„Cestu do ciziny za jinou prací bych jim nerozmlouval. Můžou se tam naučit lékařské řemeslo, vidět jiné prostředí, naučit se jazyky. Vždyť se přece později mohou vrátit zpět do Čech. A když se vrátí, tak svými znalostmi zase obohatí zdejší nemocnice, na tom přece není nic špatného," sdělil svůj názor ParlamentnímListům.cz Pafko.
„Vždyť i v dřívějších dobách, třeba za Rakouska-Uherska odcházeli do zahraničí řemeslníci na zkušenou, ať to udělají taky jako někdejší dráteníci," řekl dále.
„Myslím, že podobné akce jako Odcházíme, děkujeme, je potřeba podporovat. Já sám jsem si zabalil raneček a v roce 1968 jsem odešel do tehdejšího Západního Německa. Dobře jsem udělal. Z profesního hlediska jsem se mnohé naučil," uvedl profesor, který kromě dlouhodobějšího pobytu v Německu působil krátkodobě i v nemocnicích v New Yorku, Pittsburgu, Torontu, či Vídni.
Dále čtěte:
Lékař u Jílkové: Lidi, víte vůbec, že máme jen stovku za hodinu?
Mladí lékaři nemají vysoké platy nikde, říká Pirk
Kdybych mohl, tak bych to poslancům vysvětlil
Pafko soudí, že akce mladých lékařů českému zdravotnictví určitě neublíží. Doktoři podle něj tady chybět nebudou. „To je ale na dlouhodobější diskusi. Rád bych to poslancům vysvětlil, kdyby byla ta možnost, tak bych za nimi rád zašel," uzavřel Pafko, jenž je známý propagátor nekouření. „Není nic horšího - a já jsem za svou praxi skutečně nic horšího nezažil - než když se člověk nemůže pořádně nadechnout, když nemůže dýchat, protože má například nádor na plicích. Je to neskutečná bolest," řekl kdysi novinářům na jedné ze svých tiskových konferencích.
Pafko, který je přednostou III. chirurgické kliniky Fakultní nemocnice v Praze-Motole, se v 70. letech minulého století zaměřil na traumatologii, v 80. letech na chirurgii jícnu a od roku 1989 je jeho doménou chirurgie plicní. Má zásadní podíl na zavedení transplantace plic v České republice a dá se říci, že patří ke špičce lékařských kapacit v Česku.
Pirk: V USA jsem sloužil pořád. Hodně jsem se naučil
Dalším neméně známým chirurgem, který odcházející lékaře nehaní, ale naopak jim stáže či dlouhodobé pobyty v zahraničí vřele doporučuje, je přednosta pražského IKEMu Jan Pirk. „Já bych neupíral možnost lékařům odcházet, to určitě ne, žijeme přeci v demokracii, ale je nutné, aby na sobě ti lidé neustále pracovali tak, jak je tomu běžné v zahraničí," zmínil Pirk v televizním pořadu Michaely Jílkové Máte slovo. „Mladí lékaři nikde na světě nemají velký plat. Teprve po získání atestace plat lékařů ve světě prudce stoupá, ve Spojených státech se jedná o částku přesahující trojnásobek průměrné mzdy," řekl také Pirk, který již dříve přiznal, že dlouhodobě pracoval zejména v USA, kde se naučil nejvíc. Protože prý sloužil neustále, prakticky z nemocnice nevyšel. Ten, kdo jen sedí na zadku a odpracuje svých osm hodin denně, se podle něj nikdy nic pořádného nenaučí.
Lidovec Hošek: Tato donucovací akce se mi nelíbí
Jednání mladých lékařů naopak odsoudil bývalý lidovecký poslanec a lékař - stomatolog Marián Hošek. „Ta akce je od nich unáhlená. Myslím, že je donucovacím manévrem. Nemyslím si totiž, že stav v českém zdravotnictví je natolik špatný, že by zde musely podobné akce vznikat," sdělil ParlamentnímListům.cz.
Na druhou stranu Hošek vnímá, když si v ČR lékaři spílají - rozpadl se totiž tady vzdělávací systém, navíc získat v tuzemsku stálé a dobře placené místo je problémem. I on zjistil, že například v Německu si jeho kolegové vydělají daleko víc.
Mám tady rodinu, zůstal bych doma
Zdravotníci proto mají právo odejít do zahraničí, pokud mají pocit, že je tady nikdo nezaplatí. „Lékaři v nemocnicích mají výrazně nižší platy, než ti ambulantní. Je tu nevyváženost, ale myslím, že se to časem vyrovná," dodal Hošek. On ale nikdy „venku" nepracoval. Ani kdyby byl mladší, tak by neodešel, k Česku ho váže sociální zázemí, rodina a to by se mu těžko opouštělo.
Výzvu „Děkujeme, odcházíme" už podepsalo přes čtyři tisíce lékařů. Lékaři takto hrozí, že podají koncem roku hromadné výpovědi z nemocnic. Bojují tím za to, aby se základní plat doktora zvedl podle jeho kvalifikace na jeden a půl až trojnásobek průměrného platu. Pokud by jich odešlo sedm tisíc z celkových šestnácti tisíc, znamenalo by to podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera ohrožení provozu zejména některých menších zdravotnických zařízení, které by se musely uzavřít.
Foto: praha.eu
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová