Senátor Šilar: Z doplňkového zdroje se stal hlavní byznys

18.08.2021 19:22 | Zprávy

Projev na 15. schůzi Senátu 18. srpna 2021 k zákonu o podporovaných zdrojích energie

Senátor Šilar: Z doplňkového zdroje se stal hlavní byznys
Foto: Senat.cz
Popisek: Senátor Petr Šilar (KDU-ČSL)

Děkuji za slovo, pane předsedající, dovolte mi vyjádřit se k některým návrhům. Budu hned reagovat odzadu na pozměňovací návrh kolegy Wagenknechta a Hilšera. Mě mrzí, že právě my jsme na našem podvýboru energetickém a potom i hospodářském volali po diskusi. A jsem tedy nesmírně rád, že tam přišla i odborná veřejnost, že jsme tam některé věci projednávali. Třeba záležitost biopaliv, tak, jak bylo konstatováno, by si zasloužila několik odborných seminářů. Není to možné vyřešit pouhým tímto pozměňovacím návrhem, i když si myslím, že je míněn dobře. Ale věcně ho musím jako zpravodaj odmítnout. Řeknu důvody proč.

Já bych chtěl říct ještě obecně, že k těm biopalivům se vedou dlouhé diskuse a je tam mnoho idealistických představ. Samozřejmě že to přimíchávání do paliv je první přechodná fáze, která trvá velmi dlouho. Že se nic lepšího zatím nevymyslelo. Ale chtěl bych právě říci v tom pozměňovaném kritizovaném REDu, té směrnice, za kterou jsme byli tady peskováni, proč to vláda neschválila dřív. Proč to bylo podané ve sněmovně pouze návrhem z PS a že to nebylo nakonec ve 3. čtení přijato a proč my to máme v Senátu napravovat.

Tak v této evropské směrnici mj. je také velká dlouhá kapitola o využití bioethanolu, biometanu. A to je právě cesta k biopalivům. Všechna biopaliva, která se spalují a vyrábí se z nich teplo a energie, jsou zdrojem množství CO2, to se ví. Spalování dřeva, veškerá biomasa, která se spaluje, tak nám vůbec nesnižuje obsah CO2, ale naopak zvyšuje. Čili to jsou všechno věci, které se ukazují jako slepé cesty využití biopaliv. A cesta, která je v této směrnici, to zmiňuje. A vlastně se to nějakým způsobem určuje. Myslím si, že o tom bude mluvit i pan ministr, on to tady nezmínil, je to, co připravuje vláda, využití biomethanolu k přímé spotřebě. Tzn. aby se využíval biometan, který se vyprodukuje z bioplynek, aby se využíval potom k přimíchávání do zemního plynu nebo nevím, jak to technicky vyřešil, ale aby se využíval touto cestou. A ne přímým spalováním na teplo a využití elektrické energie.

Čili mně u biopaliv a bioplynek vadí velmi jedna věc. Přestože je spousta kolegů zemědělců, kteří se vrhli na toto podnikání, měla to být spíše doplňková činnost a tak jako všude ve světě, že bioplynové stanice zpracovávají zbytky špatných krmiv nebo vlastních zdrojů, kejdu a další věci, a stal se z toho byznys. Zvláště od doby, kdy se v tom roce, teď nevím, v kterém roce, začaly bioplynky podporovat dotačně, zemědělci na to dostávali dotace, tak se najednou objevila spousta bioplynek. Dnes jich máme zhruba 400, dalších 400 je výroben na potraviny nebo na spalování biomasy. Strašné množství. A z doplňkového zdroje se stal hlavní byznys.

A co je úplně nejhorší, je, že oni postavili výrobu biomethanolu a následného spalování na nákupu toho paliva. Tzn. že to, že nakupují štěpky, to, že nakupují další věci, ale pro mě jako pro zemědělce je naprosto nepřijatelné, že se z toho stal byznys, že nakupují slámu, kterou spalují, místo toho, aby sláma jako biologický materiál a zárodek humusu měla skončit zpátky na poli. A že se spalují takové rostliny. Viděli jste, oni jich naštěstí nebylo moc, to byli blázni, kteří si zaplavili pole šťovíkem, teď se toho dodnes nemohou zbavit jako urputného plevele. Nebo jste viděli, jak vyrostla na orných půdách spousta tzv. japonského javoru, na zemědělské půdě, který se bude spalovat jako štěpka. To je strašně špatná cesta. Bioplynky by se měly vrátit k tomu využití, které bylo na začátku, tzn. doplňující využití k zemědělské výrobě a zpracování kalů, zbytků, kejdy a všech těchto věcí. A ten biometan by se měl využívat přímou cestou. To je cesta. A mj. právě v tom RED, v té směrnici jeden z těchto kroků tam je. Čili z toho důvodu je, prosím vás, ten RED mj. potřeba přijmout. RED je strašně složitý, je toho strašně moc, také jsem se tím snažil prokousat. Já bych tady chtěl strašně moc poděkovat za práci naší legislativy, která se tím prokousala. Proto také avizuji předem, že je tady ještě jeden malý legislativní návrh, na který přišli kolegové předevčírem, který jsem vám také teď rozeslal a který pak potom jako zpravodaj předložím, abychom ho potom ještě pozměnili, protože se tam objevila drobná chybička, kterou je potřeba opravit. Je to hektické, ale je to i otázka asi důvěry, že tu napravujeme něco, co sněmovna zanedbala. A je to narychlo.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Fiala: Tak nám porodnice na přelomu roku hezky „jela“

23:08 Senátor Fiala: Tak nám porodnice na přelomu roku hezky „jela“

Komentář na facebookovém profilu k novoročnímu provozu v strakonické porodnici