Poslanci hned ve svém úvodu jednacího dne odmítli požadavky některých svých kolegů na to, aby se sněmovna zabývala aktuálními problémy, které však nejsou zařazeny do programu schůze. Kupříkladu tak poslanci Jiřímu Paroubkovi (NS – LEV 21) nevyšla prosba o zařazení nového bodu týkající se změny vyhlášky ministerstva zdravotnictví o stanovení hodnoty bodu pro rok 2013. Česká stomatologická komora totiž v souvislosti s novou úhradovou vyhláškou požaduje, aby si lidé platili sami amalgámové plomby. Plomby by tak neměly již platit zdravotní pojišťovny.
„Kazivost zubů ovlivňují genetické redispozice, ve velké míře strava a také to, že my lidé jsme živými organismy... Není také prokázáno, že když si někdo bude čistit zuby pravidelně, nebude mít nikdy žádný kaz,“ shrnul Paroubek a vydával se tak za lékařského odborníka.
Stomatologové totiž předkládají již několik let jednoznačná stanoviska o tom, že když se lidé o svůj chrup starají dobře a zuby si pravidelně čistí správnou technikou, invazivním i méně invazivním stomatologickým zásahům tak jsou po dlouhá léta ušetřeni.
Paroubek se ale kromě toho vytasil poslance informovat i o škodlivosti amalgámových plomb. Tady například vysvětloval rozdíl mezi nedózovaným a dózovaným amalgámem, neboť plně hrazen pojišťovnou je pouze ten nedózovaný. Nutno však podotknout, že odborníci i škodlivost amalgámových plomb po léta spolehlivě odrážejí, neboť nikdy nebylo zcela prokázáno samovolné uvolňování rtuti z takové plomby do tělesných orgánů člověka.
Paroubek ale nebyl jediný, kdo žádal zařazení mimořádného bodu. Poslanec Vít Bárta z Věcí veřejných třeba požadoval, aby poslanci zastavili kroky v oblasti církevních restitucí. Ani tím se však zákonodárci zabývat nechtěli. Stejně tak odmítli debatu o významné tržní síle, neodhlasovali ani vysvětlení "postupu společnosti ČEZ na Balkáně".
Distribuční společnost ze skupiny ČEZ totiž ještě dnes přijde o licenci na dodávku elektrické energie pro bulharské odběratele. V Sofii to prohlásil předseda bulharské vlády Bojko Borisov. Ještě před ním oznámila bulharská prokuratura, že s ohledem na "systematické porušování" pravidel navrhne i ona odebrat společnosti ČEZ licenci.
Podporují úpravu navrženou Suchánkem
O způsobu regulace cenných papírů na doručitele nejsou jednotní hlavně poslanci ODS. Někteří podporují spornou úpravu navrženou předsedou rozpočtového výboru Pavlem Suchánkem (ODS). Ten se kloní k tomu, aby už vydané anonymní akcie mohly dál existovat. Vlastnictví by musely rozkrýt jen ty firmy, které se hlásí o veřejnou zakázku. Zapsat do centrálního depozitáře nebo je uložit v listinné podobě u bank, jak chce vláda, by své akcie podle Suchánka měly až společnosti, které vzniknou po účinnosti zákona.
Pokud ale dnes sněmovna a později i Senát podpoří vládní návrh na omezení vlastnictví akcií na majitele, k informacím o nich by se měly nově dostat státní úřady a policie. Tuto úpravu pak prý podpoří i ČSSD. Místopředseda Poslanecké sněmovny a ČSSD Lubomír Zaorálek označil případné přijetí Suchánkova návrhu za „absurdní“ a „nehajitelné“.
„Pokud by tento (Suchánkův) návrh prošel, tak budu prosazovat, abychom byli proti tomu návrhu,“ konstatoval Zaorálek.
Podle upozornění Českého rozhlasu anonymní akcie umožnily vznik takových kauz jako např. Opencard, jízdenky pro pražskou hromadnou dopravu nebo elektronická zdravotní knížka IZIP. Přesto má jejich zachování hlasité obhájce, například kromě Suchánka i Václava Klause. Prezident si myslí, že rušení anonymních akcií je zbytečné.
„Korupce, bohužel, je fenomén, který lidstvo provází dva tisíce let. A ukazuje se, že každý takovýto zdánlivě rafinovaně vymyšlený krok se obrací většinou proti těm, kteří ho vymýšlejí a organizují, protože ta druhá strana se umí velmi rychle přeměnit a udělat něco, aby to bylo všechno úplně jinak,“ řekl dosluhující prezident.
Blažek chce vládní znění
Vládní předloha by podle ministra spravedlnosti a místopředsedy ODS Pavla Blažka měla donutit firmy ucházející se o zakázku ve veřejném výběrovém řízení, aby odkryly svou vlastnickou strukturu.
„Je základním cílem toho zákona, aby se vždy vědělo, kam každá veřejná koruna či euro či jakákoli jiná měna putuje a kdo s tím skutečně nakládá,“ řekl pro rozhlas Blažek. Stát by se podle něj tak dozvěděl třeba i to, kam posílá miliardy za solární energii.
Pro vládní charakter normy je i místopředseda ODS a ministr obchodu a průmyslu Martin Kuba. „Ten zákon by měl být postaven tak, že jakékoli obchody by měly být dohledatelné, ale ne veřejně. Já jsem přesvědčen, že nemusí každý zveřejňovat, čeho je vlastníkem, pokud neobchoduje se státem, ale měla by být někde taková podoba zaknihována, aby byla dohledatelná pro orgány činné v trestním řízení. To je například model rakouský a model švýcarský,“ dodal Kuba.
Vedení ODS po dnešním svém jednání poslaneckého klubu uvedlo, že bude většinově podporovat vládní návrh a úpravu Pavla Suchánka nedoporučilo. Hlasování o předloze budou mít ale občanští demokraté volné - na závěr hlasování pak podle předsedy poslaneckého klubu Marka Bendy podpoří poslanci ODS vládní návrh. Podle Bendy se na klubu za Suchánkův návrh postavilo asi jen 15 poslanců.
Na programu mají poslanci dnes také vyslání českých vojáků do Mali, či azylovou novelu a předlohy vrácené Senátem. Tam je například novela, která by od roku 2015 zavedla povinné elektronické recepty na léky místo papírových. Horní komora je proti, pro přehlasování jejího názoru se musí v dolní komoře najít nejméně 101 poslanců. Úpravy žádají senátoři také například v poslanecké předloze o zrušení povinného souhlasu obou rodičů s léčbou dítěte.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová