Dnes měla vláda jednat o tom, jak vyřešit hrozby skoro čtyř tisíc doktorů, kteří dali kvůli platům výpověď. Ode dneška tak mělo být jasné, jak to bude od března vypadat v nemocnicích. Jenže předseda vlády Petr Nečas novinářům o tomto plánu neřekl dnes zhola nic. Prý o zdravotnictví se ministři na jednání vlády baví neustále a tak dnešek v tomto směru nebyl žádnou výjimkou.
SLEDUJEME téma: Exodus lékařů
„Tento bod máme na vládě pokaždé. I dnes zazněla vize, co s odchody lékařů udělat. Budeme s touto vizí dále pracovat. Musím říci, že je to pravidelný materiál vlády vždy," řekl k tomu Nečas.
Nečas nechce jít cestou médií. Zatím?
Zopakoval poté, že aby se přidalo lékařům na platech, nelze peníze na to vzít ze státního rozpočtu. Problém by podle něj měly řešit reformní kroky, například optimalizace lůžkových zařízení. Zdroje tam nalezené by se pak daly "přelít" do platů zdravotníků.
„Jednáme o reformách, jednotlivé reformní kroky představují novou možnost.... Tyto věci budou předloženy partnerům ve vyjednávání na dalších jednáních. Cestou médií skutečně nepůjdeme," zopakoval Nečas jako kolovrátek na další novinářskou otázku, která se rovněž týkala odchodu lékařů.
Vláda to prý "nemůže vysedět"
Nečas na druhou stranu řekl, že kabinet i on osobně jsou si vědomi, "že problém není možné pouze vysedět" a musí se o něm jednat. Je proto prý v kontaktu nejen s ministrem zdravotnictví, ale třeba i se šéfem České lékařské komory a počítá s dalšími rozhovory.
Vláda tak v čele s Nečasem ukázala, že má v případě krize ve zdravotnictví buďto "ocelové nervy", anebo si s odchody doktorů neví rady. A to přitom včera se lékaři z jediného českého dětského kardiocentra, které sídlí v pražském Motole, rozhodli akci lékařů Děkujeme, odcházíme podpořit. Tím, že podali výpovědi dohod o přesčasech, které je nutí porušovat zákonem stanovený limit 150 hodin ročně. Prohlášení podepsalo 20 z 25 doktorů. Chod centra tak nyní může být vážně ohrožen.
Neonatologové chtějí omezit akutní péči o novorozence
Také čeští neonatologové se ozvali. Hodně netakticky si pak počínal ministr zdravotnictví Leoš Heger, když prohlášení České neonatologické společnosti o hrozícím omezení až zastavení akutní péče o novorozence označil za vydírání. Přitom šlo jen o informaci lékařů, kteří se sami k akci Děkujeme, odcházíme aktivně nepřipojili, pouze ministra informovali o reálném riziku kolapsu poskytované péče.
"Samozřejmě situace, kdy by stát a veřejné rozpočty měly být vydírány cestou vyhrožování malým dětem a předčasně narozeným kojencům je stav, kde společnost být nechce," uvedl k tomu pak na brífinku Nečas.
Mezi obory, které budou ohroženy odchodem doktorů, je totiž nejvíce zasažena neonatologie - tam hrozí kolaps půlce neonatologických center z dvanácti. Zastavení péče hrozí také na neurologii, výpověďmi hrozí i hodně anesteziologů, bez nichž se nedá operovat.
Heger chce hlavně prosadit reformy
Na zvýšení platů lékařů by byly ale podle vlády potřeba ročně alespoň tři miliardy. Premiér ovšem peníze ze státního rozpočtu přidávat nechce. Heger má však údajně plán, jak do nemocnic dostat velmi rychle alespoň stovky milionů. Například chce potlačit korupci.
Výraznější příliv peněz na platy by měla přinést až reforma. Ministr Heger již připravil tři reformní zákony: o zdravotních službách, záchrance a specifických zdravotních službách.
Čtěte také:
- Blesk vládě radí: Vydírání doktorů neustupujte, známe důvody proč
- Jdu zvracet. Tady máte igelitku. To se dnes stalo ve sněmovně
- Kubek varuje: Pro lékaře - cizince jsme jen transitní zemí
- Exodus lékařů pokračuje: Odbory vyhlásily druhou vlnu a založí konto
- Pacienti naříkají či nadávají. Reklama lékařů je vidět
- Lékaři chtěli zatlačit na vládu. Místo toho vystrašili veřejnost
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová