Je zřejmé, že se epidemiologická situace nevyvíjí dobře a je třeba na to reagovat. Dnešek je prvním dnem tzv. „podzimního lock downu“. Jenže opět se dostáváme do situace, kdy je zde plno otazníků – např. proč jsou malé obchody, živnosti a služby, kam za den zavítá maximálně pár desítek lidí, zavřeny, zatímco velké markety a velkoobchody, kde se na jednom místě ve stejném čase setkává největší množství osob, pojedou dál.
A paralel s jarem je daleko více. Vláda na situaci nebyla připravena, opět se vše řeší v poslední chvíli a opět postižené sektory nemají prostor se na situaci připravit.
Nechci se tu pouštět do diskuzí a spekulací, proč musí být obchod s určitým sortimentem uzavřen a jiný, jehož sortiment pro někoho nemusí být až tak klíčový, je naopak otevřen. Chci především to, aby vláda měla přesný, jasný a konkrétní scénář toho, jak bude podnikatelům jejich ztráty, které si sami nezavinili, a které budou obrovské, kompenzovat. A je škoda, že tyto informace nikdo nedostal s předstihem, jistě by byli všichni klidnější.
Vím, že se zase ozve celá řada těch, kteří mne budou kritizovat a tvrdit, že zdraví je nejdůležitější, že mají drobní živnostníci žít z našetřených peněz, a pokud je nemají nebo to neumí, ať zkrachují.
Odpovídám rovnou – ano, zdraví je to nejdůležitější a nikdy jsem to nezpochybnil. Stále apeluji na zodpovědnost nás všech, která je klíčová. Všichni chceme a musíme chránit sebe i své blízké, to je samozřejmé. Na druhé straně však musíme chápat i situaci živnostníků, malých a středních firem. Jsou oporou české ekonomiky, a zaměstnávají vysoké procento osob, což si málokdo uvědomuje. Kromě toho také oni mají své rodiny, finanční závazky a podobně, a finanční jistotu potřebují.
Vím, že vláda řeší, resp. slibuje pomoc i této skupině obyvatel, a to je samozřejmě dobře. Živnostníci a podnikatelé musí vědět především to, kdy přesně se pomoci dočkají, jaká přesná pravidla tato pomoc bude mít, na co si musí dát pozor, ať stejně jako v případě minulé podpory nemusí kvůli malým pochybením prostředky vracet, a zejména pak v jaké výši kompenzace bude. Stojí totiž před klíčovou otázkou, zda se svými provozy situaci nějak ustojí, zda udrží zaměstnance a podobně. A postižených sektorů je velká spousta. Je nezbytné, aby se živnostníci a podnikatelé opravdu co nejrychleji dočkali slíbených kompenzací – vždyť se ještě nestihli „vyhrabat“ z následků opatření první vlny.
Upřímně nám všem přeji, ať nad pandemií koronaviru co nejdříve zvítězíme, a to za cenu co nejmenších ztrát – primárně samozřejmě těch na životech a zdraví, ale také na české ekonomice a podnikatelském sektoru.
Přeji všem pevné zdraví.
Poznámka redakce: 75% podíl ve společnosti OUR MEDIA a.s. vlastní společnost SYNOT INVEST LIMITED podnikatele a exsenátora Iva Valenty
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV