Ze hry na závist a ze zbytečného obtěžování prostých občanů bývá pravidelně obviňován ten, kdo jakkoli opráší téma prokazování původu majetku. Pro přijetí takového zákona se dlouhodobě vyslovoval Miloš Zeman. S nástupem do prezidentského úřadu by jeho hlas mohl znít hlasitěji než třeba před rokem, kdy na jedné přednášce v lehčím tónu zdůvodňoval potřebu tohoto zákona tím, že by pomohl „vyvrátit“ pochybnosti o korupci bývalého ministra pro místní rozvoj a později spravedlnosti Pavla Němce, někdejšího předsedy US-DEU.
„Traduje se, že Pavel Němec přijal úplatek ve výši 162 milionů za propuštění katarského prince. Je to falešná, hloupá a zlá pomluva a jediné, co by ji pomohlo vyvrátit, je zákon o prokázaní původu majetku, který by dokázal, že v majetkovém přiznání pana Němce žádná taková položka nefiguruje. Právě jsem vám podal návod, jak se vyhnout žalobě,“ pobavil tehdy Miloš Zeman posluchače. Na přijetí takového zákona si však bude muset počkat minimálně do příštího volebního období, protože při nynějším rozložení sil ve sněmovně jeho schválení nepřichází do úvahy.
Spousta lidí má majetky, které nemohli nabýt legálně
O částečném řešením stavu, kdy si dotyčný užívá majetku, jenž nemohl nabýt poctivě, hovořil v posledních Otázkách Václava Moravce ředitel Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Tomáš Martinec. „Usilujeme o to, aby bylo možno odčerpat mimotrestně majetek, který byl získán trestnou činností, kterou neprokážeme. A tento majetek, pokud neprokáže dotyčná osoba, jakým způsobem jej získala, tak aby bylo možno jej dodanit nebo odčerpat právě v tom mimotrestním řízení,“ prohlásil šéf ÚOKFK.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník