Komentátor týdeníku Reflex Bohumil Pečinka k dramatickému vývoji uvnitř ČSSD, který dnes pokračoval rezignací Michala Haška a Jeronýma Tejce, ParlamentnímListům.cz řekl: „Úzká názorová skupina v sociální demokracii reprezentovaná Jiřím Dienstbierem, Bohuslavem Sobotkou, Lubomírem Zaorálkem, Alenou Gajdůškovou a Vladimírem Špidlou chtěla využít neobratnosti pana Haška a povolební frustrace z volebního výsledku, který očekávala kolem 75 mandátů, přičemž dosáhla jen 50 mandátů, k tomu, že dělá ve straně, která je poměrně názorově široká, radikální levicový kontrapuč své názorové skupiny. Chtějí stranu zúžit a přišli s tezí, která je úplně mylná, že příčinou špatného volebního výsledku je nejednota uvnitř strany, i když ve skutečnosti jde o daleko hlubší problém.“
Rezignace Haška a Tejce + VIDEO ZDE
Zárodek budoucí nestability
Tato skupina, která sestavovala a vytvářela Špidlovu vládu, chce podle Pečinky dominovat ve vedení strany a chystá se vytvořit něco podobně stabilního, jako byla Špidlova vláda. Ta vznikla po volbách v roce 2002. Vládu sestavila vítězná ČSSD za účasti KDU-ČSL a US-DEU. 2. července 2004 premiér podal demisi a prezident Václav Klaus pověřil vládu vykonáváním jejích funkcí prozatímně až do jmenování nové vlády. 4. srpna 2004 pak jmenoval vládu Stanislava Grosse.
Na dotaz redakce, zda nedělní Ústřední výkonný výbor ČSSD dopadne smírně, reagoval takto: „Tady už smír není. Pan Zaorálek, který je mluvčím tohoto proudu, dnes řekl, že příčinou toho špatného volebního výsledku je nejednota strany a teď chtějí stranu názorově zúžit. Nemají formální důvod na vylučování ze strany, protože jednání předsednictva bylo demokratické, tak se snaží za pomoci mediálního nátlaku přes spřátelená média stranu okleštit a vnutit všem jeden názor, ale to se jim vrátí, protože lidé jako Hašek nebo Tejc jsou reprezentanti nějakých proudů, mají své spojence a blízké lidi na okresech a krajích. To nejde úplně vykořenit a zadupat do země,“ upozornil Pečinka.
„Tímto si tedy vytváří budoucí nestabilitu jak uvnitř ČSSD, tak v budoucí vládě. Tím, že vytváří stranu na strašně úzké sociální bázi dienstbierovci a špidlovci, která má mít pod kontrolou celou stranu, je v rozporu s celou dosavadní tradicí sociální demokracie od roku 1993, protože to byla vždy širokopásmová názorová strana. Teď se chce jedna klika chopit vedení nad celou stranou. To je zárodek budoucí nestability,“ vyjádřil své znepokojení komentátor.
Brzy se to ukáže na nominaci ministrů
„Brzy se to ukáže na tom, koho začne Sobotka nominovat do vlády. Jestli to budou lidé typu Zaorálek, Gajdůšková, Štěch, Dienstbier... On (Sobotka – pozn. red.) se vždycky opíral o menšinové křídlo, měl dobrou pověst a spousta členů ho neformálně podporovala. No, uvidíme,“ uvedl Pečinka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Kupka