Občanský zákoník bude účinný od ledna. Jde o rozsáhlý kodex, který čítá přes tři tisíce paragrafů. Nově upravuje tři základní okruhy - rodinu, vlastnictví a smlouvy.
Rozprava poslanců k předloze měnící daňové zákony se stočila právě k novému občanskému zákoníku. Řada poslanců poukazovala na to, že jeho účinnost nastane příliš brzy a není dostatek času na přípravy, ať jde o justici, občany nebo firmy. Například Jiří Dolejš (KSČM) neúspěšně navrhl, aby sněmovna přerušila projednávání této předlohy do doby, než vláda předloží a sněmovna projedná návrh na odložení účinnosti.
Tejc vyslal žádost vládě, aby odstranila nedostatky v občanském zákoníku
Žádost vůči vládě vznesl Jeroným Tejc (ČSSD). "Poslanecká sněmovna žádá vládu ČR, aby na základě vyhodnocení zkušeností z praxe provedla analýzu nového občanského zákoníku a na základě takto získaných výsledků navrhla novelu zákona odstraňující jeho nejvážnější problémy, nedostatky a nejasnosti, a to nejpozději do konce roku 2014," stojí mimo jiné v přijatém usnesení.
Sněmovna také odhlasovala návrh poslankyně ANO, právničky Heleny Válkové, v němž konstatuje, že účinnost nového občanského zákoníku a souvisejících právních předpisů k 1. lednu 2014 byla stanovena na nepřiměřeně krátkou dobu neodpovídající ani rozsahu, ani závažnosti legislativních změn v právním řádu. Odložení účinnosti zákoníku i souvisejících norem před plánovanou účinností už však neumožňuje ani mimořádné zkrácený legislativní proces, stojí v usnesení.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pas, čtk