Ústavní stížnost na prezidenta republiky Václava Klause za velezradu je podaná, je ale podle řady lidí otázkou, co se za tím skrývá doopravdy. Původně útočil Jiří Dienstbier na Miloše Zemana, čímž si vysloužil od Vratislava Mynáře, předsedy Strany práv občanů – zemanovci přezdívku „uražené vzteklé štěně“. Začalo to však vyvolávat pro něj velmi nepříjemné dozvuky ve vlastní straně. Marie Nedvědová proto nevylučuje, že se může jednat v případě žaloby na Václava Klause o problém zástupný. „Tuto možnost vůbec nevylučuji, protože se podle mého soudu v celé té kauze jedná pouze o zástupný problém,“ řekla Nedvědová. Jak ale dodala, Jiřího Dienstbiera osobně příliš nezná, takže důvod jeho záští k oběma prezidentům nechtěla hodnotit.
Čeho se dopustili senátoři, když o velezradě Klause věděli a mlčeli?
Pokud jde o žalobu na Václava Klause z činu velezrady, vyvolává to u Marie Nedvědové spíše hořký smích. „Když se podíváte na příslušný článek Ústavy, zjistíte, že to souviset s tou amnestií prostě nemůže,“ říká poslankyně. „Jsou to jen zástupné problémy,“ dodává. Navíc ji překvapuje, že senátoři, kteří o „velezrádných zločinech“ věděli tak dlouhou dobu, mlčeli i několik let a ozývají se až nyní, když Václav Klaus odchází.
„Proč se ozývají až nyní? Proč tomu nezabránili tehdy, když byli přesvědčeni, že se o zločin velezrady jedná?“ ptá se poslankyně. Minimálně z morálního hlediska se tak dopustili toho, že takzvané velezradě Václava Klause, kvůli níž ho nyní žalují, kvůli svému mlčení nezabránili.
Celý Senát se odstíhat nedá a stejně by senátory nevydal
Odstíhat však senátory za spoluúčást na velezradě by byl ale podle poslankyně problém. „Senát je přece jen kolektivní orgán a povolat celý Senát k odpovědnosti, by zejména v našich právních podmínkách nebylo přece jen to pravé ořechové,“ míní poslankyně.
Navíc je podle Marie Nedvědové problém i v tom, že ústavní trestný čin velezrady, za který může být stíhán prezident, je koncipován naprosto jinak, než například trestný čin vlastizrady. Ani kdyby se našel někdo, kdo by našel způsob jak žalovat oněch 28 senátorů, kteří žalobu iniciovali, není podle ní jisté, zda by je Senát ke stíhání vydal.
Planá gesta a obraty v názorech u bývalé ústavní soudkyně překvapují
„Myslím, že je to ze strany senátorů pouze plané gesto. Navíc jsem přesvědčena, že oni jsou si toho velmi dobře vědomi,“ říká poslankyně, která údajnou velezradu prezidenta Václava Klause odmítá akceptovat. „Stačí, když se podíváte zpět, na výroky paní senátorky Wagnerové a pana senátora Antla. Vždyť sami původně říkali, že je to prezidentovo právo, že je to v jeho kompetencích, a najednou otočili a podepisují žalobu? Proč ten obrat v názorech?“ zlobí se Nedvědová. „Je to prostě politická hra na odchodnou prezidentu Klausovi,“ dodává.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radmila Zemanová-Kopecká