Výborný (KDU-ČSL): Ohlédnutí za cestou na Tchaj-wan

04.04.2023 4:31 | Ze sítí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k cestě na Tchaj-wan.

Výborný (KDU-ČSL): Ohlédnutí za cestou na Tchaj-wan
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marek Výborný

OHLÉDNUTÍ ZA CESTOU DO KOREJE A NA TAIWAN

Takto velkou zahraniční cestu jsem nikdy neabsolvoval a musím přiznat, že s ohledem na velmi nabitý program to opravdu bylo náročné. A to vyčerpání po návratu bylo enormní. Jsem ale rád, že #miseTaiwan byla opravdu mimořádné úspěšná.

V Jižní Koreji se podařilo dojednat dodávky antibiotik. Již letos na podzim před sezónou respiračních onemocnění, by měly dorazit první dodávky do ČR. Je to další krok ke snížení závislosti na dodávkách z Číny.

Dalšími tématy jednání nejen nás politiků, ale zvláště početné podnikatelské delegace byla spolupráce v oblasti energetiky, moderních vodíkových technologií či bezpečnostní spolupráce, která je pro Koreu tak důležitá.

Druhá část cesty na Taiwan byla neméně důležitá. Na každém kroku jsme vnímali, jak příznivě vnímají naši taiwanští přátelé podporu zachování svobody a demokracie, nám společných hodnot, v jejich zemi. Takoví přátelé musí držet při sobě. I o tom hovoří na závěr podepsaná dohoda o spolupráci naší Poslanecké sněmovny a jejich Legislativního dvora. Ve svém projevu jako první žena vůbec v historii na půdě taiwanského parlamentu zmínila Markéta Pekarová Adamová.

Mám ale velkou radost z úspěšných jednání velké podnikatelské delegace. Svědčí o tom podpis asi patnácti memorand k různým projektům z mnoha oblastí. V technologiích polovodičů, v čipech a mnohém dalším jsou Taiwanci světovými lídry.  Pevně doufám, že tato spolupráce bude mít brzy i konkrétní výsledky. S mnoha podnikali jsem během cesty osobně mluvil. Bylo zřejmé, že právě i politická podpora jim může výrazně otevírat dveře a urychlovat spolupráci a nastartované projekty.

Ale byla to celá řada dalších jednání. Důležitá byla ta o spolupráci v oblasti školství, vědy a výzkumu. Memorandum podepsali např. zástupci Karlov univerzity. Dále jednání v oblasti kyberbezpečnosti. Nebo například na půdě Národního palácového muzea se podařilo společně s vedením Národního muzea domluvit výstavu ze jeho nádherných sbírek v Praze. Těšit se můžete snad na jaře 2025.

Byla to pro mě osobně velká zkušenost. Tak toho vyčerpání nelituji. A musím se na závěr přiznat k jedné jednomu. Nepotkal jsem na světě milejší a vřelejší národ, než jsou Taiwanci. Jejich pohostinnost byla skutečně neuvěřitelná. Je to krásná země a stojí za to ji vidět. Od léta se tam dostanete s taiwanskými China Airlines z Prahy přímo. I to je jeden z výsledků naší mise.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Nový světový řád podle Trumpa

9:15 Vích (SPD): Nový světový řád podle Trumpa

Když se chce, tak to jde. V USA předvedli obrat o 180 stupňů od podivných klimatických a genderových…