve společnosti a hájit sociální důstojnost občanů. Proto je třeba nezapomínat na růst mezd, platů a penzí. Bez soudržnosti totiž nebude ochota a iniciativa obyvatel něco změnit a přispět tak k budoucímu rozvoji České republiky.

Převzato z profilu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátorka Mračková Vildumetzová: Znovu, a lépe! Takhle ne!

20:06 Senátorka Mračková Vildumetzová: Znovu, a lépe! Takhle ne!

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k novému trestnému činu „napomáhání cizí moci“.