„Jak vzácný to hlas! Oproti knížecí, často odnárodněné politice Černínského paláce, která úslužně naslouchá každému špitnutí v USA a NATO, hlas reagující na potřeby této země,“ říká Kateřina Konečná.
Demokracie není chaos ve vybombardovaných městech
Rozdíl v Zemanově zahraniční politice oproti Černínu vnímá poslankyně především v jeho akcentu na mezinárodní právo. Zemanův požadavek vzájemného respektu a nevměšování se do vnitřních záležitostí států je podle ní nevyslovenou výtkou některým politikům ve Washingtonu a Paříži. „Snad přispěje k tomu, že Praha skončí s podporou politiky násilné změny režimů, které se tomu kterému západnímu politikovi zrovna dnes nelíbí - byť třeba včera od něho bral příspěvky na volební kampaň (např. Libye),“ upozorňuje Konečná.
Zároveň je přesvědčena, že Zemanův postoj povede k tomu, aby zahraniční politika ČR pomáhala hledání kompromisů mezi oprávněnými zájmy znesvářených stran. „Snad i česká diplomacie pochopí, že demokracie – to není chaos ve vybombardovaných městech, že to není válka klanů a svoboda pro západní firmy na drancování surovinového bohatství v bývalých koloniích. Že lidská práva – to není privatizace hotelů na kubánských plážích,“ doufá poslankyně.
Konec s gesty těch, jimž jsou bližší zájmy cizích mocností než vlastní země
Druhé vymezení vůči Ministerstvu zahraničních věcí spočívalo podle Konečné v Zemanově akcentu na ekonomickou diplomacii. „Planá gesta, která tak milují ti, jimž jsou bližší zájmy spojeneckých mocností než zájmy země, kterou mají zastupovat, musí nahradit podpora české ekonomiky. Především proto, že naše hospodářství to potřebuje,“ říká poslankyně. Stagnující ekonomika Evropské unie není podle ní zrovna tím prostředím, v němž Česká republika může nabrat novou dynamiku. Poslankyně je přesvědčena, že naše země potřebuje ekonomickou politiku bez předsudků. Potenciál k novému rozvoji naše země prý má. V této souvislosti citovala Miloše Zemana, který na setkání s diplomaty prohlásil, že „Česká republika disponuje vysoce kvalifikovanou, ale bohužel levnou pracovní silou."
„Potřebujeme diplomacii, která umí šetřit, ale je aktivní tam, kde vidí výhodné prostředí pro české podnikatele. Musíme mít diplomacii, která není zastoupena všude, ale ví o všem, co se děje v geopolitických ohniscích a na místech, kde je velký a solventní trh,“ je přesvědčena poslankyně. Jako příklad uvádí Venezuelu, ropnou velmoc, v níž Česká republika své zastoupení zrušila. „Oficiálně v rámci úspor – neoficiálně, aby opozice mohla říci, že režim Hugo Cháveze je v mezinárodní izolaci. Tím, kdo na takovouto politiku doplácí, je Česko,“ konstatuje Konečná.
Zeman promluvil za dolních 10 milionů
I třetí, prezidentem Zemanem nastolené téma, považuje poslankyně za mimořádně důležité. „Boj proti terorismu by měl sjednocovat země bez ohledu na světadíly, politické názory či na členství v té které organizaci," míní Konečná.
„Rozum, ne předsudky. Zájmy této země, ne zájmy vybraných aristokratických skupin. Tak promluvil Miloš Zeman k velvyslancům. Za dolních deset milionů,“ hodnotí prezidentovo vystoupení místopředsedkyně zahraničního výboru Poslanecké sněmovny PČR Kateřina Konečná.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radmila Zemanová-Kopecká