Pravice se rve mezi sebou a národ ji nezajímá, zní z KSČM

23.02.2013 16:58 | Zprávy

Podle průzkumů, a nejen posledních, ODS výrazně ztrácí, zatímco TOP 09 stále mírně posiluje. Vzhledem k tomu, že u klíčových resortů sedí v ministerských křeslech právě politici z TOP 09, zeptaly se ParlamentníListy.cz komunistických poslanců, co má tento jev znamenat a zda má pokles důvěry ODS trvalý charakter, nebo je naopak dočasné pouze rázové „vzedmutí“ se preferencí TOP 09.

Pravice se rve mezi sebou a národ ji nezajímá, zní z KSČM
Foto: Hans Štembera
Popisek: Třešně, symbol KSČM

Pokles preferencí ODS je, podle Jiřího Dolejše, pochopitelný, protože celá tato vláda ztrácí důvěru a ODS, jako největší strana, je pilířem této vlády. „Navíc pokračují debaty uvnitř ODS, zda Nečas je ten pravý, v regionech kritizují funkčnost stranických struktur, kritizují se takzvaní kmotři, melou se tam parciální hmotné zájmy samotných politiků ODS s postrádanou vizí ODS, je ve hře i odchod prezidenta Klause… Tohle všechno na ODS působí,“ je přesvědčen Dolejš.

I pravicový volič bude mít problém s přikládáním pod kotel TOP 09

„Je logické, že když jde ODS dolů, musí se pravicový volič někam podít,“ říká stínový ministr financí KSČM Jiří Dolejš. Právě na tom, podle něj, vydělává TOP 09 a vydělává samozřejmě i na dozvucích prezidentské volby. „Nemyslím si ale, že je to trvalý růst a že místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek je člověk, který má 'renomé', takže i pravicový volič s ním bude mít problém přikládat pod kotel TOP 09,“ je přesvědčen Dolejš.

Navíc, jak říká poslanec, do prezidentské volby vybrala ODS z jejich pohledu osobu „neškodného neutrála“ Přemysla Sobotku, který se ukázal jako volebně zcela nezajímavý. „Jestliže největší pravicová strana vyšle do voleb kandidáta, který získá 2,5 procenta, tak to je opravdu velmi špatná známka,“ míní Dolejš. ODS se proto bude prý ještě nějakou dobu potácet v problémech a sama se bude muset rozhodnout, jestli svolá nebo nesvolá mimořádný kongres, na němž zhodnotí důvody opakovaných volebních proher a neplnění role vládní strany. „To má pak za následek jak programové, tak personální dopady a logicky se nabízí otázka, zda dojde k nějakému střídání stráží,“ zvažuje Jiří Dolejš.

TOP 09 podporují studenti, protože žijí v „Mamahotelu“

Podle Miroslava Opálky je příčina také vcelku jednoduchá. „Pravicových voličů nepřibývá, zato přibývá nechuti volit ODS,“ konstatuje poslanec. Chce-li se tak prý pravicový volič rozhodovat racionálně, nemá jinou možnost, než přejít z jedné strany do druhé.

Opálka připomněl, že pravicový volič, narozdíl od levicového, nevnímá kroky ministrů TOP 09 jako problém. „Ta TOP 09 je čistě pravicová strana. Ta nevyužívá ve své volební kampani nějaký populismus, ale říká, jak si to myslí,“ je přesvědčen Opálka. Bohužel, jak říká, zejména ti mladší, z řad studentů, kteří se ještě nestřetli se sociální realitou, protože žijí v „Mamahotelu“, snaží se být čistě pravicoví a politika TOP 09 jim vyhovuje.

ODS by pro zvýšení preferencí musela postavit do čela čistého člověka

„Je to samozřejmě dozvuk prezidentské volby a popularity Karla Schwarzenberga, to není o TOP 09 jako takové,“ říká předseda komunistického klubu poslanců Pavel Kováčik. Na druhé straně, jak říká, je ODS strana opotřebovaná. „Ona, pravda, nedělá ty klíčové kroky, zato její průšvihy – její Pekárkové, Dalíkové, Janouškové, a podobní 'experti', ji samozřejmě sráží dolů,“ tvrdí Kováčik.

Podle Pavla Kováčika se může ODS vzpamatovat pouze v případě, že pošle do čela reprezentace nějakou silnou výraznou osobnost, které navíc národ uvěří, že je to čistý člověk. „Nestane-li se tak, obávám se, že je to konec ODS,“ konstatuje předseda komunistických poslanců rezolutně.

Kalousek se šikovně dokázal pro vidění lidí „upozadit“

Poslankyně Milada Halíková vidí důvody pro růst preferencí ve dvou rovinách. Souhlasí s názorem stranických kolegů, že v té první rovině jsou to ještě dozvuky prezidentské volby. „Mluvilo se o Schwarzenbergovi hodně, ve všech sdělovacích prostředcích, a podle mého soudu ne ve všech objektivně,“ konstatuje Halíková. Pozornost tak byla podle ní soustředěna především na knížete. „Domnívám se proto, že u řady lidí může stále ještě doznívat osobnost pana ministra,“ říká poslankyně.

Za druhé je přesvědčena, že se teď úspěšně daří TOP 09 svádět všechno na předsedu vlády. „Pan ministr Kalousek se dokázal velmi šikovně 'upozadit', i když je to všechno stejně pod jeho taktovkou," připomíná Halíková. Podle ní je tak pootočené vědomí lidí, kdo všechno za to může, směrováno na hlavu šéfa vládního kabinetu. „Lidé pak příliš nerozlišují, kdo stojí v čele kterého resortu,“ dodává.

Preference TOP 09 do řádných voleb nevydrží

Všichni komunističtí poslanci jsou přesvědčeni, že růstový trend preferencí TOP 09 nemá trvalý charakter. Budou-li však volby v řádném termínu, je například Miroslav Opálka přesvědčen, že se to ještě párkrát zhoupne. „Nevěřil bych ale v nějaké veletoče,“ dodává.

Také Milada Halíkova věří, že se rostoucí preference podaří TOP 09 udržet jen nějakou dobu. „Zatím se to TOP 09 daří, protože všechno svádí na premiéra, i když z mého pohledu opozičního politika, všechno připravují a dělají společně. Jak dlouho se jim to ale bude dařit, opravdu v tuto chvíli nedokáži odhadnout,“ říká poslankyně.

Pravice se porve mezi sebou. Ústavní povinnosti ji nezajímají

Ani Pavel Kováčik nevěří, že růst preferencí TOP 09 je setrvalý stav. „Když se podíváme na činy TOP 09, vidíme, že pan Kalousek dělá nějaké činy, pan Heger dělá nějaké činy, a další její politici, nemyslím, že jejich preference představují dlouhodobý jev,“ dodává Kováčik. Jak říká, možná se Schwarzenbergova popularita udrží ještě měsíc, dva, trvalý stav to prý ale zcela jistě není.

Jiří Dolejš je přesvědčen, že boj uvnitř pravice odhalí spoustu dalších věcí, které jsou kolem TOP 09. Růst preferencí TOP 09 proto, podle něj, není trvalý. „Bude smutné se ale dívat, jak pravice bojuje mezi sebou, místo toho, aby ministři této vlády plnili své ústavní povinnosti,“ konstatuje Dolejš s tím, že zjevně nejsou v zorném poli těchto stran zájmy českého státu.

Návrat Klause do ODS asi nebude, i když v české kotlině je možné vše

V kuloárech se už jako evergreen opakuje myšlenka, že by se na scéně ODS mohl znovu objevit Václav Klaus, vyčistit svou ODS a postavit se do jejího čela.

„Myslím, že je to spíše z oblasti legend a přání jen některých členů. Prezident Klaus se tak poškodil například tou amnestií, že jeho hvězda popularity spadla na minimum,“ soudí Miroslav Opálka. Je navíc přesvědčen, že si Václav Klaus dokáže spočítat sám, že „ODS v nejbližším období nebude moc valně vypadat, takže by do tak nejistého a riskantního politického kroku ani sám nešel“.

Na rozdíl od svých spolustraníků Pavel Kováčik myšlenku na Václava Klause v čele ODS radikálně neodmítá. „V téhle české kotlině je možné naprosto všechno. Když si navíc člověk uvědomí jeho slova, že by, zjednodušeně řečeno, nerad vypadl z politiky, je to jako jedna z možností,“ říká varovně.

Klaus není to správné koště na kmotry

 „Já si zrovna nemyslím, že by byl Václav Klaus to správné koště na kmotry,“ míní Jiří Dolejš. Připomněl, že byl Klaus jako předseda velmi razantní, ale kmotři ve straně fungovali už za něj. „ODS jako strana mafiánského kapitalismu fungovala už v době Václava Klause a on ji kormidloval tak, že uzavřela opoziční smlouvu s Milošem Zemanem. Takže opravdu nevidím ve Václavu Klausovi nějaké koště na kmotry,“ konstatuje stínový ministr financí. Navíc je Jiří Dolejš přesvědčen, že už je Klaus dávno za svým politickým zenitem. „To, co navíc předvedl s amnestií, ho zásadně poškodilo. A pokud si ho ODS vybere zpátky, do své reprezentace, tak je to samozřejmě její volba, ale myslím, že Václav Klaus už není nadějí ODS,“ dodává Dolejš.

Národ by neměl zapomenout, co mu Klaus udělal

Podle Milady Halíkové se Václav Klaus nesmíří jen tak s tím, že by jeho role po ukončení prezidentského období měla oslábnout. Zda se ale pokusí o novou stranu nebo obnovu ODS, je podle ní těžké předvídat. „V každém případě si ale myslím, že se bude pokoušet o sjednocení pravice a bude se neustále pokoušet strašit tím, že by se na levicové straně spektra mohlo dařit,“ míní poslankyně Milada Halíková.

Navíc je Halíková přesvědčena, že by se prezidentovy reálné skutky měly při každé vhodné příležitosti připomínat. Lidi by prý zejména to poslední období už Václavu Klausovi odpustit neměli. „Protože to, s čím v poslední době přichází, a navíc to, na co se snaží poukázat, vyvolává jen otázku - 'proč to nedělal dřív?', těch 10 let zpátky. Proč například nikdy nepřišel do Poslanecké sněmovny a neřekl, jak se na některé věci dívá, proč některé zákony podepsal nebo nepodepsal, nebo ze sebe udělal chytrou horákyni, že souhlasí – nesouhlasí, jako u církevních restitucí,“ tvrdě kritizuje Klause poslankyně. Jsou to podle ní věci, které by politik dělat neměl. „Nemyslím si proto, že by národ hned tak zapomněl na to, co mu Václav Klaus udělal,“ říká na závěr Halíková.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vystoupení Pavlova Koláře v ČT dopadlo velmi špatně. Všichni to viděli

11:25 Vystoupení Pavlova Koláře v ČT dopadlo velmi špatně. Všichni to viděli

Klíčový muž současného prezidenta Petr Kolář, kterého sám Petr Pavel označil jako přítele po boku, s…